Placówka Straży Granicznej w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korpusówka służby granicznej1.png
Placówka Straży Granicznej
w Opolu
im. Powstańców Śląskich
Ilustracja
Placówka SG w Opolu (czerwiec 2017)
Państwo  Polska
Data utworzenia 15 stycznia 2008
Siedziba Krasne Pole (tymczasowa)
Opole
Komendant ppłk SG
Jerzy Łukasik[1]
Adres
45-342 Opole
ul. Drzymały 1b[1]
Położenie na mapie Opola
Mapa lokalizacyjna Opola
Placówka SG w Opolu
Placówka SG w Opolu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Placówka SG w Opolu
Placówka SG w Opolu
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Placówka SG w Opolu
Placówka SG w Opolu
Ziemia50°39′57,262″N 17°56′45,589″E/50,665906 17,945997
Placówka Straży Granicznej w Opolu Strona internetowa

Placówka Straży Granicznej w Opolu imienia „Powstańców Śląskich” – graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej z Czechami.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Opolu (PSG w Opolu) rozpoczęła wykonywanie zadań w ochronie granicy państwowej 15 stycznia 2008 roku w strukturach Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu[1]. Zastąpiła placówki SG w Pietrowicach i Nysie znajdujące się bezpośrednio przy granicy państwowej, co było następstwem zmian w strukturze i działaniu Oddziału Straży Granicznej po zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, związanym z przyłączeniem Polski do strefy Schengen. Do czasu przejęcia obiektów w Opolu, jako tymczasowa siedziba wykorzystywany był obiekt, po byłej PSG w Pietrowicach z miejscem dyslokacji w Krasnym Polu[2]. W związku ze zmianami organizacyjnymi w Straży Granicznej, 1 lipca 2013 roku weszła w podporządkowanie nowo utworzonego Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu[3]. 1 listopada 2013 roku przestała istnieć Placówka Straży Granicznej w Raciborzu, a terytorialny zasięg działania placówki, który obejmował 8 powiatów został przejęty przez placówki SG w Opolu i Rudzie Śląskiej[4]. Jako kolejny element trwającej w Straży Granicznej reorganizacji, 1 września 2016 roku PSG w Opolu, weszła ponownie w podporządkowanie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej[5]. 14 listopada 2018 roku Placówka Straży Granicznej w Opolu obchodziła swoje 10-lecie. Z tej okazji nadano jej imię „Powstańców Śląskich”. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową[6].

Terytorialny zasięg działania[edytuj | edytuj kod]

  • 2 grudnia 2016 roku ochraniała odcinek wewnętrznej granicy Unii Europejskiej od znaku granicznego nr II/45/6 do znaku granicznego nr II/200 i obejmowała miasto: Opole oraz 11 powiatów województwa opolskiego: brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, opolski, prudnicki, strzelecki[1].

Linia rozgraniczenia:

  1. z placówką Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej: włącznie znak graniczny nr II/45/6, dalej granicą gmin: Pietrowice Wielkie i Kietrz, Pietrowice Wielkie i Baborów, Rudnik i Baborów oraz Rudnik i Polska Cerekiew.
  2. z placówką Straży Granicznej w Kłodzku: wyłącznie znak graniczny nr II/200, dalej granicą gmin: Paczków i Złoty Stok, Paczków i Kamieniec Ząbkowicki, Paczków i Ziębice oraz Otmuchów i Ziębice.

Poza strefą nadgraniczną obejmuje powiaty: brzeski, namysłowski, kluczborski, oleski, opolski, strzelecki, Opole (m.p.) z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego gminy: Kędzierzyn-Koźle (g.m.), Bierawa, Cisek, Reńska Wieś, z powiatu krapkowickiego gminy: Gogolin (g.m.), Zdzieszowice (g.m.), z powiatu nyskiego gminy: Kamiennik, Łambinowice, Pakosławice, Skoroszyce[7].

  • W 2013 roku, ochraniała odcinek wewnętrznej granicy Unii Europejskiej od znaku granicznego nr II/124 do znaku granicznego nr II/200[8].

Linia rozgraniczenia:

  1. z placówką Straży Granicznej w Raciborzu: włącznie znak graniczny nr II/124, dalej granica gmin: Głubczyce i Pawłowiczki oraz Głogówek i Walce.
  2. z placówką Straży Granicznej w Kłodzku: wyłącznie znak graniczny nr II/200, dalej granicą gmin: Paczków i Otmuchów oraz Złoty Stok, Kamieniec Ząbkowicki i Ziębice[8].

Poza strefą nadgraniczną obejmował powiaty: brzeski, namysłowski, kluczborski, oleski, opolski, strzelecki, Opole (m.p.), z powiatu krapkowickiego gminy: Gogolin, Zdzieszowice, z powiatu nyskiego gminy: Kamiennik, Łambinowice, Pakosławice, Skoroszyce[8].

  • 15 stycznia 2008 roku ochraniała odcinek wewnętrznej granicy Unii Europejskiej od znaku granicznego nr II/124 do znaku granicznego nr II/200, o długości 100,66 km[9].

Placówki sąsiednie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]