Przejdź do zawartości

Pleosporomycetidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pleosporomycetidae
Ilustracja
Venturia crataegi na owocach głogu
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Podklasa

Pleosporomycetidae

Nazwa systematyczna
Pleosporomycetidae C.L. Schoch, Spatafora, Crous & Shoemaker
Mycologia 98(6): 1048 (2007) [2006][1]
Typ nomenklatoryczny

Pleospora Rabenh. ex Ces. & De Not. 1863

Pleosporomycetidae C.L. Schoch, Spatafora, Crous & Shoemaker – podklasa Dothideomycetesgrzybów z typu workowców (Ascomycota)[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pleosporomycetidae to jedna z trzech do tej pory opisanych podklas Dothideomycetes. Grzyby mikroskopijne charakteryzujące się występowaniem nibywstawek (pseudoparafiz) między workami w strukturach wytwarzających zarodniki płciowe. Pseudoparafizy u Pleosporomycetidae rosną w dół od górnej części jamy do wewnątrz struktur płciowych. Początkowo przyczepione są na obu końcach, ale czasami górna część może stać się wolna. Pseudoparafizy występują także u niektórych gatunków zaliczanych do innych podklas Dothideomycetes, gdyż badania DNA wskazują na ich odrębność filogenetyczną. Badania te nie są jednak jednoznaczne, klasyfikacja taksonomiczna tej grupy grzybów nie jest jeszcze dokończona i być może, że w przyszłości wszystkie gatunki z pseudoparafizami znajdą się w jednej grupie[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Według aktualizowanej klasyfikacji Index Fungorum bazującej na Dictionary of the Fungi do podklasy Pleosporomycetidae należą[2]:

Nazwy naukowe według Index Fungorum[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2020-09-10] (ang.).
  2. a b CABI databases [online] [dostęp 2024-01-18] (ang.).
  3. C/L. Schoch i inni, A multigene phylogeny of the Dothideomycetes using four nuclear loci, „Mycologia”, 98, 2006, s. 1041–1052.