Plamiec nabuczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plamiec nabuczak
Lomaspilis marginata
Hedemann, 1881
Plamiec nabuczak
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina miernikowcowate
Gatunek plamiec nabuczak

Plamiec nabuczak (Lomaspilis marginata, synonim Abraxas marginata Alphéraky, 1897) – gatunek motyla z rodziny miernikowcowatych (Geometridae).

Wygląd
Rozpiętość skrzydeł 20-25 mm. Skrzydła białe, na górnej stronie posiadające brązwoczarną, miejscami poprzerywaną, pofałdowaną obwódkę. Obwódki tej brak na przednim brzegu skrzydeł tylnych i na tylnym brzegu skrzydeł przednich[1].
Występowanie
Postać dorosła pojawia się od kwietnia do lipca. Zasadniczo jest to motyl nocny, ale czasami można go spotkać również w dzień. Występuje w lasach, na polach i w ogrodach, jest pospolity[2].
Tryb życia
W ciągu roku samica dwukrotnie składa jaja, jednak w Polsce drugie pokolenie zazwyczaj nie zdąży przed zimą przejść pełnego przeobrażenia. Gąsienice mają niebieskozielony kolor, żółtawozielone pierścienie na wcięciach segmentów, oraz 4 linie na grzbiecie. Żerują na liściach leszczyny, topoli i wierzby, głównie nocą, za dnia kryjąc się pod liśćmi. Poczwarka zimuje, przy czym czasami zdarza się, że może przejść przeobrażenie dopiero po dwóch latach. Przepoczwarczenie następuje na ziemi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Heiko Bellmann: Atlas motyli. Rozpoznawanie i klasyfikowanie. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2009. ISBN 978-83-7243-691-7.
  2. 1887 Clouded Border Lomaspilis marginata. [dostęp 2012-07-02].