Plebiscyt Gazety Olsztyńskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Plebiscyt „Gazety Olsztyńskiej” na 10 najpopularniejszych sportowców województwa warmińsko-mazurskiego ma na celu wyłonienie najlepszych sportowców danego roku kalendarzowego w województwie warmińsko-mazurskim (dawniej w tzw. dużym województwie olsztyńskim, a następnie tzw. małym województwie olsztyńskim), organizowany przez redakcję Gazety Olsztyńskiej. Pierwsza edycja konkursu została przeprowadzona w 1954, a wygrał ją Ryszard Woliński, lekkoatleta. W 1956 oraz w latach 1976-1981 plebiscytu nie organizowano.

W plebiscycie głosują czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej”, którzy wskazują w odpowiedniej kolejności 10 nazwisk na wydrukowanych w gazecie kuponach. Wyniki ogłaszane są na tradycjnym Balu Sportowca, który odbywa się pod koniec stycznia lub już w lutym. Najwięcej zwycięstw w plebiscycie zgromadził dotychczas Krzysztof Hołowczyc, który triumfował 11 razy. W 2006 sportowcem 60-lecia uznano Mariana Bublewicza.

Przy okazji plebiscytu wyłania się także m.in. najpopularniejszego sportowca Olsztyna, trenera roku, wydarzenie sportowe roku oraz piłkarza roku w województwie. W 2009 w kategoriach tych triumfowali odpowiednio taekwondoka Dariusz Idzikowski, trener piłki siatkowej Sergiusz Salski, turniej siatkówki plażowej Mazury Open w Starych Jabłonkach oraz piłkarz Mazura Ełk, Bartłomiej Wierzbicki.

Zwycięzcy Plebiscytu[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]