Plac im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
Śródmieście
Ilustracja
Wschodnia pierzeja placu.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Suwałki

Położenie na mapie Suwałk
Mapa konturowa Suwałk, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac im. Marii Konopnickiej w Suwałkach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „plac im. Marii Konopnickiej w Suwałkach”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „plac im. Marii Konopnickiej w Suwałkach”
Ziemia54°06′03,0″N 22°55′58,0″E/54,100833 22,932778

Plac im. Marii Konopnickiej (dawniej funkcjonujący również jako Park im. Marii Konopnickiej) – plac położony w centrum Suwałk, u zbiegu ulic Konopnickiej, Noniewicza, Sejneńskiej oraz Krótkiej.

Obrzeża placu zabudowane są eklektycznymi i klasycystycznymi kamienicami, co charakteryzuje starą zabudowę Suwałk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od chwili powstania w pierwszej połowie XIX w. był to plac targowy, utworzony po przekształceniu Starego Rynku, czyli obecnego parku Konstytucji 3 Maja, w ogród miejski. Wówczas był nazywany Nowym Rynkiem lub Bazarnym. W tamtym czasie był to wybrukowany plac targowy z drewnianymi budkami handlowymi o powierzchni blisko dwóch hektarów[1]. Było to jedno z najważniejszych miejsc handlowych w Suwałkach[2].

Po II wojnie światowej bruk usunięto i urządzono tu wypoczynkowy skwer miejski. Od tamtej pory dawny plac targowy przemienił się w park, który funkcjonował aż do drugiej dekady XXI w[2]. Wówczas to władze miejskie podjęły decyzję o przywróceniu temu miejscu dawnej formy i stworzeniu placu, tak by było to miejsce spotkań towarzyskich, a także miejsce koncertów i imprez plenerowych. Po konsultacjach społecznych, zdecydowano się na formę pośrednią – z zachowaniem historycznego drzewostanu[3].

W 1962 roku w parku ustawiono kamienny pomnik jego patronki – Marii Konopnickiej. Autorem pomnika był Bohdan Chmielewski[2]. We wrześniu 2010 roku, pomnik został zastąpiony nowym, wykonanym z brązu. Nowy monument ma taką samą formę jak stary – przedstawia dwie stojące postaci: pisarkę i dziecko i został wykonany przez tego samego autora. Nowy pomnik powstał w związku z obchodami Roku Marii Konopnickiej w Suwałkach w setną rocznicę śmierci poetki, urodzonej w Suwałkach[4].

Przez plac przebiega Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”, zaś w pobliżu pomnika Konopnickiej znajdują się plenerowe figurki krasnali, przedstawiające Króla Błystka i Kocie Oczko, bohaterów baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Atrakcje Suwałk i Suwalszczyzny. um.suwalki.pl. [dostęp 2013-07-03].
  2. a b c Grzegorz Kossakowski: Plac Marii Konopnickiej. ciekawepodlasie.pl. [dostęp 2013-07-03].
  3. Park Marii Konopnickiej zmieni oblicze. tvp.pl. [dostęp 2013-07-03].
  4. Nowy pomnik Marii Konopnickiej w Suwałkach. polskalokalna.pl. [dostęp 2013-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-10)].
  5. Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”. Oficjalny portal miasta Suwałki. [dostęp 2018-08-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]