Plac Sindagma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Sindagma
Ilustracja
Plac Sindagma i jego otoczenie
Państwo  Grecja
Miejscowość Ateny
Położenie na mapie Aten
Mapa lokalizacyjna Aten
plac Sindagma
plac Sindagma
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
plac Sindagma
plac Sindagma
Ziemia37°58′32,0″N 23°44′08,0″E/37,975556 23,735556
Plac Sindagma - gmach Parlamentu Hellenów, widziany z położonego znacznie niżej skweru. Z takiej perspektywy niewidoczne pozostają jeszcze plac z Grobem Nieznanego Żołnierza i biegnąca przed nim, szeroka, ruchliwa ulica
Koniec okupacji niemieckiej w Grecji i wkroczenie wojsk brytyjskich w październiku 1944 na placu Syntagma
Zmiana warty wykonywana przez ewzonów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, położonym w najwyższym punkcie placu Sindagma
Fragment stacji metra "Syntagma", widoczna jedna z ekspozycji dzieł sztuki

Plac Sindagma, Plac Konstytucji (gr.Πλατεία Συντάγματος, IPA: [plaˈtia sinˈdaɣmatos], trl. Platia Sindagmatos[a]) znajduje się w samym centrum Aten. Nazwa nawiązuje do pierwszej Konstytucji Grecji, którą wydał 3 września 1843 pierwszy król niepodległej Grecji Otton I. Takie zachowanie króla było efektem zamachu stanu 3 września 1843, na czele którego stanęło Wojsko Greckie. Do wystąpienia skierowanego przeciwko autokratycznym rządom króla przyłączyli się liczni mieszkańcy Aten. Efektem było m.in. zapoczątkowanie okresu monarchii konstytucyjnej.

3 i 4 grudnia 1944 doszło tu do masakr demonstrantów, uważanych za początek 35-dniowych walk Dekemvriana[1][2].

W odrodzonej po 1974 r. demokratycznej Republice Grecji miejsce to stało się centralnym punktem dla wielu dużych manifestacji.

Z placem sąsiaduje od północy ulica Vassileos Georgiou, od południa - ulica Othonos, od zachodu - ulica Filellinon, a od wschodu - Amalias Avenue.

Poniżej poziomu ulic zlokalizowano wielopoziomową, węzłową stację metra "Syntagma". Jej wnętrza bogacą ekspozycje znalezisk i makiety sytuacyjne badań archeologicznych, towarzyszących budowie, wzbogacone o kopie eksponatów z Muzeum Akropolu w Atenach.

Na placu możliwy jest dostęp bezprzewodowy do sieci Internet (Wi-Fi) o dużej szybkości (4 Mbit/s). Jest on także miejscem postoju dla autobusów wielu linii jadących w kierunku północnych przedmieści Aten, w tym do Olimpijskiego Kompleksu Lekkoatletycznego w Atenach (OAKA) w Marusi.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. w języku nowogreckim dygraf, złożony liter ντ, odczytywany jest jako "d", "nd" lub "nt", zależnie od konkretnego przypadku oraz osoby mówcy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. opis masakry, zawarty w internetowym przewodniku po Atenach, strona o placu Sindagma
  2. fotografie z tych wydarzeń, autorstwa amerykańskiego reportera Dimitri Kessel'a, opublikowane w ogólnokrajowym dzienniku "Kathimerini", Plac Sindagma przedstawiają zdjęcia ze stron opisanych numerami 7,8,9,10 oraz 12. W szczególności zdjęcie ze str. nr.7 - w myśl opisu - wykonane zostało 3 grudnia 1944, na wprost Parlamentu, przy zbiegu ulic Ottona i Amalii, dokumentując działanie byłej, kolaboracyjnej policji przygotowującej się już do otwarcia ognia w stronę Mężczyzn, kobiet i młodzieży, tworzących gęsty, jednak pokojowo zachowujący się tłum, rytmicznie skandujący hasła poparcia dla Greckiego Frontu Wyzwoleńczego EAM. Zdumienie i dezorientacja malują się na twarzach demonstrantów. Kolejne fotografie dokumentują przebieg i skutki masakry, rozpoczętej chwilę później. Zdjęcie ze strony 12: moment zbiorowej modlitwy, w tle gmach Parlamentu. Wykonane 4 grudnia 1944 - dokumentuje demonstrację pogrzebu ofiar z dnia poprzedniego, następnie także ostrzelaną.