Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plac Władysława Biegańskiego w nocy, widok sprzed remontu w 2011 roku
Plac Władysława Biegańskiego w nocy, widok sprzed remontu w 2011 roku
plac Władysława Biegańskiego
Śródmieście
Ilustracja
Pomnik Józefa Piłsudskiego przed ratuszem
Państwo

 Polska

Miejscowość

Częstochowa

Plan
Plan przebiegu ulicy
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Władysława Biegańskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „plac Władysława Biegańskiego”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „plac Władysława Biegańskiego”
Ziemia50°48′42,0″N 19°06′47,0″E/50,811667 19,113056

Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie – jeden z placów w Śródmieściu Częstochowy, leżący na drodze pątniczej na Jasną Górę, dzielący Aleję Najświętszej Maryi Panny na tzw. „drugą aleję” - na wschód od placu, i „trzecią aleję” - na zachód od niego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W południowej części placu w latach 18281836 według projektu Franciszka Reinsteina wzniesiono ratusz wraz z odwachem i nieistniejącym już aresztem. Wybudowano go w połowie drogi między Starą a Nową Częstochową. W 1908 przebudowany. Późnoklasycystyczny, piętrowy z okrągłą dwukondygnacyjną wieżą. Był siedzibą władz miasta do lat 60. XX wieku, obecnie – wraz z odwachem – należy do Muzeum Częstochowskiego.

W 1875 wybudowano tu kamienicę, obecnie nazywaną Popówką. W latach 18921926 na tyłach ratusza mieściła się elektrownia.

Przed ratuszem po II wojnie światowej ustawiono pomnik sowieckiego czołgisty. 9 maja 1968 zastąpiono go wysokim pomnikiem wdzięczności Armii Radzieckiej autorstwa Mariana Koniecznego. Od 11 listopada 1997 w tym miejscu stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kilka razy w roku odbywają się na placu imprezy, takie jak finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uroczystości patriotyczne, obchody Dni Częstochowy czy zabawa sylwestrowa.

W północnej części placu, w środku zadrzewionego skweru, znajduje się rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Pierwotnie od XVI wieku stał tu kościół pod tym samym wezwaniem obok przytułku dla chorych pielgrzymów. Po powstaniu styczniowym został rozebrany przez władze rosyjskie, a na jego miejscu w latach 18701872 wzniesiono prawosławną cerkiew pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego. W 1918 zamieniona na kościół rzymskokatolicki z przywróconym pierwotnym wezwaniem św. Jakuba. Eklektyczny. Mimo usunięcia cebulastych hełmów w 1948, nadal w stylu rusko-bizantyjskim.

Pierwotną nazwą placu był Rynek św. Jakuba. W latach 30. XX wieku nazwano go placem Bronisława Pierackiego. W okresie okupacji hitlerowskiej nosił nazwę Westring, a w czasach stalinizmu – placu Józefa Stalina. Obecna nazwa – plac Władysława Biegańskiego – obowiązuje od 1956 roku.

Od marca do grudnia 2011 roku trwała modernizacja placu, wskutek której zniknęły ze środka płyty jezdnie przecinające go na osi wschód-zachód.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]