Place des Vosges

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Place des Vosges

Place des Vosges – najstarszy plac w Paryżu, znajdujący się w dzielnicy Marais, na terenie trzeciego i czwartego okręgu paryskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na miejscu dzisiejszego placu jeszcze w XVI w. znajdował się zamek Tournelles, jedna z rezydencji królewskich. Jednak po tym, jak w turnieju na terenie zamku został śmiertelnie ranny Henryk II Walezjusz, Katarzyna Medycejska rozkazała obiekt zburzyć. Umieszczenie na tym miejscu reprezentacyjnego placu miało miejsce za czasów Henryka IV, w latach 1605-1612. W tym samym roku odbyła się inauguracja placu z okazji ślubu Ludwika XIII z Anną Austriaczką. Miejsce to natychmiast stało się jednym z ulubionych obszarów zamieszkania francuskiej arystokracji.

Arkady domów

Z polecenia kardynała Armand Jean Richelieu na środku świeżo otwartych ogrodów (w 1680 r.) wzniesiono pomnik Ludwika XIII. Oryginalny pomnik został zniszczony w czasie rewolucji i zrekonstruowany w 1818 r. Wcześniej, w 1799 r., plac zmienił nazwę. Departament Wogezów został pierwszym, który zapłacił podatek na rewolucyjne wojsko i został uhonorowany reprezentacyjnym placem w Paryżu. Nazwa ta została cofnięta w czasach Restauracji i przywrócona przez II Republikę.

Pod numerem 6 mieszkał kiedyś Wiktor Hugo.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Domy na Place des Vosges

Plac Wogezów jest kwadratem o boku 140 metrów. Wszystkie otaczające go domy zbudowane są według identycznego modelu projektu Baptysty de Cerceau - oparte na arkadowych łukach tworzących przejście dookoła placu, z czerwonej cegły. Analogiczna jest również wysokość kamienic; wyjątkiem są Pawilon Króla i Królowej, zaprojektowane na okazję inauguracji miejsca, jednak nigdy nie wykorzystywane w przewidzianym celu. Centralna część placu została zagospodarowana przez park, dziś publiczny, z czterema barokowymi fontannami i pomnikiem Ludwika XIII.


Sławni mieszkańcy placu[edytuj | edytuj kod]