Plujka burczało

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plujka burczało
Calliphora vomitoria
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

muchówki

Rodzina

plujkowate

Podrodzina

Calliphorinae

Rodzaj

Calliphora

Gatunek

plujka burczało

Synonimy
  • Musca vomitoria Linnaeus, 1758
Calliphora vomitoria

Plujka burczało[1], mucha plujka (Calliphora vomitoria) – gatunek muchówki z rodziny plujkowatych.

Jeden z większych przedstawicieli rodzaju plujka[2]. Osiąga od 9 do 13 mm długości ciała i jest mocno owłosiona[1]. Oczy czerwonobrunatne. Tył głowy, tylno-dolny narożnik rozszerzeń policzków i zapoliczki wyposażone w długie szczecinki barwy od żółtej do pomarańczowej. Rowki policzkowe barwy rudej lub czerwonej. Listewka twarzowa z rządkiem cienkich szczecinek nadwibrysowych. Owłosienie potylicy za szczecinkami zaocznymi głównie w przeważającej części jasne[2]. Barwa krawędzi otworu gębowego, przodu rozszerzeń policzkowych i listewki twarzowej ciemna. Tułów ciemny niemetaliczny[3], szary z niebieskimi paskami[1]. Łuski skrzydłowe i tułowiowe na większości powierzchni czarne, te pierwsze z włoskami na wierzchu[3]. Za szwem poprzecznym występują dwie szczecinki międzyskrzydłowe[2]. Skrzydła o bardzo czarnej bazykoście. Odwłok błyszcząco niebieski, słabo pokryty mikrowłoskami[3]. Surstyli cienkie, długie i zakrzywione[2].

Larwy tej muchówki rozwijają się w padlinie, czasami w ropiejących ranach żywych zwierząt. Samica składa do kilkunastu jaj o długości 1,5 mm. Larwy wylęgają się po dwóch dniach. Po około 10 dniach od złożenia jaj następuje przepoczwarczenie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tadeusz Bakuła: Bioasekuracja w hodowli zwierząt, w przemyśle paszowym i spożywczym. Olsztyn: Wydawnictwo UMW, 2014, s. 30-31. ISBN 978-83-7299-909-2.
  2. a b c d Terry Whitworth. Keys to genera and species of blow flies (Diptera: Calliphoridae) of America north of Mexico. „Proceedings of The Entomological Society of Washington”. 108 (3), s. 689-725, 2006. 
  3. a b c Krzysztof Szpila: Key for identification of European and Mediterranean blowflies (Diptera, Calliphoridae) of forensic importance Adult flies. [dostęp 2016-06-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Władysław Strojny: Nasze zwierzęta. Warszawa: Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, 1981. ISBN 83-09-00045-6. OCLC 749664249.
  • Henryk Sandner: Zwierzęta Świata: Owady. Warszawa: PWN, 1976.