Pleśniak biały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pleśniak biały
Pleśniak biały: zdjęcie
Plecha pleśniaka białego
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Gromada sprzężniaki
Klasa incertae sedis
Rząd pleśniakowce
Rodzina pleśniakowate
Rodzaj pleśniak
Gatunek pleśniak biały
Nazwa systematyczna
Mucor mucedo Fresen.
Beitr. Mykol. 1: 7 (1850)
Budowa

Pleśniak biały (Mucor mucedo Fresen.) – gatunek grzybów należący do rodziny pleśniakowatych (Mucoraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mucor, Mucoraceae, Mucorales, Incertae sedis, Incertae sedis, Mucoromycotina, Zygomycota, Fungi[1].

Niektóre synonimy nazwy naukowej[2]:

 • Mucor brevipes Riess 1853
 • Mucor coprophilus Povah 1917
 • Mucor dependens (Burgeff) Burgeff 1924
 • Mucor griseo-ochraceus Naumov 1915
 • Mucor murorum Naumov 1915
 • Mucor proliferus Schostak. 1896
 • Mucor rigidus L. Léger 1895
 • Mucor sphaerocephalus Bull. 1791
 • Mucor vulgaris P. Micheli 1729

Rozmnażanie[edytuj]

Jest komórczakiem, to znaczy, że zbudowany jest z jednej, ale wielojądrowej komórki tworzącej strzępkę przerastającą podłoże. Ze strzępki tej wyrastają wysokie trzonki zarodnionośne zwane sporangioforami. Na ich szczycie powstają kuliste, czarne zarodnie (sporangia), w których wytwarzane są bezpłciowo zarodniki (sporangiospory). Są one haploidalne i zróżnicowane płciowo na dwa typy, oznaczane zazwyczaj jako (+) i (-). Po pęknięciu zarodni zarodniki wysypują się i mogą być roznoszone przez wiatr, wodę lub zwierzęta. W sprzyjających warunkach kiełkują wytwarzając rozgałęzione, wielojądrowe strzępki o haploidalnej liczbie chromosomów. Strzępki te morfologicznie nie różnią się one od siebie, są jednak zróżnicowane płciowo. Zarówno strzępki (+), jak i strzępki i (-) mogą wytwarzać zarodnie[3].

Gdy zetkną się dwie odmienne płciowo strzępki (+) i (-), zachodzi między nimi rozmnażanie płciowe. Najpierw następuje oddzielenie poprzeczną ścianą końcowego odcinki strzępki (zygoforu). Powstaje w ten sposób wielojądrowe gametangium. Ściany dwóch stykających się z sobą gametangiów rozpuszczają się i ich zawartość zlewa się, co nazywa się plazmogamią. W jądrach komórkowych pochodzących od obydwu gametangiów następują podziały mitotyczne. Teraz następuje zlewanie się jąder pochodzących od różnych gametangiów, czyli wielokrotna kariogamia. Powstaje wielojądrowa zygospora o diploidalnej liczbie chromosomów. Haploidalne jądra, które nie połączyły się z sobą wkrótce degenerują. Zygospora otacza się grubą ściana o ciemnej barwie i przechodzi w okres spoczynku trwający kilka miesięcy. W tym okresie pełni więc funkcję przetrwalnika. Gdy zaczyna kiełkować, zaraz w jej jądrach zachodzi mejoza i powstają jądra haploidalne. Z kiełkujących zygospor wyrastają rozgałęzione plechy[3].

Pleśniak biały jest heterotaliczny, to znaczy, że jego plecha jest zróżnicowana na dwa typy (+) i (-). Rozmnażanie płciowe zachodzi tylko między plechami różnymi płciowo. Odkryto jednak szczepy nie zróżnicowane płciowo, czyli homotaliczne[3].

Morfologia i rozwój[edytuj]

Pleśniak biały hodowany w w temperaturze 20° C i w ciemności na agarze tworzy plechę o wysokości do 25 mm. Wyrastają z niej dwa typy sporangioforów. Pierwszy to nieliczne wysokie i proste sporangiofory. Mają wysokość do 40 μm, zazwyczaj są nierozgałęzione, lub mają kilka gałęzi wtórnych. Na ich szczycie powstają zarodnie duże (merosporangium) o średnicy do 250 μm. Dojrzałe mają barwę brązowo szarą. Posiadają jajowato-elipsoidalną kolumellę o rozmiarach do 160 x 125 μm. Drugi typ sporangioforów jest krótki i silnie rozgałęziony. Sporangiofory te są cylindryczno- elipsoidalne lub szeroko elipsoidalne, o rozmiarach 0.5-13.5 × 5.7-7.5 μm. Powstają na nim ciemniejsze sporangiole o średnicy do 85 ×53 μm[4].

Sporangiospory o kształcie zbliżonym do kulistego i rozmiarach 8-9 μm, średnio grubościenne, z mniej lub bardziej mętną zawartością. Zygospora kulista, o rozmiarach 250 × 200 mikrometrów z wypukłością o długości do 15 μm[4].

W hodowli w ciemności, w temperaturze poniżej 15° C powstają sporangiofory krótkie i zakrzywione. W temperaturze powyżej 30° C nie następuje wzrost plechy, a przy 25° C ani wzrost, ani sporulacja (wytwarzanie zarodników). W hodowli na świetle dziennym przy temp. 20° C nie są wytwarzane krótkie sporangiofory, ale powstają długie[4].

Znaczenie[edytuj]

Mucor mucedo to saprotrof, odżywiający się martwą materią organiczną. Nie wytwarza aflatoksyn. Żyje w glebie, odgrywa rolę w procesie tworzenia się próchnicy. Pojawia się często na żywności powodując pleśnienie owoców i nasion.

Przypisy

 1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
 2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2016-02-16].
 3. a b c Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.
 4. a b c Mycobank. Mucor mucedo]]. [dostęp 2016-10-14].