Playa del Inglés

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Playa del Inglés
ilustracja
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Wyspy Kanaryjskie
Populacja 
• liczba ludności

5946 (dane z 2008 r.)
Położenie na mapie Wysp Kanaryjskich
Mapa konturowa Wysp Kanaryjskich, na dole znajduje się punkt z opisem „Playa del Inglés”
Położenie na mapie Oceanu Atlantyckiego
Mapa konturowa Oceanu Atlantyckiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Playa del Inglés”
Ziemia27°45′00,00″N 15°34′50,02″W/27,750000 -15,580561
Strona internetowa

Playa del Inglés – miejscowość o charakterze ośrodka turystycznego, położona w południowej części wyspy Gran Canaria, w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Administracyjnie jest wsią leżącą w gminie San Bartolomé de Tirajana, liczba stałych mieszkańców wynosi 5946 (dane z 2008 r.). Jest największym ośrodkiem turystycznym Hiszpanii, wraz z sąsiednimi miejscowościami tworzy jednolity konglomerat obsługujący ruch turystyczny na wyspie.

Playa del Ingles i San Agustin widziane nocą

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Z Las Palmas do Playa del Ingles można dojechać autostradą GC-1 lub wieloma kursującymi po wyspie autobusami rejsowymi. Należy zwracać uwagę na przebieg trasy, albowiem część linii nie obsługuje wybranych przystanków np. mijają bez zatrzymania lotnisko.

Charakter miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Plaża w Playa del Inglés

Największym atutem Playa del Inglés są szerokie piaszczyste plaże oraz położone na wschód wydmy chronione w rezerwacie „Dunas de Maspalomas”. Miejscowość powstawała od 1962 r. na terenach wydartych pustyni. Od samego początku zaplanowano ją jako wielki ośrodek wypoczynku i turystyki masowej. Pierwszym inwestorem był Alejandro Del Castillo Conde de la Vega Grande, który postanowił na początku lat 60. stworzyć ośrodek konkurujący na rynku turystycznym z Las Palmas. Wcześniej próbowano uprawiać tu pomidory, ale brak słodkiej wody czynił hodowlę nieopłacalną. W ciągu dziesięciu lat na kupionej przez niego jałowej ziemi wyrosło wiele hoteli, apartamentów i bungalowów. Wjeżdżając do miejscowości autostradą od zachodu zauważalny jest podział zabudowy na wysokie hotele w pasie wzdłuż wybrzeża i szeregowe apartamenty wybudowane na wzniesieniach. W odróżnieniu od położonego na północ San Fernando Playa del Inglés jest kurortem nastawionym na turystów zagranicznych, większość z nich stanowią Niemcy i Szwedzi, chociaż ostatnio się to zmienia.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Centro Comercial Maspalomas w Playa del Inglés

Playa del Inglés nie posiada typowego centrum, handel, usługi i gastronomia są zlokalizowane w centrach handlowych (w skrócie C.C. = Centro Comercial). Cechą charakterystyczną największych C.C. jest ich budowa – dolne 2-3 poziomy są zagłębione w ziemi. Ze względu na masowego odbiorcę ich oferty są podobne, a sprzedawane produkty są typowe dla krajów, z który pochodzi większość turystów. Tym niemniej jako strefa wolnocłowa (jest nią cała Gran Canaria) szczególną uwagę zwracają liczne wielkopowierzchniowe sklepy z perfumami. Od początku lat 70. XX wieku Playa del Inglés jest największym na świecie ośrodkiem turystyki gejowskiej. Większość biur podróży, których oferta jest skierowana do osób orientacji homoseksualnych posiada w swojej ofercie Playa del Inglés. Ten segment turystów przyciągają tutejsze wydmy, rozległa plaża naturystyczna oraz liczne kluby i bary dla gejów (przoduje w tym C.C. Yumbo).

Ośrodek kultu religijnego[edytuj | edytuj kod]

Templo Ecomenico nocą

Choć Playa del Inglés od początku lat 70. XX wieku nastawione jest na beztroski odpoczynek, to znajduje się tu ośrodek ekumeniczny oraz świątynia Templo Ecumenico. Świątynia jest miejscem modlitwy dla protestantów, katolików oraz wyznawców innych religii chrześcijańskich. Msze są odprawiane w wielu językach m.in. hiszpański, niemiecki, angielski, szwedzki i in. W C.C. Yumbo znajduje się meczet.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pascal "Dookoła Świata – Gran Canaria", Tony Kelly, Wydawnictwo Pascal 2002, ​ISBN 83-7304-464-7

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]