Plug and Play

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy terminu z zakresu informatyki. Zobacz też: Plug&Play (grupa muzyczna).

Plug and Play (z ang. podłącz i używaj) to termin używany na określenie zdolności komputera do pracy z urządzeniami peryferyjnymi zaraz po ich podłączeniu, bez konieczności ingerencji użytkownika w konfigurację sprzętową komputera. Nazwa Plug and Play jest kojarzona z firmą Microsoft, która jako pierwsza jej użyła (w odniesieniu do Windows 95), ale wcześniej już kilka innych firm stosowało tę technologię. W tej chwili jest to ogólnie przyjęta nazwa standardu.

Zasada działania[edytuj]

Plug and Play wymaga współpracy zarówno ze strony sprzętu komputerowego, jak i oprogramowania. Rozwiązuje się to tak, że każde urządzenie ma nadany określony kod identyfikacyjny, a oprogramowanie zainstalowane na komputerze rozpoznaje go i na jego podstawie rozpoczyna współpracę z tym urządzeniem. Inną umiejętnością wymaganą od sprzętu jest, aby potrafił on rozpoznać zmianę w konfiguracji polegającą na dodaniu lub odłączeniu urządzenia. Przykładem na pełne wprowadzenie w życie tych założeń są współczesne gniazda USB czy FireWire.

Po podłączeniu urządzenia system operacyjny musi zinterpretować zmianę. Rozwiązaniem jest sprawdzanie, czy ze strony szyny danych nie nadeszło przerwanie informujące o zmianie konfiguracji i odczytanie informacji o tym, co faktycznie się stało. Gdy już zostanie wykryte miejsce w którym nastąpiła zmiana, system sprawdza informacje o tym urządzeniu. Jeśli je rozpozna, załaduje odpowiedni sterownik urządzenia, co umożliwi jego pracę.

Kłopoty z wprowadzeniem[edytuj]

System Plug and Play nie został wprowadzony bez przeszkód. Szyna komunikacyjna ISA, na której oparte były komputery PC nie umożliwiała nadawania urządzeniom identyfikatorów, pozwalających na automatyczne ich rozpoznanie. Z tego też powodu początkowo technologia ta okazała się bardzo zawodna. Wówczas w związku z częstymi konfliktami przerwań IRQ powstało (spotykane do dziś) złośliwe określenie „Plug and pray” (pl. „podłącz i módl się”) i „Plug and cry” (pl. „podłącz i płacz”). Z czasem jednak problem ten został rozwiązany, np. szyny danych PCI od początku współpracowały z tym standardem.