Pochodzenie świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
XIX-wieczna tancerka paryskiej opery Constance Quéniaux
Pochodzenie świata
Ilustracja
Autor Gustave Courbet
Rok wykonania 1866
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 46 × 55 cm
Muzeum Musée d’Orsay

Pochodzenie świata (fr. L’Origine du monde) – obraz Gustave’a Courbeta wykonany olejem na płótnie w 1866. Jego wymiary to około 46 cm na 55 cm. Przedstawia okolicę genitalną oraz brzuch nagiej, leżącej kobiety, która rozkłada swoje nogi.

Kompozycja sceny podkreśla jej erotyzm. Erekcja brodawki sutka oraz zaczerwienione wargi sromowe mogą sugerować, że modelka jest podniecona erotycznie.

Historia obrazu[edytuj | edytuj kod]

Gustave Courbet, La belle Irlandaise (Portret Jo), portret Joanny Hiffernan, modelki prawdopodobnie pozującej do obrazu Pochodzenie świata.

Tożsamość modelki[edytuj | edytuj kod]

W okresie malowania obrazu ulubioną modelką Courbeta była Joanna Hiffernan, znana też jako Jo. Związana była wówczas z Jamesem Whistlerem, amerykańskim malarzem i uczniem Courbeta.

W ciągu swojej kariery Courbet namalował cztery portrety Hiffernan. Według badaczy była też prawdopodobnie modelką, pozującą do obrazu Pochodzenie świata, co wyjaśniałoby gwałtowne zerwanie z Whistlerem niedługo potem. Wrócił on do Stanów Zjednoczonych, porzucając kochankę. Mimo rudych włosów Hiffernan, wyraźnie kontrastujących z czarnymi włosami łonowymi kobiety przedstawionej na obrazie, przeważa hipoteza, że to właśnie ona była modelką.

Jednak w 2018 odkryto, że modelką była Constance Quéniaux[1]. Była ona znaną XIX-wieczną tancerką opery. Tancerka ta była kochanką tureckiego dyplomaty, na którego zamówienie obraz ten został namalowany. Dyplomata umieścił obraz w swojej rezydencji - w małym pokoju bez okien, by nie mogły go oglądać niepożądane osoby. Postanowił jednak później sprzedać płótno, bo miał problemy finansowe[2] .

Właściciele obrazu[edytuj | edytuj kod]

Zleceniodawcą obrazu był Chalil Bej, turecki dyplomata, kolekcjonujący dzieła malarskie o tematyce erotycznej. Za pośrednictwem Sainte-Beuve’a poznał on Courbeta, u którego zamówił obraz do swojej kolekcji, w której znajdowało się też płótno Ingres’a Łaźnia turecka, a także inny obraz Courbeta Śpiące, do którego prawdopodobnie pozowała Hiffernan.

Śpiące

Po bankructwie tureckiego dyplomaty obraz kupił na aukcji w 1868 handlarz antykami, Antoine de la Narde. Edmond de Goncourt nabył go w 1889 w antykwariacie i ukrył za specjalnie wykonaną deską, na której wymalowano obraz przedstawiający kościół w zimowym krajobrazie. Przypuszcza się, że węgierski kolekcjoner Ferenc Hatvany kupił go w 1910 roku w galerii Bernheim-Jeune i zabrał go ze sobą na Węgry. Hatvany został zmuszony przez radzieckie wojska do ucieczki. Pozwolono mu zabrać ze sobą tylko jeden obraz. Wybrał właśnie Pochodzenie świata i przybył z nim do Paryża.

W 1955 obraz został kupiony na aukcji przez francuskiego psychoanalityka Jacques’a Lacana za półtora miliona franków francuskich. Razem z żoną, Sylvią Bataille, umieścili go w ich posiadłości wiejskiej, Guitrancourt. Lacan poprosił André Massona o wykonanie ramy z podwójnym dnem i namalowanie na jej powierzchni innego obrazu. André Masson wykonał tedy surrealistyczną wersję Pochodzenia świata. Po śmierci Lacana w 1981 roku obraz miał zostać przekazany Musée d’Orsay. Transakcja została sfinalizowana w 1995 roku.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RMF FM., Rozwiązano tajemnicę obrazu, który wywoływał zgorszenie [dostęp 2018-09-27].
  2. INTERIA.PL, Rozwiązano tajemnicę obrazu, który wywoływał zgorszenie [dostęp 2018-09-27] (pol.).