Pochmurny dzień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Posępny dzień
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Posępny dzień
Autor Pieter Bruegel
Rok wykonania 1565[1]
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 118 cm × 163 cm
Muzeum Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Posępny dzień, Pochmurny dzień – obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla namalowany w 1565, w Antwerpii[1]. Obecnie znajduje się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Dzieło namalowane jest techniką olejną na desce, a jego wymiary wynoszą odpowiednio 118 cm wysokości, oraz 163 cm szerokości[1].

Obraz należy do cyklu obrazów przedstawiających poszczególne miesiące odpowiednie dla danej pory roku, wykonane dla prywatnego zleceniodawcy Niclaesa Jonghelincka. Wszystkie miały podobne formaty. Obecnie zachowało się jedynie pięć płócien: Myśliwi na śniegu, Sianokosy, Żniwa, Powrót stada i Pochmurny dzień.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pochmurny dzień prawdopodobnie obrazuje miesiąc luty i okres karnawału. Z lewej strony u dołu obrazu widoczna jest wioska i gospoda Pod Gwiazdą, przed którą stoi wędrowny śpiewak. Po prawej stronie znajduje się grupa postaci. Wśród nich jeden chłopiec ma na głowie papierową koronę, nawiązującą do Święta Trzech Króli, a jego kompan je wafle, jakie tradycyjnie spożywało się w okresie karnawału. Pośrodku dwaj mężczyźni ścinają wierzbowe gałęzie i układają je. Było to typowe zajęcie zimowe, a drzewo było potrzebne na opał oraz do wyplatania ogrodzeń i ścian.

Spokój sceny jest pozorny. Bruegel po raz kolejny przedstawia człowieka w obliczu sił natury i jego bezsilność wobec niej. Na drugim planie rozgrywa się wzburzona scena walki człowieka z siłami natury. Po lewej stronie widoczne są groźne i mroźne góry, przypominające o bliskości zimna i śniegu. Pośrodku widoczna jest zatoka, a dalej – otwarte morze, na którym panuje sztorm. Fale są wzburzone i niebezpiecznie rzucają o brzeg małe statki. Scena sztormu ukazuje niemoc człowieka wobec praw natury. Malarz, jako Niderlandczyk, wiedział czym jest morze i jak bardzo jest niebezpieczne w okresie zimowym. Skupisko smukłych drzew w centralnej części obrazu stanowi zakotwiczenie wzburzonego krajobrazu[2]. Również zbocze, na którym stoją drzewa i na którym pracują ludzie, wydaje się niebezpieczne i poszarpane przez burzę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rose-Marie Hagen, Rainer Hageen: Bruegel. Dzieła wszystkie. Warszawa: Edipresse, 2001. ISBN 83-913311-5-6.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Web Gallery of Art: BRUEGEL, Pieter the Elder,Gloomy Day (February) (ang.). [dostęp 2011-02-01].
  2. Rainer Hagen Bruegel – dzieła wszystkie s.67