Plac Henryka Dąbrowskiego w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Fabryczna
Ilustracja
Teatr Wielki na placu Dąbrowskiego (rok 2009)
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Ziemia51°46′20,3″N 19°28′12,6″E/51,772314 19,470178

Plac im. gen. Henryka Dąbrowskiego – plac w centrum w Łodzi, w dzielnicy Śródmieście, ograniczony ulicami Sterlinga, Jaracza i Narutowicza. Plac ten pełnił w XIX wieku rolę centrum sprzedaży wyrobów pobliskiej (znajdującej się w miejscu dzisiejszego Hotelu Polonia-Palast) cegielni – stąd jego nazwa Rynek Cegielniany[1].

Obraz placu zaczął zmieniać się w XX wieku. W latach 1927-1930 stanął Sąd Okręgowy – obecnie Sąd Apelacyjny (projekt J. Kaban-Korski), zajmując część wschodniej pierzei placu. Na północy stoi Willa Jakuba Kestenberga. Na środku placu, w latach 60. wybudowano Teatr Wielki. Od strony zachodniej z placem sąsiaduje budynek Collegium Anatomicum.

Plac Dąbrowskiego to także duży węzeł komunikacyjny. Zatrzymuje się tu kilkanaście linii tramwajowych i autobusowych. Wraz z przebudową ulic wokół placu powstał wspólny przystanek dla obu środków lokomocji oraz likwidacji uległa krańcówka, która została przeniesiona pod budynek Dworca Fabrycznego. Decyzja ta zapadła po przedstawieniu przez władze Łodzi wizji modernizacji placu[2]. Główną jego atrakcją jest fontanna w kształcie fali projektu architekta Rafała Szrajbera. Remont rozpoczął się 11 marca 2009 r. i zakończył w połowie sierpnia tego samego roku. Oficjalna prezentacja nowego placu nastąpiła 24 sierpnia w samo południe, a wieczorem zaprezentowano wodno-świetlny pokaz, na który przybyły tłumy łodzian[3]. Budowa samej fontanny pochłonęła 5 milionów złotych, a cała modernizacja (wraz z placem) kosztowała miasto ok. 16 milionów złotych[3]. Pierwszym wydarzeniem na nowym placu był koncert „Siedem bram Jerozolimy” pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, który odbył się 29 sierpnia w ramach obchodów 65. Rocznicy Likwidacji przez Niemców łódzkiego getta.

Po zmodernizowaniu płyty placu przewidziana jest przebudowa ul. Narutowicza w reprezentacyjny bulwar, który stać ma się częścią nowego centrum Łodzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baza ulic na stronie WiMBPwŁ (pol.). Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. [dostęp 2012-01-04].
  2. Agnieszka Magnuszewska: Rusza przebudowa pl. Dąbrowskiego (pol.). NaszeMiasto.pl Łódź, 2009-03-11. [dostęp 2012-01-04].
  3. a b Tłumy na pokazie fontanny na pl. Dąbrowskiego (pol.). NaszeMiasto.pl, 2009-08-25. [dostęp 2012-01-04].