Planimetr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Planimetr
Planimetr

Planimetrprzyrząd mechaniczny lub elektroniczny do wyznaczania pola powierzchni figur płaskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za pierwszy uchodzi przyrząd J.M. Hermanna (1814), który jednak wkrótce przewyższony został wynalazkiem polskiego kartografa Juliusza Kolberga, opisanym 1820 w czasopiśmie Sylwan: "Opisanie składu i użycia planimetru nowo wynalezionego mierniczego narzędzia do dochodzenia powierzchni płaskich" (Feliks Kucharzewski 1902)[1].

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Planimetr jest to przyrząd składający się z dwóch ramion: biegunowego i wodzącego. Ramię wodzące posiada na jednym końcu wodzik a na drugim kółko całkujące. Ramię biegunowe przymocowane jest do obciążnika stojącego na igłach, dzięki czemu nie przemieszcza się on po mapie.

Pomiar wykonuje się przez ustawienie nieruchomo części instrumentu z kółkiem całkującym na zewnątrz mierzonego pola i oprowadzenie wodzika po obwodzie tego pola zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Odczytu dokonuje się z tarczy poziomej, bębna oraz noniusza. Wynikiem jest liczba czterocyfrowa.

Aby odczytać rzeczywiste pole powierzchni, należy wyznaczyć stałą planimetru. W tym celu należy pomierzyć planimetrem figurę o znanej powierzchni (P1) np. kwadrat o boku 10 cm albo koło o znanym promieniu. Wynik to różnica odczytów z planimetru po pomiarze (n2) i przed pomiarem (n1). Można wyzerować przyrząd przed przystąpieniem do pomiarów, wtedy wynikiem jest odczyt po dokonaniu pomiaru (n2). Następnie ze wzoru wylicza się stałą planimetru c1: .

Aby przyspieszyć obliczenia, należy zmienić długość ramienia biegunowego z takiej, jaka była na początku R1 na taką R2, przy której stała c będzie równa np. 100. Wylicza się tę długość ze wzoru: , gdzie długość R1 jest odczytaną, c1 wyliczoną poprzednio, a za c2 przyjmuje się w wysokości np. 100. Następnie reguluje się długość ramienia biegunowego na taką, jaką wyliczono i przyjmuje się do dalszych obliczeń stałą np. c2=100.

Teraz można już planimetrować szukane pola. Ich wielkość oblicza się ze wzoru:

Można pominąć ustalanie stałej c2 i wyliczać pola ze wzoru , gdzie c1 to początkowa stała.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Kluza: Polscy wytwórcy instrumentów naukowych w XIX wieku. W: Polscy twórcy aparatury naukowej. Adam Strzałkowski (red.). Kraków: Polska Akademia Umiejętności, Komisja Historii Nauki, 2006, s. 277-285, seria: Monografie, tom 10. [s. 19 w manuskrypcie]