Plac Wszystkich Świętych w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Wszystkich Świętych
Stare Miasto
Ilustracja
Od lewej: Pałac Wielopolskich (Urząd Miasta Krakowa), pomniki prezydentów Krakowa – Mikołaja Zyblikiewicza i Józefa Dietla, klasztor i kościół franciszkanów, budynek Uniwersytetu Papieskiego.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „plac Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „plac Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „plac Wszystkich Świętych”
Ziemia50°03′32,5″N 19°56′14,0″E/50,059028 19,937222

Plac Wszystkich Świętychplac miejski położony na terenie Starego Miasta w Krakowie pomiędzy kościołem Franciszkanów, ulicą Grodzką a placem Dominikańskim.

Plac ten należał do przedlokacyjnej osady targowej położonej na przedpolu Okołu. W swojej obecnej formie plac powstał w 1838 roku, kiedy to rozebrano znajdujący się w tym miejscu od 1227 roku kościół Wszystkich Świętych. Do 1842 na nowo powstającym placu znajdowała się jeszcze samotna kościelna wieża, po czym i ją również rozebrano, niszcząc ostatni ślad przedlokacyjnej świątyni.

Na miejscu, gdzie stał kiedyś kościół, znajduje się skwer, na którym w 1887 roku ustawiono pomnik prezydenta Krakowa Mikołaja Zyblikiewicza autorstwa Walerego Gadomskiego. Pomnik usunięto na wniosek Bolesława Drobnera w 1953. Został jednak przechowany i w swojej pierwotnej postaci powrócił na dawne miejsce w 1985.

Pierwszą linię tramwajową przemierzającą plac otwarto 17 stycznia 1913.

Najokazalszą budowlą na placu jest pałac Wielopolskich, od 1864 siedziba krakowskiego magistratu. Obok pałacu, przed kościołem Franciszkanów, od 1938 roku znajduje się pomnik prezydenta Józefa Dietla dłuta Xawerego Dunikowskiego.

W 1955 plac otrzymał nową nazwę placu Wiosny Ludów[1]. Pierwotną nazwę przywrócono w 1990 roku.

W 2007 z okazji obchodów 750-lecia lokacji Miasta Krakowa przy placu oddano do użytku Pawilon Wyspiańskiego mieszczący centrum informacji turystycznej, w którym można uzyskać wszelkie informacje i materiały promocyjne o Krakowie, a także zobaczyć pierwotnie planowane do katedry wawelskiej witraże Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiające króla Kazimierza Wielkiego, świętego Stanisława Biskupa oraz księcia Henryka Pobożnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kossowski, Leszek Ludwikowski, Ulicami Krakowa, Kraków: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1968, s. 97-98.