Poślizgowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poślizgowate
Hydrometridae
Billberg, 1820
Poślizg wysmukły
Poślizg wysmukły
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd pluskwiaki
Infrarząd pluskwiaki półwodne
Nadrodzina Hydrometroidea
Rodzina poślizgowate
Poślizg wysmukły (Hydrometra stagnorum)

Poślizgowate (Hydrometridae) – rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych z infrarzędu półwodnych i nadrodziny Hydrometroidea.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Należą tu gatunki niewielkie lub średniej wielkości[1]. Ciało szare lub brązowe, długości ok. 8 mm, rzadziej do 15 mm[potrzebny przypis]. Głowa silnie wydłużona, zazwyczaj dłuższa od tułowia o oczach umieszczonych około połowy jej długości. Czułki cztero- lub pięcioczłonowe, długie i cienkie. Kłujka poprzecznie drobno żeberkowana, trójczłonowa, niesięgająca nasady głowy, cienka. Powszechny polimorfizm skrzydłowy. W przypadku pełnego rozwinięcia półpokryw są one uproszczone, nie podzielone na przykrywkę, międzykrywkę i zakrywkę. Odnóża smukłe i długie. Stopy trójczłonowe, wyposażone w dwa pazurki i arolia. Narząd kopulacyjny samców o paramerach sierpowatych i symetrycznych[1].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiaki te występują w przybrzeżnej strefie wód, głównie na powierzchni wody. Jaja często przyczepiane są na roślinach wodnych i przybrzeżnych. Większość gatunków występuje w strefach tropikalnych. Odżywiają się owadami wodnymi[potrzebny przypis].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele rodziny występują na wszystkich kontynentach[1]. W Polsce żyją tylko poślizg wysmukły i Hydrometra gracilenta[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina poślizgowatych liczy około 100 gatunków, z czego większość należy do rodzaju Hydrometra[1]. Podzielona jest na 3 podrodziny[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Tadaeusz Jaczewski, Aleksander Wróblewski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XVIII Pluskwiaki różnioskrzydłe - Heteroptera z. 4 Hebridae, Mesoveliidae, Hydrometridae, Veliidae i nartniki - Gerridae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1976.
  2. Hydrometridae na Hemiptera Poloniae. [dostęp 2014-03-19].
  3. Hydrometridae na BioLib.cz. [dostęp 2014-03-16].