Placówka Straży Granicznej w Cieszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej
w Cieszynie
Ilustracja
Siedziba Placówki SG w Cieszynie (2010)
Państwo  Polska
Data utworzenia 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Data likwidacji 1 stycznia 2014
Siedziba Cieszyn
Adres
43-400 Cieszyn
ul Wojska Polskiego 5
Położenie na mapie Cieszyna
Mapa lokalizacyjna Cieszyna
Placówka SG w Cieszynie
Placówka SG w Cieszynie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Placówka SG w Cieszynie
Placówka SG w Cieszynie
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Placówka SG w Cieszynie
Placówka SG w Cieszynie
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu cieszyńskiego
Placówka SG w Cieszynie
Placówka SG w Cieszynie
Ziemia49°44′23,928″N 18°38′06,396″E/49,739980 18,635110

Placówka Straży Granicznej w Cieszynie – była graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej z Czechami.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Cieszynie (PSG w Cieszynie), powstała 24 sierpnia 2005 roku w strukturach Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, z przemianowania granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej w Cieszynie (GPK SG w Cieszynie)[1]. 15 czerwca 2006 roku została rozformowania Placówka Straży Granicznej w Lesznej Górnej. Ochraniany przez placówkę odcinek granicy państwowej wraz z obsadą etatową i drogowymi przejściami granicznymi Leszna Górna-Horní Líštná i Jasnowice-Bukovec przejęła PSG w Cieszynie. Podyktowane to zostało przyjętą przez Radę Ministrów 6 czerwca 2000 roku Strategią Zintegrowanego Zarządzania Granicą[a][2]. Jako kolejny element trwającej w Straży Granicznej reorganizacji, 15 maja 2010 roku przestała istnieć Placówka Straży Granicznej w Zebrzydowicach, a terytorialny zasięg działania placówki, został przejęty przez placówki SG w Raciborzu i Cieszynie[3].

31 grudnia 2013 zniesione zastały placówki straży granicznej w Cieszynie i Żywcu, w miejsce których 1 stycznia utworzona została placówka w Bielsku-Białej, z tymczasową siedzibą w Cieszynie[4].

Terytorialny zasięg działania[edytuj | edytuj kod]

  • 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2013 roku placówka ochraniała odcinek granicy państwowej: włącznie od znaku granicznego nr I/1, wyłącznie do znaku granicznego nr I/148a[5], o długości 76,58 km[3].
linia rozgraniczenia:
  1. z placówką Straży Granicznej w Żywcu: włącznie znak graniczny nr III/201 (I/1), włącznie most na rzece Czadeczka (4346-5490-8), prawym brzegiem rzeki Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna, dalej granicą gmin Milówka, Radziechowy Wieprz i Lipowa oraz Istebna, Wisła i Szczyrk.
  2. z placówką Straży Granicznej w Raciborzu: wyłącznie znak graniczny nr I/148a, dalej granicą gmin Jastrzębie-Zdrój i Żory oraz Godów, Mszana i Świerklany[5].

Poza strefą nadgraniczną obejmowała: Bielsko-Biała (m.p.), z powiatu cieszyńskiego gmina Chybie, z powiatu bielskiego gminy: Buczkowice, Wilkowice, Porąbka, Kozy, Wilamowice, Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, z powiatu pszczyńskiego gminy: Suszec, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pszczyna[5].

Placówki sąsiednie:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W części IV Strategii (dot. Środki Kontroli i Bezpieczeństwa) określono cele koncepcji przyszłego zarządzania granicą. Uszczegółowieniem zapisów Strategii Zintegrowanego Zarządzania Granicą było opracowanie Koncepcji systemu ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego dostosowanego do standardów Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 roku i Porozumienia Wykonawczego z dnia 19 czerwca 1990 roku o realizacji Układu dotyczącego stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.
  2. Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (pol.). sejm.gov.pl, 2006-06-23. [dostęp 2016-12-30].
  3. a b c muzeumsg ↓.
  4. krakówwyborcza ↓.
  5. a b c Wykaz placówek Straży Granicznej ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]