Poślizgowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poślizgowate
Hydrometridae
Billberg, 1820
Okres istnienia: kreda–dziś
145/0
145/0
Ilustracja
Poślizg wysmukły
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Infrarząd

pluskwiaki półwodne

Nadrodzina

Hydrometroidea

Rodzina

poślizgowate

Poślizg wysmukły (Hydrometra stagnorum)

Poślizgowate (Hydrometridae) – rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych z infrarzędu półwodnych i nadrodziny Hydrometroidea.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Do poślizgowatych należą pluskwiaki od niewielkich do średnich rozmiarów[1], osiągające od 2,7 do 22 mm długości, często silnie wydłużonego ciała[2]. Ubarwienie mają szare lub brązowe[potrzebny przypis]. Powierzchnię ciała w różnym stopniu pokrywa warstwa mikroskopowych i makroskopowych włosków[2]. Głowa jest silnie wydłużona, zazwyczaj dłuższa od tułowia, o oczach umieszczonych około połowy jej długości[1] i tym samym wyraźnie odległych od przedniego brzegu przedplecza. Z wyjątkiem rodzaju Hydrometra trichobotria głowowe tylnej pary osadzone są na guzkach[2]. Czułki cztero- lub pięcioczłonowe, długie i cienkie[1]. Wierzchołkowa część czwartego ich członu ma uwpuklenie, zazwyczaj obwarowane zmodyfikowanymi szczecinkami[2]. Kłujka jest poprzecznie drobno żeberkowana, trójczłonowa, niesięgająca nasady głowy, cienka. Powszechny jest polimorfizm skrzydłowy. W przypadku pełnego rozwinięcia półpokryw są one uproszczone, nie podzielone na przykrywkę, międzykrywkę i zakrywkę[1]. Użyłkowanie półpokryw jest zwykle przynajmniej nieco zredukowane[2]. Odnóża są smukłe i długie. Stopy trójczłonowe, wyposażone w dwa pazurki i arolia. Genitalia samców mają paramery sierpowate i symetryczne[1], a pygofor sterczący na końcu odwłoka. Samice w większości przypadków mają uwstecznione pokładełko[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiaki te występują w przybrzeżnej strefie wód, głównie na powierzchni wody, ale także na przybrzeżnych roślinach i kamieniach. Niektóre prowadzą półlądowy tryb życia. Jaja często przyczepiane są na roślinach wodnych i przybrzeżnych[2]. Odżywiają się owadami spadłymi na powierzchnię wody[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele rodziny występują na wszystkich kontynentach[1], przy czym większość w strefie tropikalnej. W innych szerokościach geograficznych występuje tylko rodzaj Hydrometra[2]. W Polsce żyją tylko poślizg wysmukły i Hydrometra gracilenta[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina poślizgowatych liczy około 100 gatunków, z czego większość należy do rodzaju Hydrometra[1]. Podzielona jest na 3 podrodziny[4]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Tadeusz Jaczewski, Aleksander Wróblewski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XVIII Pluskwiaki różnioskrzydłe - Heteroptera z. 4 Hebridae, Mesoveliidae, Hydrometridae, Veliidae i nartniki - Gerridae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1976.
  2. a b c d e f g h Hydrometridae. W: Randall T. Schuh, James Alexander Slater: True bugs of the world (Hemiptera:Heteroptera): classification and natural history. Ithaca and London: Cornell University Press, 1995, s. 95-97. ISBN 0-8014-2066-0.
  3. Hydrometridae na Hemiptera Poloniae. [dostęp 2014-03-19].
  4. Hydrometridae na BioLib.cz. [dostęp 2014-03-16].