Plan dziewięć z kosmosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plan dziewięć z kosmosu
Plan 9 from Outer Space
Plan dziewięć z kosmosu
Gatunek science-fiction,
horror
Rok produkcji 1959
Data premiery lipiec 1959
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 79 minut
Reżyseria Ed Wood
Scenariusz Ed Wood
Budżet 60,000 USD
Plan 9 from Outer Space

Plan dziewięć z kosmosu (ang. Plan 9 from Outer Space) – amerykański film, horror science-fiction z 1959 roku, w reżyserii Eda Wooda. Premiera filmu miała miejsce w lipcu 1959.

Pierwotnie film miał nazywać się Hieny cmentarne z przestrzeni kosmicznej[1]. Plan dziewięć z kosmosu jest uważany za jeden z najgorszych filmów na świecie[1][2].

Opis filmu[edytuj | edytuj kod]

Małe miasteczko mierzy się z nalotami UFO. Mieszkańcy zaczynają obserwować cmentarz, na którym lądują statki kosmiczne. Jak okazuje się, kosmici pragną wskrzeszać umarłych, aby zapanować nad ich umysłami. Jednocześnie obcy pragną zabić wszystkich żywych ludzi dla ich dobra.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: [3]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy i statyści przychodzili na plac w swoich własnych ubraniach, a ludzie grający wampirów ubierali prywatne stroje. Dekoracje były wykonane samodzielnie[1]. Statki kosmiczne powstały w wyniku sklejenia dwóch talerzy.

Swoją ostatnią rolę zagrał tu Béla Lugosi, który zmarł na początku zdjęć[2]. Brakujące sceny z udziałem Lugosiego Ed Wood uzupełnił przypadkowymi nagraniami archiwalnymi oraz dokręceniem jednej sceny z udziałem dublera[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c "Plan dziewięć z kosmosu": statki kosmiczne z talerzy i wampiry w sukienkach. polskieradio.pl, 2013-07-08. [dostęp 2017-09-25].
  2. a b c „Plan 9 z kosmosu” – film najlepszy z najgorszych. kulisyfilmow.pl, 2017-02-04. [dostęp 2017-09-25].
  3. Plan 9 z kosmosu. film.wp.pl. [dostęp 2017-09-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]