Połom Duży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Połom Duży
Kaplica w Połomiu Dużym
Kaplica w Połomiu Dużym
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat bocheński
Gmina Nowy Wiśnicz
Strefa numeracyjna (+48) 14
Tablice rejestracyjne KBC, KBA[1]
SIMC 0825002
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Połom Duży
Połom Duży
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Połom Duży
Połom Duży
Ziemia49°52′42″N 20°27′48″E/49,878333 20,463333

Połom Dużywieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Nowy Wiśnicz.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Integralne części miejscowości: Duple, Góra, Osiczyna, Rękaw, Rojków Dział, Wólka[2].

W miejscowości jest rzymskokatolicka kaplica filialna parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Nowym Wiśniczu[3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest w odległości 10 km od Bochni, przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Limanowej do Bochni. Znajduje się na obszarze Pogórza Wiśnickiego, na północnych zboczach wysokiego wzniesienia z przekaźnikiem telekomunikacyjnym (419 m n.p.m.). Wzniesienie to tworzy w północnym kierunku grzbiet rozdzielający dwa działy wodne. Głębokie parowy potoków spływających we wschodnim kierunku zasilają potok Górzański wpadający do Uszwicy (zlewnia Dunajca). Potoki spływające w kierunku zachodnim to źródła Polanki uchodzącej do Stradomki (zlewnia Raby).

Przyroda i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Walory krajobrazowe i przyrodnicze miejscowości zdecydowały o włączeniu jej do obszaru chronionej przyrody – Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Z odkrytych miejsc wsi widoczna jest panorama szczytów Beskidu Wyspowego i Tatry. W bliskiej okolicy znajdują się też obiekty chronionej przyrody:

Osoby związane z miejscowością[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. z 2015 r. Nr 0, poz. 669)
  2. GUS. Rejestr TERYT
  3. Prafia na stronie diecezji