Plac Kazimierza Pułaskiego w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
POL Olsztyn flag.svg Olsztyn
POL Olsztyn COA.svg
plac Pułaskiego
os. Kętrzyńskiego
Plac Kazimierza Pułaskiego w Olsztynie.JPG
Przebieg
Ikona ulica rondo.svg ul. Kościuszki (zach.)
ul. Kopernika (płn.-płd.)
ul. Kajki (wsch.)
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa lokalizacyjna Olsztyna
plac Pułaskiego
plac Pułaskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Pułaskiego
plac Pułaskiego
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
plac Pułaskiego
plac Pułaskiego
Ziemia 53°46′53,7600″N 20°29′25,9282″E/53,781600 20,490536

Plac Pułaskiego – plac w Olsztynie, na osiedlu Kętrzyńskiego. Jest jednocześnie skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Na środku placu umiejscowiony jest parking, przystanek autobusowy i toaleta miejska. Plac był kiedyś miejscem handlu, przede wszystkim towarami spożywczymi.

Historia[edytuj]

W czasach Prus Wschodnich plac nazywał się Moltke-Platz (Friedrich Ludwig Elisa von Moltke – od 1903 do 1907 – Nadprezydent Prus Wschodnich). Plac wytyczono w latach 1890-1914. Rozbudowany został w latach 20. XX wieku – wybudowano kamienice wokół północnej i zachodniej pierzei placu. W latach 40., w miejscu stanowiącym środek dzisiejszego ronda, wybudowano basen, z którego wodę czerpała niemiecka obrona przeciwpożarowa. Plac w ciągu drugiej wojny światowej nie uległ większemu zniszczeniu, poza rynkiem i halą stojącą wtedy przy zachodniej pierzei placu (pomiędzy placem a dzisiejsza ulicą Kościuszki).

Po drugiej wojnie światowej nazwa placu została zmieniona na obecną. 11 maja 1946, na mocy decyzji Miejskiej Rady Narodowej, przeniesiono targowisko miejskie z placu Nowotki (dzisiejszego placu Konsulatu Polskiego) na teren dawnego basenu przy placu Pułaskiego. 22 czerwca 1947 oddano do użytku, wybudowaną z drewna, Miejską Halę Targową, pełniącą rolę centralnego targowiska miejskiego. W 1949 r. zarząd miejski zakazał handlu z furmanek przy hali targowej. Do końca lat 60. XX wieku w hali targowej przy placu działał pierwszy w Olsztynie bar mleczny. W latach 60. XX wieku, przy zachodniej pierzei placu, wybudowano Dom Handlowy Domar. W roku 1978, przed dożynkami centralnymi, zlikwidowano targowisko znajdujące się w południowej części placu. W późnych latach 80. XX wieku targowisko zostało przywrócone. W 1997 na miejscu dawnego targowiska wybudowano C.H. Manhattan.

Planowana jest rewitalizacja placu, budowa minidworca dla autobusów podmiejskich oraz wydłużenie ulicy Kajki do ul. Kościuszki (jak przed rokiem 1945)[1]

Dane placu[edytuj]

Plac Pułaskiego jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym ulic:

Komunikacja[edytuj]

Plac Pułaskiego stanowił pętlę dla autobusów 3 linii podmiejskich olsztyńskiego MPK.

Przypisy