Pochwica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pochwica
Vaginismus
Klasyfikacje
ICD-10

N94.2

DiseasesDB

13701

MedlinePlus

001487

MeSH

D052065

Pochwicadysfunkcja seksualna polegająca na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy, co może powodować zamknięcie wejścia i niemożność odbycia stosunku płciowego[1], gdyż powoduje silny ból przy wprowadzaniu prącia do pochwy. Podobny ból pojawia się przy próbie wprowadzenia tamponu czy palca.

Pochwica nieorganiczna[edytuj | edytuj kod]

Pochwica nieorganiczna
Klasyfikacje
ICD-10

F52.5

Pochwica niewynikająca z ogólnego stanu zdrowia
DSM-IV

306.51

DiseasesDB

13701

MedlinePlus

001487

MeSH

D052065

Pochwica nieorganiczna powodująca bolesność, jest zazwyczaj związana z reakcją obronną, wynikającą z niejasności nastawienia emocjonalnego do partnera bądź z lęków seksualnych kobiety. Bywa także reakcją powstającą w okolicznościach niesprzyjających współżyciu seksualnemu – związanych z zagrożeniem, narażeniem na wstyd, itp.

Powtarzające się skurcze pochwy, mimo chęci podjęcia współżycia i niezależne od okoliczności, bywają wyuczoną reakcją obronną uwarunkowaną wcześniejszymi traumatycznymi doświadczeniami.

Pochwica jest uleczalna. Jak stwierdził Zbigniew Lew-Starowicz, "w wyniku postępu w badaniach diagnostycznych i zastosowania nowych metod leczenia (...) pochwica jest uleczalna w 100%"[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]