Południowe delta Akwarydy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Południowe delta Akwarydy
Ilustracja
Gwiazdozbiór radiantu
Data pierwszej obserwacji przed 1934 rokiem
Nazwa roju Południowe δ Akwarydy
Symbol IMO SDA
Charakterystyka radiantu
Gwiazdozbiór Wodnik
Grupa rojów Kompleks Akwarydów – Kaprikornidów
α 22:36
δ -16
Prędkość w atmosferze 41 km/s
Widoczność roju
Okres występowania 12 lipca
- 19 sierpnia
Maksimum 28 lipca
Aktywność wysoka
ZHR 20
Widoczność w Polsce TAK
Obiekt macierzysty
Obiekt macierzysty grupa komet muskających Słońce z rodziny Krachta lub Machholza

Południowe delta Akwarydy, (Południowe δ Akwarydy, SDA) – rój meteorów aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika cztery stopnie na zachód od gwiazdy δ Wodnika. Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest wysoka, a obfitość roju wynosi 20 meteorów/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 41 km/s. Południowe delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza.

Podwyższoną aktywność Południowych delta Akwaryd zarejestrowano w 1934 roku, gdy obserwowano 34 meteory w ciągu godziny. Rój ten krąży wokół Słońca po bardzo mocno eliptycznej orbicie, zbliżając się do niego sześciokrotnie bliżej niż Merkury i co z tym się wiąże rozgrzewają się do temperatury ponad 1000 K.

Rój Południowych delta Akwaryd wchodzi w skład tzw. kompleksu Akwarydów – Kaprikornidów. Tworzy go kilka rojów z radiantami umiejscowionymi w gwiazdozbiorach Wodnika i Koziorożca : niewidoczne w Polsce Piscis Austrinidy (PAU) oraz Południowe delta Akwarydy (SDA), alfa Kaprikornidy (CAP), Południowe jota Akwarydy (SIA), Północne delta Akwarydy (NDA) i Północne jota Akwarydy (NIA) – według kolejności występowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]