Pożar na Górze Stołowej (2006)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pożar na Gorze Stołowej w 2006
Pożar w pobliżu Vredehoek, 27 stycznia 2006.
Pożar w pobliżu Vredehoek, 27 stycznia 2006.
Państwo  Południowa Afryka
Miejsce Kapsztad
Rodzaj zdarzenia Pożar
Data 26 stycznia - 28 stycznia 2006
Ofiary śmiertelne 1 osoba
Położenie na mapie Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Prowincji Przylądkowej Zachodniej
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa lokalizacyjna Południowej Afryki
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Ziemia 33°58′36″S 18°25′28″E/-33,976667 18,424444
Przedmieście Oranjezicht po pożarze

Pożar na Górze Stołowejpożar, który miał miejsce wokół Parku Narodowego Góry Stołowej w Kapsztadzie. Pożar wybuchł około godziny 16:00 dnia 26 stycznia 2006 roku. Z powodu panujących suchych warunków oraz silnych wiatrów (prędkość dochodziła do 111 km/h) pożar szybko się rozprzestrzeniał. Ogień zagrażał gęsto zaludnionym przedmieściom: Tamboerskloof, Oranjezicht, Vredehoek i Gardens od strony północnej oraz Camps Bay i Bantry Bay od południowej.

Z ogniem walczyły trzy śmigłowce oraz 150 strażaków i 20 rezerwistów strażackich. W gaszeniu pożaru pomagali także wolontariusze z Volunteer Wildfire Services. 28 stycznia około 4:00 pożar spowodował uszkodzenie sieci wysokiego napięcia, wyżej położone przedmieścia pozostawały bez energii elektrycznej do późnych godzin popołudniowych. W tym także dniu pożar był już pod kontrolą.

W wyniku pożaru wiele domów zostało zniszczonych. Szacuje się, że około 7 km² fynbosu uległo spaleniu oraz około 40-50% populacji endemicznego gatunku Leucadendron argenteum uległo zniszczeniu[1][2]. Jedyną ofiarą pożaru była 65-letnia turystka z Wielkiej Brytanii Janet Chesworth, która zginęła w wyniku wdychania dymu podczas wędrówki[3]. Ponadto ogień zagrażał wielu innym turystom, którzy przebywali wówczas na Górze Stołowej.

26 stycznia aresztowano 36-letniego Brytyjczyka Anthony'ego Coopera z Gowerton za rzekome spowodowanie pożaru w wyniku wyrzucenia papierosa. Oprócz postawienia zarzutu podpalenia został oskarżony również o spowodowanie śmierci turystki[4].

23 maja sędzia Ingrid Freitag wydała nakaz aresztowania Coopera, który tymczasowo stracił prawo do wpłacenia kaucji, również został on oskarżony o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (miało to miejsce 24 stycznia)[5]. Anthony Cooper stwierdził, że zadzwonił na krajowy numer ratowniczy, gdy uświadomił sobie że on spowodował pożar[6].

Przypisy