Plac Konfederacji w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Konfederacji
Stare Bielany
Ilustracja
Plac Konfederacji
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
plac Konfederacji
plac Konfederacji
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Konfederacji
plac Konfederacji
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
plac Konfederacji
plac Konfederacji
Ziemia52°16′47,2″N 20°56′47,7″E/52,279778 20,946583

Plac Konfederacji – główny plac osiedla Zdobycz Robotnicza w dzielnicy Bielany w Warszawie położony u zbiegu ulic Schroegera, Lipińskiej, Daniłowskiego i Płatniczej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wokół placu znajdują się niskie budynki pochodzące z drugiej połowy lat 20. XX wieku, zaprojektowane przez Janusza Dzierżawskiego. Zbudowane są w stylu dworkowym, w jakim chętnie budowano wówczas tego typu domy. Jest ich 27, choć planowano wybudować ich więcej. Planów tych nie zrealizowano z powodu bankructwa związanej z ruchem socjalistycznym spółdzielni.

Na placu znajduje się również kościół św. Zygmunta, projektu Zbigniewa Pawelskiego. Jego budowa została zakończona w 1981 r.

Na środku placu Konfederacji znajduje się głaz upamiętniający żołnierzy walczących podczas II wojny światowej w 77. pułku piechoty Wojska Polskiego. Napis na nim głosi:

Żołnierzom 77. pułku piechoty Wojska Polskiego i 77. pułku piechoty okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej oraz mieszkańcom ziemi lidzkiej. Poległym i zamordowanym przez okupantów w latach 1939–1945. W hołdzie i ku pamięci następnych pokoleń Polaków. Rodacy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Urzykowski: Stare Bielany (pol.). [dostęp 21 lutego 2008].