Planeta Super Mix

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Planeta Super Mix – seria kompilacji muzycznych wydawanych przez radio Planeta FM i wydawnictwo Magic Records w formie Various Artists. Muzyka zawarta w składankach miksowana jest przez DJ Mayomana, dawnego członka zespołu De Mono i Kult. Każda płyta od 17 maja 2004 roku była systematycznie wydawana co pół roku na południu Polski, aż do wydania „dwunastki”. Na każdej płycie miksowanych jest ok. 50 najsłynniejszych i najchętniej słuchanych utworów.

Nowa seria składanek Planeta FM: In the Mix jest kontynuacją serii Planeta Super Mix.

Budowa kompilacji[edytuj | edytuj kod]

W każdym miksie miksowanych występuje około 50 piosenek. Każdą składankę można podzielić na 3 części:

  • 1 część obejmuje muzykę pop
  • 2 część obejmuje zazwyczaj muzykę pop, ewentualnie inny gatunek muzyczny
  • 3 część obejmuje muzykę trance, house i dance, chociaż zdarza się także muzyka pop.

Każda część poprzedzana jest specjalnym wstępem złożonym z zapowiedzi, dialogu lub dźwięków np. samolotu. Styl miksowania utworów w Planecie Super Mix, a obecnie w Planecie Fm: In the Mix polega zazwyczaj na 32 bitowych przejściach (nałożenie 2 utworów na siebie), choć w ostatnich częściach, szczególnie z serii In the Mix pojawiają się krótkie przejścia (bez elementu nałożenia jednego utworu na drugi). Całość zostaje poddana masteringowi, który ma na celu ujednolicenie parametrów fonicznych wszystkich utworów. Jednym z elementów masteringu jest tzw. „drumloop” (zapętlana sekwencja dźwiękowa w skład której wchodzą najczęściej: drums, kicks, claps, itp.) występujący w składance od 6. części - ma na celu ujednolicenie całości miksu, a przede wszystkim przejść.

Historia serii płyt[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza płyta z tej serii, czyli Planeta Super Mix 1 została wydana 17 maja 2004 roku. Płyta szybko zdobyła popularność, w związku z tym postanowiono wydawać co pół roku kolejne składanki.

Daty wydawania kolejnych części:

Numer Planety Super Mix Data wydania
2 27 września 2004
3 17 stycznia 2005
4 18 kwietnia 2005
5 29 sierpnia 2005
6 28 listopada 2005
7 3 kwietnia 2006
8 26 czerwca 2006
9 28 września 2006
10 22 stycznia 2007
11 16 maja 2007
12 2007
Numer Planety FM: In the Mix" Data wydania
Planeta FM: In the Mix 1 Czerwiec 2008
Planeta FM: In the Mix 2 Listopad/Grudzień 2008
Planeta FM: In the Mix 3 Maj 2009

Jak dotąd wydano 12 części Planet Super Mixów oraz trzy części Planeta FM: In the Mix.

Planeta Super Mix 13[edytuj | edytuj kod]

Idąc za schematem wydawania składanki, fani sądzili, że „trzynastka” zostanie wydana w październiku lub listopadzie 2007 roku. Jednak płyta według zapowiedzi Radia Planeta miała być wydana pod koniec 2007 roku. Niestety składanka nie ukazała się jak dotąd, nie ma też informacji na temat tej płyty. Magic Records ostatnią wzmiankę o serii Planeta Super Mix podała przy okazji wydania Planety Super Mix 10, czyli 27 stycznia 2007 roku.

Planeta FM: In the Mix 1[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2008 roku została wydana składanka Planeta FM: In the Mix 1, która jest kontynuacją serii Planeta Super Mix. Zawiera wiele podobnych cech m.in podobny skład (ok. 50 utworów), budowa i czas (nowy mix trwa 54 minuty) i sposób „przechodzenia” z jednego utworu do drugiego. Dlatego niektórzy tę składankę nazywają Planetą Super Mix 13.

Mimo, iż mix u wielu osób jest uważana za świetny, to odchodzi od oryginału. Sposób miksowania został zmieniony, tekst Planeta Super Mix mówiony w każdym Intro został zastąpiony tekstem Planeta FM: In the Mix. Prawdopodobnie powodem zmiany stylu składanki jest fakt rozbudowania sieci radia Planeta FM, które w każdym regionie jest inne. Należy bowiem podkreślić, że Planeta Super Mix 12 została wydana jeszcze przed rozszerzeniem sieci radia.

Planeta FM: In the Mix 2[edytuj | edytuj kod]

Składanka została wydana na przełomie listopada i grudnia 2008 roku. W porównaniu do poprzedniej części jest bardziej rytmiczna.

Planeta FM: In the Mix 3[edytuj | edytuj kod]

W maju 2009 r. na półkach sklepów muzycznych pojawiła się 3 część kultowego show Planety Fm. W „In The Mix 3” jak zawsze znajdują się najnowsze hity muzyki klubowej. W 3 części dominującym gatunkiem muzycznym całego miksu jest popularny obecnie gatunek electro. Twórcy składanki rezygnują z części Techno/Hands'Up. Z każdą częścią jest coraz mniej tego rodzaju muzyki a w obecnej części nie ma już wcale.

Planeta FM: In the Mix 4[edytuj | edytuj kod]

Na razie nie ma żadnych informacji na temat czwartej części Planety In The Mix. Prawdopodobnie seria Planeta In The Mix zakończy się na 3 części.

Debiuty itd. w serii składanek[edytuj | edytuj kod]

W miksach pojawili się m.in:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]