Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej
w Bielsku-Białej
Państwo  Polska
Data utworzenia 1 stycznia 2014
Siedziba Cieszyn (tymczasowa)
Bielsko-Biała
Komendant ppłk SG
Zenon Woźniak
Adres
ul. Komorowicka 164
43-300 Bielsko-Biała[1]
Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa lokalizacyjna Bielska-Białej
Placówka SG w Bielsku-Białej
Placówka SG w Bielsku-Białej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Placówka SG w Bielsku-Białej
Placówka SG w Bielsku-Białej
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Placówka SG w Bielsku-Białej
Placówka SG w Bielsku-Białej
49,843186°N 19,051787°E/49,843186 19,051787
Placówka Straży Granicznej
w Bielsku-Białej
Strona internetowa
Cieszyn – tymczasowa siedziba Placówki SG w Bielsku-Białej (marzec 2010)

Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej – graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej z Czechami i Słowacją.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej (PSG w Bielsku-Białej) powstała 1 stycznia 2014 roku. Utworzona została w strukturach Śląskiego-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, na bazie zlikwidowanych 31 grudnia 2013 roku placówkach Straży Granicznej w Cieszynie i w Żywcu[1], znajdujących się bezpośrednio przy granicy państwowej, co było następstwem zmian w strukturze i działaniu oddziału Straży Granicznej po zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, związanym z przyłączeniem Polski do strefy Schengen. Do czasu przejęcia obiektów w Bielsku-Białej, jako tymczasowa siedziba wykorzystywany był obiekt, po byłej PSG w Cieszynie[2]. Jako element trwającej nadal w Straży Granicznej reorganizacji, 1 września 2016 roku PSG w Bielsku-Białej, weszła w podporządkowanie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej[3].

Terytorialny zasięg działania[edytuj | edytuj kod]

Linia rozgraniczenia:
 1. z placówką Straży Granicznej w Zakopanem: włącznie znak graniczny nr III/90, dalej granicą gmin Zawoja i Jeleśnia, Zawoja i Koszarawa, Stryszawa i Koszarawa oraz Stryszawa i Jeleśnia[4];
 2. z placówką Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej: wyłącznie znak graniczny nr I/148a, dalej granicą gmin Jastrzębie-Zdrój i Godów, Jastrzębie-Zdrój i Mszana, Jastrzębie-Zdrój i Świerklany oraz Żory i Świerklany[4].

Poza strefą nadgraniczną obejmował: z powiatu żywieckiego gminy: Łodygowice, Łękawica, Ślemień, Gilowice, Czernichów, Żywiec (g.m.), z powiatu cieszyńskiego gmina Chybie, z powiatu bielskiego gminy: Buczkowice, Wilkowice, Porąbka, Kozy, Wilamowice (g.m-w), Bestwina, Czechowice-Dziedzice (g.m-w), Jasienica, Jaworze, z powiatu pszczyńskiego gminy: Suszec, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pszczyna (g.m-w), Bielsko-Biała (m.p.)[4].

 • 9 lutego 2015 roku ochraniała odcinek wewnętrznej granicy Unii Europejskiej, od znaku granicznego nr III/90 do znaku granicznego I/148a[5];
Linia rozgraniczenia:
 1. z placówką Straży Granicznej w Zakopanem: włącznie znak graniczny nr III/90, dalej ?;
 1. z placówką Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej: wyłącznie znak graniczny nr I/148a, dalej granicą gmin Jastrzębie Zdrój i Godów, Jastrzębie Zdrój i Mszana, Jastrzębie Zdrój i Świerklany oraz Żory i Świerklany[5];

Poza strefą nadgraniczną obejmował powiaty: wadowicki, oświęcimski, z powiatu żywieckiego gminy: Łodygowice, Łękawica, Ślemień, Gilowice, Czernichów, Żywiec (g.m.), z powiatu cieszyńskiego gmina Chybie, z powiatu bielskiego gminy: Buczkowice, Wilkowice (g.m-w), Porąbka, Kozy, Wilamowice, Bestwina[5].

Komendanci placówki[edytuj | edytuj kod]

 • ppłk SG Jacek Klorczyk (?–10.06.2016)
 • ppłk SG Zenon Woźniak (11.06.2016[6]–nadal).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c PSG w Bielsku-Białej ↓.
 2. krakówwyborcza ↓.
 3. Od dziś w strukturach SG funkcjonuje Śląski Oddział Straży Granicznej (pol.). strazgraniczna.pl, 2016-09-01. [dostęp 2017-01-20)]..
 4. a b c d Zarządzenie nr 119 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 2 grudnia 2016 roku w sprawie utworzenia placówek i dywizjonów Straży Granicznej, określenia ich terytorialnego zasięgu działania, a także określenia szczegółowego zakresu zadań terenowych organów Straży Granicznej oraz organizacji komend oddziałów, placówek i dywizjonów (pol.). strazgraniczna.pl, 2016-12-02. [dostęp 2017-01-19)].
 5. a b c Zarządzenie nr 12 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 9 lutego 2015 roku zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia placówek i dywizjonów Straży Granicznej, określenia ich terytorialnego zasięgu działania, a także określenia szczegółowego zakresu zadań terenowych organów Straży Granicznej oraz organizacji komend oddziałów, placówek i dywizjonów.
 6. Maciej Nowak: Nowy Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej. W: Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej [on-line]. sm.strazgraniczna.pl, 2016-06-10. [dostęp 2016-06-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]