Pleszczotka górska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pleszczotka górska
Pleszczotka górska: zdjęcie
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd kapustowce
Rodzina kapustowate
Rodzaj pleszczotka
Gatunek pleszczotka górska
Nazwa systematyczna
Biscutella laevigata L.
Mant. pl. 2:255. 1771
Synonimy

Biscutella valentina var. laevigata (L.) Grau & Klingenberg[2]

Kwiaty
Owoce

Pleszczotka górska, pleszczotka gładkołuszczynkowa (Biscutella laevigata L.) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Występuje tylko w niektórych rejonach Europy, głównie w górach[2]. W Polsce występuje głównie w Tatrach, poza tym na pojedynczych tylko stanowiskach na Wyżynie Śląskiej i na Dolnym Śląsku[3] (hałdy galmanowe w Bolesławiu) i na Dolnym Śląsku[4].

Morfologia[edytuj]

Łodyga
Wzniesiona, rozgałęziona, o wysokości 15–30 cm[5].
Liście
Liście odziomkowe całobrzegie lub ząbkowane, o podłużnym kształcie zwężające się w ogonek. Liście łodygowe również podłużne, ale bezogonkowe, zaokrąglonymi nasadami obejmujące łodygę. Są szczeciniasto owłosione[5][3].
Kwiaty
O 4 żółtych płatkach korony, mających długość 4–7 mm. Naprzemiennie z nimi występują 4 żółtozielone działki kielicha, krótsze od płatków. Pojedynczy słupek z szyjką i pałeczkowatym znamieniem, kilka pręcików[3].
Owoc
Wykrojona na obu końcach i spłaszczona łuszczyna, przypominająca kształtem leżącą ósemkę. Ma większą szerokość, niż długość[4].

Biologia i ekologia[edytuj]

Zagrożenia i ochrona[edytuj]

Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków narażonych na wyginięcie na izolowanych stanowiskach, poza głównym obszarem występowania (kategoria zagrożenia [V])[7].

Pleszczotka górska jest jednym z trzech gatunków roślin, na których żeruje gąsienica motyla bielinek bryonie (pozostałe to tobołki polne i gęsiówka Hallera)[8].

 Zobacz też: Rośliny tatrzańskie.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001- .... [dostęp 2010-05-13].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-10-27].
  3. a b c Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  4. a b c d Teofil Gołębiowski: Rośliny gór i pogórzy. Warszawa: Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, 1990, s. 71. ISBN 83-217-2710-7.
  5. a b Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  6. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  7. Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
  8. Bielinek bryonie (strona zarchiwizowana)