Platforma Republikańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Platforma Republikańska
Республіканська платформа
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Data założenia

2002

Platforma Republikańska (ukr. Республіканська платформа) – ukraińska centrowa partia polityczna. Do 2011 działała pod nazwą Ukraińska Partia Republikańska „Zjednoczenie” (ukr. Українська Республіканська Партія „Собор”, URP Sobor), następnie do 2015 funkcjonowała pod nazwą Ukraińska Platforma „Zjednoczenie” (ukr. Українська Платформа „Собор”, UP Sobor).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie powstało po wyborach parlamentarnych w 2002 z połączenia dwóch partii dotąd działających w Bloku Julii Tymoszenko. UP Sobor utworzyły:

Nowa formacja posiadająca 4 deputowanych do Rady Najwyższej pozostała w Bloku Julii Tymoszenko. W wyborach prezydenckich w 2004 ugrupowanie wsparło Wiktora Juszczenkę, a po jego zwycięstwie Anatolij Matwijenko objął funkcję premiera Autonomicznej Republiki Krymu.

Po rozpadzie koalicji rządowej na jesieni 2005 w partii doszło do rozłamu na zwolenników Julii Tymoszenko (m.in. Łewko Łukjanenko) i Wiktora Juszczenki (m.in. Anatolij Matwijenko). Prawa do partyjnej nazwy uzyskała druga z grup, a zwolennicy pierwszej odeszli z ugrupowania. W wyborach parlamentarnych w 2006 kandydaci tej formacji wystartowali z listy Bloku Nasza Ukraina, uzyskując 3 mandaty.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2007 URP Sobor weszła do prezydenckiej koalicji Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. Do Rady Najwyższej VI kadencji wprowadziła dwóch deputowanych. W 2011 zjednoczyła się z partią Ukraińska Platforma, przyjmując nazwę Ukraińska Platforma „Zjednoczenie” (formalnie pozostając kontynuatorem dotychczasowego ugrupowania). Nowym przewodniczącym został Pawło Żebriwski, a Anatolij Matwijenko objął funkcję wiceprzewodniczącego[1]. W 2015 doszło do kolejnej zmiany nazwy ugrupowania, które nie prowadziło aktywnej działalności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]