Pliozaury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pliozaury
Pliosauridae
Ilustracja
Kronosaurus queenslandicus
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady

Rząd

Sauropterygia

Podrząd

plezjozaury

Rodzina

pliozaury

Pliozaury (Pliosauridae, z gr. πλειω – żeglować lub πλειων – płetwa i σαυρυς – jaszczur) – rodzina krótkoszyjnych plezjozaurów. Żyły w okresie od jury do końca kredy.

W przeciwieństwie do długoszyjnych elasmozaurów miały krótkie szyje z mniejszą liczbą kręgów oraz ogromne czaszki. U niektórych rodzajów długość czaszki dochodziła do trzech metrów i mogła stanowić jedną czwartą długości całego zwierzęcia. Prawdopodobnie były też przystosowane do życia w głębszych wodach. Były potężnymi mięsożercami z pozycją na końcu łańcucha pokarmowego. Potężne szczęki mieściły wiele ostrych zębów. Ich zdobyczą mogły być ichtiozaury, inne plezjozaury, rekiny, wielkie głowonogi itp. Do rodziny należą m.in. rodzaje: Liopleurodon, Kronosaurus, Brachauchenius i Peloneustes. Skamieniałe szczątki znaleziono w Anglii i Ameryce Południowej oraz w Krzyżanowicach k. Iłży[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szymon Zdziebłowski, Fragmenty kości potężnych, morskich drapieżników sprzed 150 mln lat odkryto pod Iłżą, Nauka w Polsce, 25 października 2019 [dostęp 2019-10-28] (pol.).