Planeta FM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Planeta FM
Państwo  Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
Założono 2002
Zlikwidowano 29 czerwca 2013
(przekaz naziemny i satelitarny)
Zastąpił Radiostacja
Zastąpiony przez Radio Zet Gold
Właściciel Eurozet,
wcześniej Ad.point
Format stacji patrz poniżej
Częstotliwości
w miastach
patrz poniżej
Strona internetowa

Planeta FM – była sieć trzynastu lokalnych stacji radiowych, adresujących program głównie do młodzieży powstała na Śląsku w 2002 roku. Od 2013 roku jest radiem internetowym.

Do kwietnia 2007 roku należała do Ad.point, później Planetę FM przejęła grupa radiowa Eurozet. Główna siedziba Planety FM mieściła się w Warszawie przy ul. Żurawiej 8. 29 maja 2013 właściciel sieci – holding Eurozet poinformował o zastąpieniu Planety FM marką ZET Gold[1], nadającą dotychczas pod tą samą nazwą w Internecie. W nocy z 29 na 30 czerwca 2013 stacje radiowe, należące do tejże sieci zaprzestały nadawania drogą naziemną i obecnie można słuchać Radia Planeta wyłącznie za pośrednictwem streamu internetowego.

Stacje sieci[edytuj | edytuj kod]

miasto częstotliwość nazwa koncesyjna uwagi
Bielsko-Biała 87,9 MHz Planeta 87,9 FM[2] byłe Radio Delta
Giżycko 107,0 MHz Planeta Giżycko[2] byłe Radio WaMa Giżycko
Iława 90,2 MHz Planeta Iława[2] byłe Radio WaMa Iława
Katowice 95,1 MHz Planeta 95,1 FM byłe Radio SBB Rodło
Kielce 103,9 MHz Planeta 103,9 FM[2]
Konin 99,6 MHz Planeta 99,6 FM[2] byłe Radio Flash Konin
Łódź 104,5 MHz Planeta Łódź[2] byłe Radio Pogoda
Mrągowo 104,9 MHz Planeta Mrągowo[2] byłe Radio WaMa Mrągowo
Olsztyn 90,5 MHz Planeta Olsztyn[2] byłe Radio WaMa
Opole 106,2 MHz Planeta 106,2 FM[2] byłe Radio Flash Opole
Poznań 90,6 MHz i 99,4 MHz Planeta Poznań[2] byłe Radio RMI FM
Słupca 102,9 MHz Planeta 102,9 FM[2] byłe Radio Flash Słupca
Warszawa 101,5 MHz Planeta FM
(jedna rozgłośnia z siedzibą w Warszawie)
byłe Jazz Radio
Kraków 93,7 MHz

Formaty muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Stacje wchodzące w skład sieci Planeta FM nadawały w czterech znacząco różniących się pomiędzy sobą formatach programowych i muzycznych. Rozgłośnie w Warszawie (jej program był dostępny również w Krakowie) i Łodzi emitowały program w formacie CHR ukierunkowanym na muzykę elektroniczną (dubstep, synth pop, wcześniej w playliście przeważał house) oraz muzyka r'n'b. Od 2011 pojawiało się także więcej utworów spod znaku rocka alternatywnego.

Najstarsza część tejże sieci – stacje nadające w Katowicach, Bielsku-Białej i Opolu również reprezentowały format CHR, jednak oferowały oprócz popu i r'n'b więcej muzyki w klimatach Euro trance.

Z kolei Radio Planeta Poznań (funkcjonujące przed 6 grudnia 2008 pod nazwą RMI FM) skupiało się na niekomercyjnej muzyce house i trance.

Pozostałe rozgłośnie sieci (nadające w Kielcach, Koninie, Olsztynie i na Mazurach) emitowały program o najbardziej uniwersalnym, muzyczno-informacyjnym charakterze z przewagą brzmień popowych z lat 80. i 90.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Radio Planeta FM powstało 1 lutego 2002 roku z przekształcenia bytomskiego Radia SBB Rodło – z chwilą przejęcia stacji przez grupę radiową Ad.point – i początkowo funkcjonowało jako rozgłośnia lokalna. W niedługim czasie nazwę Planeta FM przybrały jednak również kolejne stacje Ad.pointu: Radio Flash w Opolu i Krakowie (krakowska nadawała do 2007 roku, gdy przyłączono ją do projektu Antyradio) oraz Radio Delta z Bielska-Białej. Natomiast w 2006 roku nadawanie rozpoczęła nowa rozgłośnia sieci w Kielcach, w odróżnieniu jednak od pozostałych emitująca program o bardziej uniwersalnym charakterze – skierowany nie tylko do młodzieży.

10 sierpnia 2007 roku grupa radiowa Ad.point została przejęta przez holding Eurozet[3], który podjął decyzję o rozszerzeniu zasięgu Planety FM poprzez jej połączenie z inną stacją ze swego portfolio – ponadregionalną Radiostacją[4]. Powiększona o nadajniki w kilkunastu miastach Polski sieć rozpoczęła działalność 1 marca 2008 roku[5][6]. Tego samego dnia nadawanie pod marką Planeta FM rozpoczęły również stacje Radia Flash z Konina i Słupcy[7], od listopada 2007 emitujące program analogiczny jak Radio Planeta Kielce

6 grudnia 2008 nastąpiła reorganizacja sieci Planeta FM[8]. Na koncesji byłej Radiostacji uruchomiono nowy projekt radiowy Chilli ZET[9], któremu tym samym przekazano znaczącą część częstotliwości ponadregionalnej Planety FM. Program w jej formacie pozostał obecny w Warszawie, Krakowie i Łodzi (wykorzystano w tym celu koncesje Jazz Radia i łódzkiego Radia Pogoda). Jednocześnie do sieci Planeta FM włączono rozgłośnie grupy Eurozet nadające dotychczas pod innymi markami: Radio RMI FM z Poznania oraz cztery stacje Radia WaMa – zachowując dotychczasowe formaty tychże. Ponadto bez zmian pod marką Planety emitowały program rozgłośnie w Katowicach, Opolu, Bielsku-Białej, Kielcach, Koninie i Słupcy.

3 stycznia 2011 zmienił się slogan sieci: ze "100% imprezowych hitów" na "W rytmie..." (jego dalsza część zależała od miasta, w którym Planeta nadawała naziemnie). Owa zmiana miała za zadanie podkreślenie lokalności Planety. Oprócz tego sieć zyskała nową oprawę jingli. Ponadto, nowemu linerowi towarzyszyła kampania reklamowa "Born To Party".[10]

W lutym 2012 nastąpiły pewne zmiany w ramówce warszawskiej podsieci Planeta FM. Listę przebojów "Total Chart" nadawaną dotychczas od poniedziałku do piątku między 17:00 a 19:00 (w latach 2009 - 2012), przeniesiono na niedzielne popołudnie. Z kolei od poniedziałku do czwartku, w godzinach wieczornych można było słuchać publicystycznej audycji "Młodzi Głośni", poświęconej najnowszym zjawiskom i trendom popularnym wśród młodych ludzi. Głos w dyskusji również mogli zabierać radiosłuchacze.[11]

30 czerwca 2013 o północy na dotychczasowych częstotliwościach Planety pojawiło się Radio ZET Gold, adresujące swój program głównie do dojrzałego odbiorcy. Od tamtej pory słuchanie Planety FM jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem internetu.

Z powodu bardzo niskiej słuchalności, po czterech latach podjęto decyzję o likwidacji marki ZET Gold, zastępując ją Meloradiem.[12] Na większości częstotliwości, wykorzystywanych niegdyś przez Planetę FM, wspomniana sieć nadaje od 4 września 2017.[13]

W grudniu 2017 podjęto decyzję o przekształceniu Planety FM w portal informacyjno-rozrywkowy, poświęcony m.in. tematyce gier komputerowych.[14] Od tamtej pory stream internetowy Planety jest dostępny na uruchomionej w lutym 2017 platformie streamingowej rozgłośni holdingu Eurozet - Radiostacja.pl.[15]

Płyty[edytuj | edytuj kod]

Serie płyt (wydawane dawniej i obecnie), opatrzone logo Radia Planeta FM:

  • Planeta Super Mix
  • Planeta FM: In the Mix
  • Planeta FM: Hit Machine.
  • Planeta FM: Trance Session
  • Planeta FM: 100% Imprezowych hitów
  • Planeta FM: Oldskul (wydanie dwupłytowe)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]