Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Królewskie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Królewskie”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Rozformowanie 1936
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Podłęże Królewskie”
Dowódcy
Ostatni przod. Józef Ostrowski
Organizacja
Dyslokacja Podłęże Królewskie
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komisariat SG „Panki”
Komisariat SG Panki.png

Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Królewskie” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1921 roku w Starokrzepicach stacjonował sztab 3 kompanii 4 batalionu celnego. 3 kompania celna jedną ze swoich placówek wystawiła w Podłężu Królewskim[1]. Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[2]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[3]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[4]. Placówka Straży Celnej „Podłęże Królewskie” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Podłęże Szlacheckie” z Inspektoratu SC „Praszka”[5].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[6].

5 lipca 1928 roku przemianowano komisariat Straży Celnej „Podłęże Szlacheckie” na podkomisariat SG „Panki”[7]. Z dniem 30 września 1929 podkomisariat został przeformowany w komisariat Straży Granicznej[8].

Rozkazem nr 11 z 9 stycznia 1930 roku w sprawie reorganizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski ustalił numer i nową organizację komisariatu[9]. Placówka Straży Granicznej I linii „Podłęże Królewskie” znalazła się w jego strukturze[9].

Rozkazem nr 1 z 27 marca 1936 roku w sprawach [...] zmian w niektórych inspektoratach okręgowych, komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski zniósł placówkę Straży Granicznej I linii „Podłęże Królewskie”, a załogę włączył w skład placówki „Podłęże Szlacheckie”[10].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Obsada placówki kwaterowała w 1933 roku w budynkach prywatnych[11].

Sąsiednie placówki

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby kolejne stanowisko
przodownik Stanisław Salabura[12] był w 1930–27 IX 1932 do IG „Leszno”
przodownik Józef Ostrowski[13] 1 X 1932– II 1935 kierownik placówki „Krzepice”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]