Plaza de Mayo (plac w Buenos Aires)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Argentyna, Buenos Aires
Plaza de Mayo
Plaza de Mayo EZ.jpg
Położenie na mapie Buenos Aires
Mapa lokalizacyjna Buenos Aires
Plaza de Mayo
Plaza de Mayo
Położenie na mapie Argentyny
Mapa lokalizacyjna Argentyny
Plaza de Mayo
Plaza de Mayo
35°S 58°W/-34,608333 -58,371944

Plaza de Mayo - główny plac w Monserrat, Buenos Aires.

Na tym Placu miała miejsce rewolucja 25 maja 1810 roku (majowa rewolucja), który doprowadziła do niepodległości Argentyny. Plac jest miejscem, przy którym znajduje się wiele politycznych instytucji Argentyny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plac de Mayo powstał w 1884 roku, w wyniku połączenia Plaza de la Victoria i Plaza del Fuerte, które zostały ufundowane przez Juana de Garaya w 1580 roku. Do 1884 roku targ uliczny mieścił się na Plaza de la Victoria.

Do 1883 roku obecny plac de Mayo był podzielony. W 1811 roku na Plaza de la Victoria ustawiona została Pirámida de Mayo, odsłonięta w pierwszą rocznicę majowej rewolucji. Tego roku zmodernizowano przestrzeń i zburzono kolumnadę oddzielającą dwa place, w wyniku czego Plaza de Mayo uzyskał obecny kształt.

Znaczenie polityczne[edytuj | edytuj kod]

Plaza de Mayo był zawsze miejscem politycznych wydarzeń w Buenos Aires. Miała na nim miejsce majowa rewolucja z 1810 roku oraz rozpoczął się proces wojny o niepodległość z Hiszpanią w 1816 roku. Przy tym placu w każdy czwartek po południu zbierają się matki, których dzieci zaginęły przez argentyńską juntę Plaza de Mayo jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów przybywających do Buenos Aires.

Wiele ważnych budowli dla Argentyny mieści się przy tym placu: Casa Rosada (pol. Różowy Dom) - dom prezydenta i siedziba rządu. Casa Rosada jest pomalowany na różowo, kolor ten wybrano na znak zgody, ponieważ jest mieszaniną czerwonego (kolor Federalistów) i białego (kolor Unitarystów). Przy Plaza de Mayo stoją także: katedra pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej (katedra archidiecezji katolickiej Buenos Aires; znajduje się w niej grób gen. Jose de Martina, argentyńskiego bohatera), piramida Majów, Bank Narodowy (Nación Bank) oraz Buenos Aires Microcentro. Microcentro nosi nazwę dzielnicy Buenos Aires, mimo że nie jest nią administracyjnie. W dzielnicy tej znajduje się wiele banków, biur, sklepów, punktów usługowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]