Pliozaury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pliozaury
Pliosauridae
Ilustracja
Kronosaurus queenslandicus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd Sauropterygia
Podrząd plezjozaury
Rodzina pliozaury

Pliozaury (Pliosauridae, z gr. πλειω – żeglować lub πλειων – płetwa i σαυρυς – jaszczur) – rodzina krótkoszyjnych plezjozaurów. Żyły w okresie od jury do końca kredy.

W przeciwieństwie do długoszyjnych elasmozaurów miały krótkie szyje z mniejszą ilością kręgów oraz ogromne czaszki. U niektórych rodzajów długość czaszki dochodziła do trzech metrów i mogła stanowić jedną czwartą długości całego zwierzęcia. Prawdopodobnie były też przystosowane do życia w głębszych wodach. Były potężnymi mięsożercami z pozycją na końcu łańcucha pokarmowego. Potężne szczęki mieściły wiele ostrych zębów. Ich zdobyczą mogły być ichtiozaury, inne plezjozaury, rekiny, wielkie głowonogi itp. Do rodziny należą m.in. rodzaje: Liopleurodon, Kronosaurus, Brachauchenius i Peloneustes. Skamieniałe szczątki znaleziono w Anglii i Ameryce Południowej oraz w Krzyżanowicach k. Iłży[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szymon Zdziebłowski, Fragmenty kości potężnych, morskich drapieżników sprzed 150 mln lat odkryto pod Iłżą, Nauka w Polsce, 25 października 2019 [dostęp 2019-10-28] (pol.).