Pocałunek kobiety pająka (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pocałunek kobiety pająka
Kiss of the Spider Woman
O Beijo da Mulher Aranha
Gatunek

dramat obyczajowy

Data premiery

6 czerwca 1985
31 grudnia 1985 (Polska)

Kraj produkcji

Brazylia
Stany Zjednoczone

Język

angielski,
portugalski

Czas trwania

120 min

Reżyseria

Héctor Babenco

Scenariusz

Leonard Schrader

Muzyka

Wally Badarou

Zdjęcia

Rodolfo Sánchez

Scenografia

Clovis Bueno

Kostiumy

Patricio Bisso

Montaż

Mauro Alice

Produkcja

David Weisman
Héctor Babenco

Wytwórnia

HB Filmes

Dystrybucja

FilmDallas Pictures

Pocałunek kobiety pająka (ang. Kiss of the Spider Woman) – film fabularny z roku 1985 w reżyserii brazylijskiego reżysera Hectora Babenco. Scenariusz powstał na podstawie powieści Manuela Puiga pt.: El Beso de la mujer araña (hiszp.: Pocałunek kobiety-pająka). Zdjęcia kręcono w São Paulo.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada losy więźniów politycznych i obyczajowych, osadzonych w latach 70. XX wieku, w jednym z argentyńskich więzień. Luis Molina odbywa karę za prowadzenie życia transseksualisty wśród gejów a heteroseksualny Valentin Arrequi za walkę z reżimem Perona. Obaj przebywają w tej samej celi. Lewicowe poglądy więźnia politycznego bardzo ułatwiają relacje międzyludzkie z więźniem z przyczyn obyczajowych. Luis i Valentin zajmują sobie czas opowieściami o filmach, jakie obejrzeli w swoim życiu, m.in. opowiadające czasy nazistowskich Niemiec. Przewijają się w nich postacie realne i mistyczne (m.in. tytułowa kobieta-pająk). Wizje z opowieści przepełnione są tajemniczością i symboliką. Opowiadający wykazuje się wielką wrażliwością na cierpienie, miłość i ból innych. Wyraża swoje pragnienie szacunku dla siebie i swojego stylu życia. Opowieści Luisa ukazują zło i krzywdy wyrządzane przez reżimy nazistowskie i faszystowskie osobom homoseksualnym, biseksualnym i transseksualnym, czyli środowiskom LGBT. Luis uświadamia Valention o rzeczywistych przyczynach istnienia w przyrodzie homoseksualizmu. Lewicowy więzień okazuje się być tym, który umie zrozumieć deficyt społecznej akceptacji dla mniejszości seksualnej, którą reprezentuje Luis.

Na skutek szykan służb więziennych wobec więźniów politycznych, stan zdrowia Valentina gwałtownie się pogarsza: w pożywieniu podano mu środki przeczyszczające. Luis opiekuje się swoim osłabionym towarzyszem z celi, myje go, daje pić i dożywia, ratując go przed śmiercią z wycieńczenia. Po wyzdrowieniu Valentin, nie umiejąc się w inny sposób odwdzięczyć za uratowanie życia, odbywa z Luisem akt płciowy.

Luis, po wyjściu z więzienia dostarcza współpracownikom politycznym Valentina wiadomości i ginie w czasie zasadzki junty wojskowej na opozycjonistów. Pozostały w więzieniu Valentin, zamęczony torturami, umiera mając wizję odwiedzin kobiety-pająka, która pocałunkiem daje mu ukojenie w chwili śmierci.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Oscary za rok 1985

Złote Globy 1985

  • Najlepszy dramat (nominacja)
  • Najlepszy aktor dramatyczny - William Hurt (nominacja)
  • Najlepszy aktor dramatyczny - Raúl Juliá (nominacja)
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa - Sônia Braga (nominacja)

Nagrody BAFTA 1985

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]