Ignacy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Plamen)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ignacyimię męskie o niepewnej do końca etymologii. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii wywodzi się je od łacińskiego wyrazu ignis, oznaczającego "ogień". Zachodzi jednak również podobieństwo między tym imieniem, a nazwą łacińskiego rodu Egnacjuszów (Egnatii). Istnieją też hipotezy o etruskim pochodzeniu Ignacego.

W Polsce imię to jest po raz pierwszy poświadczone w XIV wieku, ale najpierw większą popularność zyskało na Rusi i wśród ludności prawosławnej, a w Polsce dopiero z przybyciem jezuitów, czczących swojego założyciela, Ignacego Loyolę.

Za polskie tłumaczenie tego imienia uważano Żegotę, ale z uwagi na wcześniejsze poświadczenie Żegoty niż Ignacego, należy uznać je za dwa odrębne imiona stanowiące swoje odpowiedniki znaczeniowe (jeśli hipoteza łącząca imię Ignacy z wyrazem ignis jest prawdziwa). Natomiast za bułgarski odpowiednik znaczeniowy może uchodzić współczesne bułgarskie imię Plamen.

Ignacy imieniny obchodzi: 3 lutego, 11 maja, 28 maja, 15 lipca, 21 lipca, 31 lipca, 22 września, 17 października (wspomnienie Ignacego Antiocheńskiego, dawniej 1 lutego) i 23 października.

Żeński odpowiednik: Ignacja


Odpowiedniki w innych językach[edytuj]

Znane osoby noszące imię Ignacy[edytuj]

Święci:

Patriarchowie i duchowni:

Pozostałe osoby[edytuj]

Postacie fikcyjne:

Zob. też[edytuj]