Przejdź do zawartości

Pliozaury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pliozaury
Pliosauridae
Ilustracja
Kronosaurus queenslandicus
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady

Rząd

Sauropterygia

Podrząd

plezjozaury

Rodzina

pliozaury

Pliozaury (Pliosauridae, z gr. πλειω – żeglować lub πλειων – płetwa i σαυρυς – jaszczur) – rodzina krótkoszyjnych plezjozaurów. Żyły w okresie od jury do końca kredy.

W przeciwieństwie do długoszyjnych elasmozaurów miały krótkie szyje z mniejszą liczbą kręgów oraz ogromne czaszki. U niektórych rodzajów długość czaszki dochodziła do trzech metrów i mogła stanowić jedną czwartą długości całego zwierzęcia. Prawdopodobnie były też przystosowane do życia w głębszych wodach. Były potężnymi mięsożercami z pozycją na końcu łańcucha pokarmowego. Potężne szczęki mieściły wiele ostrych zębów. Ich zdobyczą mogły być ichtiozaury, inne plezjozaury, rekiny, wielkie głowonogi itp. Do rodziny należą m.in. rodzaje: Liopleurodon, Kronosaurus, Brachauchenius i Peloneustes. Skamieniałe szczątki znaleziono w Anglii i Ameryce Południowej oraz w Krzyżanowicach k. Iłży[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Szymon Zdziebłowski, Fragmenty kości potężnych, morskich drapieżników sprzed 150 mln lat odkryto pod Iłżą [online], Nauka w Polsce, 25 października 2019 [dostęp 2019-10-28] (pol.).