Przejdź do zawartości

Początek (powieść Dana Browna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Początek (ang. Origin) – piąta powieść z cyklu o Robercie Langdonie amerykańskiego pisarza Dana Browna. Premiera książki nastąpiła 3 października 2017 r. Wydawcą zostało wydawnictwo Sonia Draga[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]
Początek
Origin
Autor

Dan Brown

Typ utworu

sensacja, kryminał, thriller

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

3 października 2017

poprzednia
Inferno
następna
brak

Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma dojść do ujawnienia odkrycia, które „na zawsze zmieni oblicze nauki”. Gospodarzem wieczoru jest Edmond Kirsch, czterdziestoletni miliarder i futurysta, którego oszałamiające wynalazki i śmiałe przepowiednie zapewniły mu rozgłos na całym świecie. Kirsch, który dwadzieścia lat wcześniej był jednym z pierwszych studentów Langdona na Harvardzie, planuje ujawnić informację, która będzie stanowić odpowiedź na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.

Gdy Langdon i kilkuset innych gości w osłupieniu ogląda oryginalną prezentację, wieczór zmienia się w chaos, a cenne odkrycie Kirscha może przepaść na zawsze. Chcąc stawić czoła nieuchronnemu zagrożeniu, Langdon musi uciekać z Bilbao. Towarzyszy mu Ambra Vidal, elegancka dyrektorka muzeum, która pomagała Kirschowi zorganizować wydarzenie. Razem udają się do Barcelony i podejmują niebezpieczną misję odnalezienia kryptograficznego hasła, które stanowi klucz do sekretu Kirscha.

Bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]
  • Robert Langdon – harvardzki profesor sztuki i specjalista od symboli. Bliski znajomy Edmonda Kirscha.
  • Edmond Kirsch – futurysta i wizjoner, słynie z trafnych przepowiedni, w istocie opartych o jego głęboką wiedzę na temat rokowań rozwoju świata. Organizuje prelekcję, w którym ma ogłosić odkrycie, które „na zawsze zmieni oblicze nauki”, transmitowane w Internecie.
  • Winston – zaawansowana sztuczna inteligencja, bezpośrednio pomagająca Kirschowi, będąca również audioprzewodnikiem Langdona po muzeum.
  • Ambra Vidal – dyrektorka Muzeum Guggenheima w Bilbao, wraz z Robertem Langdonem ujawniła treść wystąpienia milionera. Narzeczona księcia Juliana.
  • admirał Luis Avila – emerytowany admirał w Armadzie Española (hiszpańskiej marynarce wojennej), główny antagonista w książce, oskarżający Kirscha o zlecenie podłożenia i detonacji ładunku wybuchowego w Katedrza Najświętszej Marii Panny w Sewilli, który zabił jego żonę oraz dwójkę dzieci. Po zdarzeniu stał się alkoholikiem i narkomanem, próbował odebrać sobie życie. W trakcie rehabilitacji po próbie samobójczej wszedł w środowisko kościoła palmarińskiego. Poznał również Regenta, przez którego został płatnym zabójcą[2].
  • biskup Valdespino – bliski przyjaciel umierającego króla, hiszpański biskup, który ma wpływ na decyzje polityczne w kraju.
  • książę Julian – pretendent do tytułu króla Hiszpanii, ze względu na stan zdrowia obecnie panującego władcy.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Początek | Dan Brown [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2022-12-16] (pol.).
  2. Luis Avila [online], Villains Wiki [dostęp 2022-12-17] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]