Plansza testowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Plansza testowa znana również jako telewizyjna tablica kontrolna – testowy sygnał telewizyjny służący do kalibracji obrazu, jak również oceny niektórych parametrów odbiornika telewizyjnego (poprawne wstrojenie w kanał, geometria obrazu, zbieżność, jasność, kontrast, nasycenie barw, itp). Przez stacje telewizyjne emitowana jest również często wówczas, kiedy nie jest emitowany żaden program (najczęściej w godzinach nocnych). Jedną z podstawowych tablic kontrolnych jest tablica zawierająca zbiór 8 pasów w kolorach: białym, żółtym, turkusowym, zielonym, różowym, czerwonym, niebieskim i czarnym.

Tablice kontrolne w Polsce oraz ich historia[edytuj]

Plansza Philips PM5544 używana do testów analogowej telewizji kolorowej

TP/TVP[edytuj]

Początki[edytuj]

Pierwsza plansza testowa w TP pojawiła się prawdopodobnie od roku 1963 i plansza testowa wytwarzana była z monoskopu RETMA. Później pojawiały się różne plansze testowe m.in. szachownica czy obrazek w tle planszy monoskopu.

W latach 70 został zakupiony elektroniczny generator i w 1974 roku pojawiła się plansza testowa oparta na nowym generatorze Philips PM5544[1]. Przed pojawieniem się planszy testowej pojawiał się napis "NIE ZAPOMNIJ WYŁĄCZYĆ ODBIORNIKA !". Plansza ta nadawana była z migającym (niektórych planszach) napisem "WYŁĄCZYĆ" i z wyższym pojedynczym tonem z przerwami. Plansza ta emitowana była w TVP1 i w TVP2 od połowy lat 70 do 1992 roku, czyli przed przemianą z TP na TVP. Konieczność emisji napisu była spowodowana tym, iż dawne telewizory nie mogły emitować nieruchomego obrazu przez kilkadziesiąt minut i często się przegrzewały. Na początku lat 90 były produkowane nowsze telewizory i bezpieczniejsze a emisja planszy po 1992 roku była niepotrzebna.

W 1993 roku do planszy dodano datę, godzinę i napis na dolnym pasku planszy "TVP", do 1994 roku na górze paska planszy widniał napis "Warszawa" i plansza z górnym paskiem "Warszawa" emitowała TVP2. Początkowo w tle planszy grała muzyka (od 1974 do 1997 roku w tle planszy grało Polskie Radio, w TVP1 grało Jedynka Polskie Radio a na TVP2 grało Trójka Polskie Radio), potem w latach 1997-2003 sama plansza bez tonu (czasami emitowali pojedynczy ton) a od 2003 z już z pojedynczym tonem.

Planszy wykorzystywanej przez generator Philips PM5544 nie używała TVP3 (później TVP Info), zamiast niej była plansza pasowa, na środku był czarny pasek z napisem "TVP 3" (od 6 października 2007 napis "TVP WARSZAWA"). Planszę wykorzystywaną przez generator używała na krótko tylko TVP3 Poznań.[2]

Zmiany w planszy testowej[edytuj]

Od 1 lutego 2010 (testy 3 grudnia 2009) jest plansza z ośmioma pasami z paskiem zawierającym napis "TVP S. A.".

TVP2[edytuj]

1 czerwca 2012 TVP2 uruchomiła nową planszę testową w systemie 16:9[3]. Nowa plansza testowa jest podzielona na 3 części. Pierwsza część plansza pasowa, druga jest podobna do pierwszej ale jest odwrócony układ pasów. Trzecia ma układ kolorów biało-czarno-niebiesko-czerwono-czarny.

Obecnie jest emitowana plansza kontrolna z ośmioma pasami i napisem "TVP S. A.", plansza jest emitowana w formacie 4:3.

TVP1[edytuj]

Obecnie jest emitowana plansza z ośmioma pasami i napisem "TVP S. A.", plansza jest wyświetlana w formacie 4:3

TVP Regionalna[edytuj]

Od 1 września 2013 w TVP Regionalna była emitowana plansza pasowa, z tym że na środku ekranu był napis "TVP"[4]. Jednak 19 września 2013 została ona wycofana z emisji. Od tego dnia TVP Regionalna podczas przerwy w nadawaniu emituje obraz na żywo jednej z ulic Warszawy niedaleko PKiN. Podczas emisji obraz jest bez dźwięku.

TVP Kultura[edytuj]

Na początku istnienia emitowano czarno-biały bufor z muzyką i z animowanym napisem "KULTURA". Pod koniec 2012 roku stacja emitowała planszę pasową które zamiast pasów było ułożone w kolejności układu kolorów z napisem ""KULTVRA"" i plansza była bez tonu. Obecnie jest emitowana plansza bez tonu z napisem "TVP KULTURA".

TVP Sport, TVP Historia[5], TVP HD, TVP Seriale[6] i TVP Rozrywka[7][edytuj]

Emitują plansze z logiem.

W latach 2006–2009 TVP Sport emitowało planszą testową taką jak używano w TVP1 i TVP2.

TVP Seriale emituję planszę z logiem, przed planszą emituję bufor

TVP Info[edytuj]

Przed 5:55, przez kilka sekund nadaję obracające się logo stacji.

Polsat[edytuj]

Początki[edytuj]

Plansza pasowa to druga najczęściej stosowana do testów analogowej telewizji

Plansza była oparta na Philips PM5544, i dodano napis "polsat".

Zmiany w planszy testowej[edytuj]

Od 1993 była plansza pasowa[8]. W 1994 do planszy dodano napis "POLSAT"[9]. Od października 1994 do 2005 roku była plansza z pasami, przy czym dolna połowa była czerwona, bez żadnych napisów z lekko wyższym tonem[10]. Od 2005 została przywrócona do emisji plansza pasowa z normalnym tonem (do 2008 dodany był pasek z napisem "TV POLSAT"[11]).

Obecnie[edytuj]

Zakończenie programu nie jest emitowane ze względu, że Polsat jest całodobową telewizją, jednak pomiędzy programem ostatnim a pierwszym emitowana jest pauza stacji (logo Polsatu na białym tle z dopiskiem Włącz emocje)[12]. Raz w miesiącu jest obraz kontrolny, powodem jest przerwa techniczna[13][14][15]. Przerwa techniczna następuje w drugiej połowie miesiąca (zawsze w nocy z czwartku na piątek) od godz. 1:00 do godz. 6:00

Polsat 2

Raz w miesiącu emituje planszę pasową w formacie 16:9, przed planszą emituję kilka razy powtarzający się ident główny.

TVN[edytuj]

Dawniej[edytuj]

Po emisji ostatniego programu lub filmu emitowano planszę z logiem TVN z muzyką, a pod logiem napis "DOBRANOC". Kilka minut później animację z telewizorem Wisła z muzyką gdzie pokazywano "Jak nas odbierać" czyli listę nadajników oraz najbliższego w danym mieście autoryzowanego serwisu. Po animacji pokazywano planszę z logiem TVN z dźwiękiem[16]. Animację z telewizorem i planszę pokazywano do końca 1999 roku.

Obecnie[edytuj]

Przed godziną 5:50 TVN emituje bufor z soundtrackiem z oprawy graficznej[17][18].

TV4[edytuj]

Plansza jak w Polsacie. Jest emitowana w przerwy techniczne raz w miesiącu (tak jak na Polsacie). Przed godziną 6:00 jest nadawany bufor stacji, ten sam bufor, nadawany jest przed przerwą techniczną[19][20]. Do 2011 była plansza oparta na pasach. Na środku planszy był mały czarny pasek z białym napisem "TV 4".

TV Puls[edytuj]

Obecnie[edytuj]

TV Puls nadaje przed godziną 6:00 rano przez kilka sekund obracające się logo stacji.[21]

Dawniej[edytuj]

TV Puls emitowało planszę testową z logiem stacji z napisem "Zapraszamy o godz. XX:XX"[22][23], a później bufor z muzyką w tle.

Canal+[edytuj]

Canal+ oraz wszystkie inne kanały z tejże marki i kanały tematyczne platformy nc+ emitują podczas przerwy technicznej (ma ona miejsce raz w miesiącu o godz. 1:00, w drugiej połowie miesiąca w nocy z poniedziałku na wtorek) zapętlony ident, a następnie planszę z logiem kanałów Canal+ oraz kanałów tematycznych platformy nc+ na czarnym tle[24]. Codziennie przed godziną 6:00 na większości kanałów z rodziny Canal+ emitowany jest zapętlony ident. Dawniej w Canal+ do 2009 roku na minutę przed startem pojawiała się plansza testowa oparta na pasach z czarnym paskiem z napisem Canal+. Tak samo robił siostrzany kanał Canal+ Film, tylko do czarnego paska dodano napis "FILM".

MiniMini+[edytuj]

Obecnie[edytuj]

MiniMini+ od początku istnienia kanału emituje planszę testową ze śpiącą rybką[25]

Inne stacje telewizyjne[edytuj]

Inne stacje telewizyjne mogą zakończyć się przerwą techniczną, w Polsacie przerwa techniczna następuje w drugiej połowie miesiąca (w nocy z czwartku na piątek) o godzinie 1:00. W Viasat Explorer o godzinie 0:00 kanał dzieli nadawanie z kanałem Spice. Oto przykłady:

  • Inne stacje emitują logo, lub inne programy
  • Inne stacje (na przykład TV Puls) emitują logo stacji z napisem "Zapraszamy o ....."
  • Część stacji nadaje całodobowo (obecnie w miarę rozwoju polskiej telewizji większość stacji nadaje 24 godziny na dobę)

Dawne tablice kontrolne nieistniejących kanałów w Polsce[edytuj]

RTL 7[edytuj]

Początki[edytuj]

W RTL 7, podobnie jak w innych kanałach należących do RTL Group, nie było planszy testowej, zamiast niej był "kominek", a w tle "kominka" grało Radio Luksemburg.

Zmiany w planszy testowej[edytuj]

Od września 1999 do marca 2002 "kominek" był zastąpiony planszą testową z napisem RTL7, w tle planszy również grało Radio Luksemburg.

Nasza TV[edytuj]

W Naszej TV plansza kontrolna pokazywała gdzie w pobliskiej okolicy były dostępne nadajniki naziemne stacji Naszej TV i kanałów z sieci Telewizji Odra oraz na jakim parametrze z satelity Hot Bird nadawano kanał. Na planszy m.in. pokazywano jakie anteny polecają jaką do odbioru kanału, kontakt z widzami na temat obioru kanału oraz program dnia na najbliższy dzień. Plansza wyświetlana była od 1998 do 2000. W tle planszy kontrolnej grało Radio Pogoda.

Przypisy