Placówka Straży Granicznej w Tuplicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej w Tuplicach
Państwo  Polska
Komendant mjr SG Leszek Onuchowski
Adres
ul. Parkowa 1[1]
68-219 Tuplice
brak współrzędnych

Placówka Straży Granicznej w Tuplicach – graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej.

Historia placówki[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku w struktury istniejącej w tym okresie Granicznej Placówki Kontrolnej w Olszynie włączono strażnice graniczne w Zasiekach, Tuplicach i Łęknicy. Do roku 2005 Graniczna Placówka Kontrolna w Olszynie miała w swojej odpowiedzialności służbowej drogowe przejście graniczne Olszyna – Forst, dpg Zasieki - Forst, dpg Łęknica – Bad Muskau oraz kolejowe przejście graniczne Zasieki – Forst[1].

Placówka Straży Granicznej w Tuplicach powstała 1 lutego 2012 roku w związku z przeniesieniem siedziby i likwidacją placówki w Olszynie[1].

Terytorialny zasięg działania[edytuj | edytuj kod]

od znaku granicznego nr 185 do znaku granicznego nr 364[2].

Linia rozgraniczenia:

  1. z placówką Straży Granicznej w Zielonej Górze – Babimoscie: wyłącznie znak graniczny nr 364, granica gmin Brody i Lubsko oraz Gubin i Bobrowice[2].
  2. z placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu: włącznie znak graniczny nr 185, dalej granica gmin Pieńsk i Węgliniec oraz Przewóz i Gozdnica[2].

Poza strefą nadgraniczną obejmuje powiaty: nowosolski, wschowski, z powiatu żaganskiego gminy: Brzeźnica, Iłowa, Małomice, Niegosławice, Szprotawa, Żagań (g.m), Żagań; z powiatu żarskiego gmina Jasień, z powiatu zielonogórskiego gmina Nowogród Bobrzański[2].

Komendanci placówki[edytuj | edytuj kod]

  • ppłk SG Lesław Siwka
  • mjr SG Leszek Onuchowski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]