Plan 9

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plan 9
Rodzina systemów operacyjnych następca Uniksa (system uniksopodobny)
Interfejs
Interfejs użytkownika
Producent Bell Labs
Architektura x86 / Vx32, x86-64, MIPS, DEC Alpha, SPARC, PowerPC, ARM
Pierwsze wydanie 1992
Aktualna wersja wydanie 4 (2002) + codzienne aktualizacje
Jądro hybrydowe
Środowisko pracy rio / rc
Licencja Lucent Public License / GPLv2
Strona internetowa

Plan 9 from Bell Labs – rozproszony system operacyjny, który powstał w Computing Sciences Research Center w AT&T Bell Laboratories (obecnie Lucent Technologies, Bell Labs).

Jako pierwszy system operacyjny w pełni praktycznie realizuje teoretyczną filozofię Uniksa.

Nazwa systemu została wzięta z filmu Plan dziewięć z kosmosu. Oficjalnym logo Plan 9 jest maskotka Glenda. Jej twórcą jest Renée French[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał pod koniec lat 80. XX wieku w Computing Science Research Center w Bell Labs.

W 2002 ukazała się najnowsza, 4. wersja tego systemu, darmowa wraz z pełnym kodem źródłowym (rozprowadzana na licencji Lucent Public License, uznanej przez Open Source Initiative). Od tego czasu nie powstają nowe wersje systemu, lecz codziennie tworzony jest obraz płyty CD z najnowszą dystrybucją Plan 9, a obecni użytkownicy mogą w każdej chwili uaktualnić system. Od lutego 2014 system dostępny jest także na licencji GPLv2[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Plan 9 umożliwia działanie sieci komputerów jako pojedynczy system który współdzieli zasoby i procesy. Był projektowany jako system wysokiej jakości przeznaczony do rozwoju oprogramowania i obliczeń, używając do tego celu heterogenicznego sprzętu i minimalnego oprogramowania.

Plan 9 opiera się na założeniu, że dobre zaimplementowanie kilku abstrakcyjnych podstaw pozwala na stworzenie małego systemu operacyjnego, który może działać nawet na największych systemach o różnych architekturach i w wielu sieciach. Jego podstawy bazują na dwóch zasadniczych pomysłach:

System Plan 9 obejmuje centralne serwery CPU i plików, połączone szybkimi sieciami. Maszyny robocze służące jako terminale połączone są za pomocą wolniejszych łączy rozległych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Glenda, the Plan 9 Bunny (ang.). plan9.bell-labs.com. [dostęp 2017-03-04].
  2. Plan9 License. [dostęp 2014-02-17].