Przejdź do zawartości

Požarevac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Požarevac
Пoжapeвaц
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Serbia

Okręg

braniczewski

Miasto

Požarevac

Gmina miejska

Požarevac

Burmistrz

Bane Spasović

Wysokość

129 m n.p.m.

Populacja (2011)
• liczba ludności


44 183[1]

Nr kierunkowy

(+381) 012

Kod pocztowy

12000

Tablice rejestracyjne

PO

Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Požarevac”
Ziemia44°37′N 21°11′E/44,616667 21,183333
Strona internetowa

Požarevac (cyr. Пожаревац, węg. Pozsarevác, niem. Passarowitz) – miasto w północno-wschodniej Serbii, stolica okręgu braniczewskiego, siedziba miasta Požarevac i gminy miejskiej Požarevac. Jest położone pomiędzy trzema rzekami: Dunajem, Wielką Morawą i Mlavą. W 2011 roku liczyło 44 183 mieszkańców[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W czasach Imperium rzymskiego jako Margus było stolicą rzymskiej prowincji rzymskiej Mezja, obejmującej m.in. grody Viminacium (obecnie Kostolac), Singidunum i Taurunum (obecnie Belgrad).

Nazwę Margus nosiła także przepływająca przez miasto rzeka Wielka Morawa.

W 285 roku w rejonie Margus miała miejsce seria potyczek między wojskami cesarza rzymskiego Karynusa i przyszłego cesarza Dioklecjana.

W 435 roku w mieście zawarto traktat między Hunami pod wodzą Bledy i Attyli a Cesarstwem Bizantyńskim. W 440 roku postanowienia traktatu zostały naruszone przez biskupa miasta Margus, który wdarł się na terytorium Hunów, plądrując znajdujące się na nim groby królewskie.

W 441 roku Hunowie pod wodzą Attyli podjęli akcję odwetową: przekroczyli Dunaj i dokonali najazdu na Cesarstwo Bizantyńskie, niszcząc wiele okolicznych miejscowości. Zagrożony wydaniem w ręce Hunów biskup sam udał się do nich w sprawie losów miasta, po czym zgodził się na jego wydanie. Po splądrowaniu i zniszczeniu Margus, Hunowie spustoszyli ziemie Półwyspu Bałkańskiego, zdobywając m.in. Filipolis (Płowdiw), Naissus (Nisz) czy Singidunum (współczesny Belgrad).

W VI wieku n.e. miasto znalazło się pod rządami królestwa Gepidów, a następnie kaganatu Awarów. W VI i VII wieku na terenie ekspansji Sklawinów, a potem Serbów, w obszarze wpływów Cesarstwa Bizantyńskiego, a w IX i X wieku pod wpływami bułgarskimi. W późniejszych okresach w granicach m.in. Węgier, Serbii, monarchii Habsburgów i Turcji.

21 lipca 1718 zawarto tu traktat pokojowy między Austrią i Imperium Osmańskim, kończący VI wojnę austriacko-turecką.

W 1770 roku powstała tu pierwsza szkoła.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się tu przemysł włókienniczy, metalowy i spożywczy.

Zabytki

[edytuj | edytuj kod]
  • Sztab naczelnika, pochodzi z 1903 roku
  • Plac Królewski
  • Stadnina Ljubicevo z dynastii Obrenoviciów

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji. Republički zavod za statistiku. [dostęp 2019-08-12]. (serb.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]