Plac Henryka Dąbrowskiego w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Fabryczna
Ilustracja
Teatr Wielki na placu Dąbrowskiego (rok 2009)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac gen. Jana Henryka Dąbrowskiego”
Ziemia51°46′20,3″N 19°28′12,6″E/51,772314 19,470178

Plac im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego – plac w centrum w Łodzi, w dzielnicy Śródmieście, ograniczony ulicami Sterlinga, Jaracza i Narutowicza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plac ten pełnił w XIX wieku rolę centrum sprzedaży wyrobów pobliskiej (znajdującej się w miejscu dzisiejszego Hotelu Polonia-Palast) cegielni – stąd jego dawne nazwy[1]:

Lata Nazwa
? Cegielniany Rynek vel Cegielniany Plac
1915 Targowy Rynek
1915-1918 Marktplatz
1918-1930 Targowy Rynek
1930-1940 Plac Gen. Henryka Dąbrowskiego
1940-1945 Hindenburgplatz

Przed I wojną światową plac (wówczas o kształcie wydłużonego południkowo rombu) zaczął uzyskiwać nowy kształt dzięki powstającemu przy nim ciągowi wielkomiejskich kamienic; ówczesną dominantą był gmach Szkoły Zgromadzenia Kupców, przy którym wytyczono park miejski[2].

W okresie międzywojennym opracowano plan przebudowy placu, wpisujący się w szersze starania, mające na celu nadanie tej części miasta atrakcyjniejszego wyglądu, m.in. poprzez przebudowę dworca kolejowego Łódź Fabryczna i jego okolicy[2].

Obraz placu zaczął zmieniać się w XX wieku. W latach 1927-1930 stanął Sąd Okręgowy – obecnie Sąd Apelacyjny (projekt J. Kaban-Korski), zajmując część wschodniej pierzei placu. Wraz z budową gmachu sądowego plac uporządkowano, wytyczono alejki z ławkami i zainstalowano oświetlanie elektryczne w miejsce gazowego[2].

Na placu w latach 1949-1966 wybudowano Teatr Wielki.

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Na północy stoi Willa Jakuba Kestenberga. Od strony zachodniej z placem sąsiaduje budynek Collegium Anatomicum.

Plac Dąbrowskiego to także duży węzeł komunikacyjny. Zatrzymuje się tu kilkanaście linii tramwajowych i autobusowych. Wraz z przebudową ulic wokół placu powstał wspólny przystanek dla obu środków lokomocji oraz likwidacji uległa krańcówka, która została przeniesiona pod budynek Dworca Fabrycznego. Decyzja ta zapadła po przedstawieniu przez władze Łodzi wizji modernizacji placu[3]. Główną jego atrakcją jest fontanna w kształcie fali projektu architekta Rafała Szrajbera. Remont rozpoczął się 11 marca 2009 r. i zakończył w połowie sierpnia tego samego roku. Oficjalna prezentacja nowego placu nastąpiła 24 sierpnia w samo południe, a wieczorem zaprezentowano wodno-świetlny pokaz, na który przybyły tłumy łodzian[4]. Budowa samej fontanny pochłonęła 5 milionów złotych, a cała modernizacja (wraz z placem) kosztowała miasto ok. 16 milionów złotych[4]. Pierwszym wydarzeniem na nowym placu był koncert „Siedem bram Jerozolimy” pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, który odbył się 29 sierpnia w ramach obchodów 65. rocznicy likwidacji przez Niemców łódzkiego getta.

Po zmodernizowaniu płyty placu przewidziana jest przebudowa ul. Narutowicza w reprezentacyjny bulwar, który stać ma się częścią Nowego Centrum Łodzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baza ulic na stronie WiMBPwŁ. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. [dostęp 2012-01-04]. (pol.).
  2. a b c Krzysztof Stefański, Błażej Ciarkowski, Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2018, s. 58.
  3. Agnieszka Magnuszewska: Rusza przebudowa pl. Dąbrowskiego. NaszeMiasto.pl Łódź, 2009-03-11. [dostęp 2012-01-04]. (pol.).
  4. a b Tłumy na pokazie fontanny na pl. Dąbrowskiego. NaszeMiasto.pl, 2009-08-25. [dostęp 2012-01-04]. (pol.).