Plac Niepodległości w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Poznań COA.svg Poznań
plac
Niepodległości
Centrum
Teren placu z Cytadeli (za wiaduktem)
Teren placu z Cytadeli (za wiaduktem)
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
plac Niepodległości
plac Niepodległości
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Niepodległości
plac Niepodległości
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
plac Niepodległości
plac Niepodległości
Ziemia52°24′59,5″N 16°55′43,3″E/52,416536 16,928688

Plac Niepodległościplac w centrum Poznania, położony w miejscu obecnego skrzyżowania Alei Niepodległości (w dwudziestoleciu międzywojennym Wały Leszczyńskiego) i ulic: Przepadek, Kościuszki, Księcia Józefa (Wały Xięcia Józefa), Kutrzeby (Północna) oraz Oficerskiej (niem. Haackego, nieistniejąca, nazwę wybrano z uwagi na sąsiedztwo kasyna oficerskiego i koszar[1])[2].

W czasach pruskich nosił nazwę Nordplatz, czyli Plac Północny (znajdował się w północnej części centrum miasta, na zakończeniu reprezentacyjnych wałów). Nazwę Niepodległości nadano mu 5 stycznia 1920, wraz z placem Zjednoczenia. Nazwa upamiętniać miała ostatnie wielkie wydarzenie w dziejach Polski, czyli odzyskanie niepodległości w 1918 (plac Zjednoczenia upamiętniać miał pierwsze wielkie wydarzenie w dziejach kraju po roku 1253, tj. dacie lokacji Poznania, a było nim zjednoczenie ziem polskich na przełomie XIII i XIV wieku). W okresie 1939-1945 Niemcy nie przywrócili pruskiej nazwy, tylko nadali nową – Freiheitplatz[2]. Nazwa pojawia się jeszcze na planie miasta z 1976[3] i nie została nigdy oficjalnie zniesiona, mimo że całkowicie wyszła z użycia. W 2016 dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Andrzej Krygier zaproponował zniesienie tej nazwy, na co nie zgodziła się Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta[4].

Obecnie w rejonie placu znajdują się m.in.: dawny Hotel Polonez, pomnik Armii Poznań i Collegium Iuridicum Novum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznań-Posen, Ulice obecnie nieistniejące
  2. a b Antoni Gąsiorowski, Nazwy poznańskich ulic. Przemiany i trwanie: wieki XIV-XX, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3-4/1984, s.35-36, ISSN 0137-3552
  3. Walkowiak, Historyczne plany Poznania
  4. Protokół nr 28/16 z posiedzenia Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania w dniu 17 marca 2016