Place des Vosges

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Wogezów
3. dzielnica, 4. dzielnica
Ilustracja
.Place des Vosges
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
plac Wogezów
plac Wogezów
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
plac Wogezów
plac Wogezów
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
plac Wogezów
plac Wogezów
Ziemia48°51′20,0″N 2°21′56,0″E/48,855556 2,365556

Place des Vosges – najstarszy plac w Paryżu, znajdujący się w dzielnicy Marais, na terenie trzeciego i czwartego okręgu paryskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na miejscu dzisiejszego placu jeszcze w XVI w. znajdował się zamek Tournelles, jedna z rezydencji królewskich. Jednak po tym, jak w turnieju na terenie zamku został śmiertelnie ranny Henryk II Walezjusz, Katarzyna Medycejska rozkazała obiekt zburzyć. Umieszczenie na tym miejscu reprezentacyjnego placu miało miejsce za czasów Henryka IV, w latach 1605–1612. W tym samym roku odbyła się inauguracja placu z okazji ślubu Ludwika XIII z Anną Austriaczką. Miejsce to natychmiast stało się jednym z ulubionych obszarów zamieszkania francuskiej arystokracji.

Z polecenia kardynała Armanda Jeana Richelieu na środku świeżo otwartych ogrodów (w 1680 r.) wzniesiono pomnik Ludwika XIII. Oryginalny pomnik został zniszczony w czasie rewolucji i zrekonstruowany w 1818 r. Wcześniej, w 1799 r., plac zmienił nazwę. Departament Wogezów został pierwszym, który zapłacił podatek na rewolucyjne wojsko i został uhonorowany reprezentacyjnym placem w Paryżu. Nazwa ta została cofnięta w czasach Restauracji i przywrócona przez II Republikę.

Pod numerem 6 mieszkał kiedyś Wiktor Hugo.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Plac Wogezów jest kwadratem o boku 140 metrów. Wszystkie otaczające go domy zbudowane są według identycznego modelu projektu Baptysty de Cerceau – oparte na arkadowych łukach tworzących przejście dookoła placu, z czerwonej cegły. Analogiczna jest również wysokość kamienic; wyjątkiem są Pawilon Króla i Królowej, zaprojektowane na okazję inauguracji miejsca, jednak nigdy nie wykorzystywane w przewidzianym celu. Centralna część placu została zagospodarowana przez park, dziś publiczny, z czterema barokowymi fontannami i pomnikiem Ludwika XIII.

Panorama Placu.
Panorama Placu.

Sławni mieszkańcy placu[edytuj | edytuj kod]

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]