Planned Parenthood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Planned Parenthood
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Nowy Jork
Data założenia 1916/1942[a]
Profil działalności prawa reprodukcyjne
Przewodniczący Cecile Richards
brak współrzędnych
Strona internetowa

Planned Parenthood, właściwie Planned Parenthood Federation of America (PPFA) (wcześniej American Birth Control League) – amerykańska organizacja non-profit działająca na rzecz praw reprodukcyjnych z siedzibą w Nowym Jorku. Jej celem jest propagowanie świadomego rodzicielstwa, kompleksowej edukacji seksualnej, szerokiego dostępu do legalnej antykoncepcji i aborcji, walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz szerzenie, w ramach posiadanych środków, podstawowej opieki medycznej na całym świecie, szczególnie w ubogich krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej. Organizacja jest również operatorem jednej z największych sieci klinik oferujących zabiegi związane z aborcją, antykoncepcją oraz diagnostyką chorób wenerycznych[1]. Od 1952 roku PPFA jest członkiem założycielskim International Planned Parenthood Federation.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą przewodniczącą Planned Parenthood była Margaret Sanger, która założyła ją w 1921 roku pod nazwą American Birth Control League[2]. Po zakończeniu II wojny światowej organizacja zmieniła nazwę na Planned Parenthood w celu uniknięcia niekorzystnych skojarzeń z eugeniczną działalnością narodowych socjalistów (współpracownikami ABCL byli m.in. Ernst Rüdin, twórca hitlerowskiego planu higieny rasowej (Rassehygiene) i amerykański rasista Lothrop Stoddard)[3][4][5][6].

 Osobny artykuł: Margaret Sanger.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Z powodu bardzo aktywnej działalności na rynku usług aborcyjnych organizacja jest krytykowana przez organizacje pro-life. Organizacje broniące praw czarnych Amerykanów wskazują na znaczącą nadreprezentację aborcji dokonywanych przez PP wśród osób czarnej rasy – 78% klinik aborcyjnych PP działa w dzielnicach afroamerykańskich, na których mieszkańcach wykonywanych jest łącznie 35% zabiegów, podczas gdy społeczność ta stanowi jedynie 12% całej populacji Stanów Zjednoczonych[7] (według innych danych 2006 r. na 1,2 mln aborcji w Stanach Zjednoczonych ponad 680 tys. czyli 56% było dokonanych u czarnych kobiet[8]). Według nich działalność PP jest kontynuacją zapoczątkowanego przez Margaret Sanger w 1939 roku „Projektu Murzyn” (Negro Project), którego celem było ograniczenie rozrodczości czarnych obywateli USA[9]

W 2008 roku wobec Planned Parenthood ponownie wysunięto zarzuty o działalność eugeniczną i rasistowską w związku z przyjmowaniem przez nią dotacji finansowych ze szczególnym wskazaniem, że mają być użyte do promowania aborcji w środowisku czarnych obywateli USA[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Planned Parenthood zapoczątkowała swoją działalność w 1916 roku, ale nazwę przyjęła dopiero w 1942 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Health centers. Planned Parenthood.
  2. People & Events: Margaret Sanger (1879-1966) (ang.). pbs.org. [dostęp 2015-07-02].
  3. Mike Richmond: Margaret Sanger, Sterilization, and the Swastika. The Ethical Spectacle.
  4. Robert Zubrin: Merchants of Despair. Encounter Books, 2012. ISBN 978-1594034763.
  5. Maciej Zaremba: Higieniści. Z dziejów eugeniki. Czarne, 2011. ISBN 978-83-7536-211-4.
  6. Edwin Black: Wojna przeciw słabym. Muza, 2004. ISBN 978-83-7319-601-8.
  7. Planned Parenthood. Black Genocide.
  8. a b Undercover Investigation Reveals Planned Parenthood's Racism. 28 lutego 2008.
  9. Tanya L. Green: The Negro Project: Margaret Sanger's eugenic plan for black Americans. Black Genocide.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]