Pocztówka z WWA, lato ’19

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pocztówka z WWA, Lato '19
Okładka
Wykonawca albumu studyjnego
Taco Hemingwaya
Wydany

23 lipca 2019

Gatunek

hip-hop · alternatywny hip-hop · pop-rap

Długość

42:58
49:57 (Edycja limitowana)

Wydawnictwo

Taco Corp · Asfalt Records (CD)

Producent

2K Beatz · Borucci · Catz 'n Dogz · Emapea · Pham · Rumak · Sergiusz · Zeppy Zep

Album po albumie
Flagey EP
(2018)
Pocztówka z WWA, Lato '19
(2019)
Jarmark
(2020)
Albumy studyjne
Café Belga
(2018)
Pocztówka z WWA, Lato '19
(2019)
Jarmark
(2020)

Pocztówka z WWA, Lato '19 – czwarty album studyjny polskiego rapera Taco Hemingwaya. Wydawnictwo ukazało się 23 lipca 2019 roku nakładem Taco Corp[1]. Nagrania zostały udostępnione na stronie internetowej rapera i w serwisie YouTube. Materiał, nagrany w lato 2019 roku, został wyprodukowany przez wielu producentów. Album reprezentuje stylistykę hip-hopową z wpływami popu. Główną tematyką tekstów są opowieści o Warszawie i życiu w niej.

Pocztówka spotkała się z dobrym przyjęciem krytyków muzycznych. Recenzenci szczególnie pochwalili artystę za poruszenie problemów politycznych Polaków oraz za trafne opisy otaczającego nas społeczeństwa. Album odniósł duży sukces komercyjny, odnotowując bardzo wysokie wyniki odtworzeń w serwisach streamingowych i debiutując na pierwszym miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS, rozchodząc się w ponad 90 000 egzemplarzach[2][3]. Ponadto, był to dziesiąty najlepiej sprzedający się album 2019 roku w Polsce.

W ramach promocji wydawnictwa Hemingway wyruszył w trasę koncertową Pocztówka z Polski Tour, obejmującą największe miasta Polski.

Geneza, nagranie i wydanie[edytuj | edytuj kod]

W utworze otwierającym poprzednik albumu, Café Belga, raper zapowiadał możliwą przerwę od muzyki w 2019 roku, jednak 7 lipca w internecie ukazało się zdjęcie na którym można było zobaczyć rapera podczas sesji nagraniowej w studiu[4]. 9 lutego 2019 roku do internetu wyciekł fragment nowego utworu muzyka, który to wytwórnia Asfalt Records próbowała bezskutecznie usuwać[5]. W kwietniu tego samego roku, na profilu instagramowym studia nagraniowego w którym pracuje raper, pojawił się wpis który potwierdził powstawanie nowej płyty[6].

Muzyk podczas koncertu na Stadionie Narodowym, 2019

16 lipca 2019 roku raper zapowiedział premierę nowego albumu pt. Pocztówka z WWA, lato '19 na 9 sierpnia oraz ruszyła przedsprzedaż albumu[7]. Muzyk na instagramie napisał że pomimo zapowiadanej przerwy, nie mógł się powstrzymać i jak co roku wyda nowy album w lato[7]. Dnia 23 lipca 2019 koło godziny 22 album niespodziewanie został wydany w wersji elektronicznej w serwisie YouTube oraz w serwisach streamingowych m.in. takich jak Spotify, jak zawsze raper udostępnił cały album do pobrania za darmo w standardzie MP3 na swojej stronie internetowej[8].

9 sierpnia 2019 roku album został wydany w wersji fizycznej do kupienia w Asfalt Shop oraz w sklepach Empik. Album w przedsprzedaży został kupiony w 15 tys. egzemplarzy. Do wersji limitowanej fizycznego wydania Pocztówki z WWA zostały dołączone dwa utwory, które nie znalazły się w serwisach streamingowych. Za oprawę graficzną albumu odpowiada grupa Full Metal Jacket[9].

Analiza i interpretacja[edytuj | edytuj kod]

Przemysław Gulda przyznał że raper wrócił na albumie do swoich korzeni, tworząc alternatywny rap[10]. Natomiast Jarek Szubrycht stwierdził że na płycie muzyk przeplata alternatywny rap z trapem[11]. Rafał Samborski z portalu interia.pl stwierdził że płyta jest dosyć taneczna, pisząc „Nadworni beatmakerzy Taco, czyli Rumak i Borucci, znacząco się rozwinęli, proponując nieco bardziej taneczne i bujające produkcje niż te, z którymi są powszechnie kojarzeni.”[12]. Michał Krawczyk z portalu Glam Rap w swojej recenzji tak opisał płytę „Dominująca luźna tematyka i łagodne chilloutowe brzmienia sprawiają, że jest to płyta wybitnie wakacyjna, doskonale umilająca trwające obecnie lato.”[13]. Dawid Musiał opisał płytę jako niezwykłą mieszankę gatunków, od trapu do klasycznego hip-hopu[14].

Utwory[edytuj | edytuj kod]

„Pocztówka z WWA, Lato '19" trudno traktować jako pełnoprawny album: to zbiór kilku, jak to zgrabnie ujął gospodarz, „opowieści” [...] Dostajemy więc zbiór niejako singli, taką składankę i - jak to w tego typu przypadkach bywa - jest nierówno. [...] „Pocztówka...” nadal serwuje bardzo miłe widoki, a że wiatr przywiał też nieco kurzu prosto przed kadr? Trudno, czasami trzeba to zaakceptować.

Rafał Samborski, „Interia.pl[12]

Pierwszy utwór: „Człowiek z dziurą zamiast krtani” opisuje historie kilku osób po wschodniej stronie Warszawy[11]. Michał Krawczuk pochwalił wstawki z Kroniki Polskiej w piosence, Rafał Samborski zaś zwraca uwagę na słaby aranż muzyczny[13][12]. Marcin Flint z portalu CGM stwierdził że utwór jest nudny[15]. W piosence: „Antysmogowa maska w moim carry-on baggage” muzyk opowiada o życiu społeczeństwa w Warszawie, zwracając uwagę na zanieczyszczenie powietrza[13]. Krytycy zgodnie ją pochwalają wyróżniając się zwrotką gościnną Pezeta[13][12]. W utworze: „Leci nowy Future” raper powraca do swojego alter-ego i porównuje swoje nawyki nocne do dziennych[12]. Rafał Samborski, choć zachwala pomysł na wykonanie utworu, miejscami nazywa go banalnymi[12]. Krytycy muzyczni, Marcin Flint i Rafał Samborski, zgodnie zachwalają flow i melodie w piosence[12]. W kolejnym utworze: „W piątki leżę w wannie”, opisujące życie młodych ludzi, Marcin Flint stwierdza, że wokal Dawida Podsiadły to jeden z najlepszych momentów na płycie, krytyk Michał Krawczuk również go zachwala[15][13][14]. Rafał Samborski pochwalił tekst piosenki i dodał: „...że nikt z głośnych ksywek w polskim rapie tak głośno nie mówił o pułapkach, w jaką wpadają mężczyźni próbujący wpisywać się w kulturę maczo.”[12]. W piosence: „WWA VHS”, raper porównuje relacje kobiet i mężczyzn do wypożyczania kaset[10][14]. W recenzji portalu Interia.pl możemy przeczytać o słabym flow w utworze, oraz krytycy zgodnie nazwali zwrotkę Rasa odstając od Taco[15][12].

W kolejnym utworze: „Wytrawne (z nutą desperacji)”, muzyk opisuje swoje ulubione wina oraz wyraża, że nie przeszkadzają[15] mu związki homoseksualne[16][11]. Marcin Flint w swojej recenzji[15] twierdził, że nie potrafi wysłuchać utworu do końca. W utworze: „Wujek Dobra Rada” raper dzieli się poradami o życiu, a w drugiej zwrotce wymienia znaki zodiaku[14]. Marcin Flint nazwał utwór majstersztykiem na poziomie koncepcyjnym[15]. Przemysław Gulda pochwalił utwór za celne wersy w tekście[15]. Marcin Flint stwierdził, że Kizo w utworze: „Tijuana” kompletnie nie pasuje[15]. W utworze: „Sanatorium”, raper opisuje swoją relację z Warszawą[12]. Rafał Samborski stwierdził, że choć utwór: "jest dobrym pop’em", w śpiewaniu Taco: "brakuje vibe i luzu[12]". Na przekór, Marcin Flint w swojej recenzji pochwalił śpiew rapera[15]. W piosence: „Alert RCB” raper wraz z schafterem nostalgicznie wspominają stare czasy[13]. Marcin Flint uważa, że za dużo nostalgii znalazło się na samej płycie, natomiast Rafał Samborski krytykuje słaby podkład muzyczny utworu[15][15][12]. Utwór: „Kabriolety”, gdzie zwrotki to koncepcyjnie zmiany biegów, początkowo opisuje życie osobiste rapera, kończąc na sprawach politycznych, opowiada o sytuacji Polaków, zapomogach socjalnych, ucieczkach zagranicę, homofobii i rasiźmie, w trakcie wydania tej płyty był najbardziej politycznym utworem w dyskografii rapera[14][11]. Krytyk muzyczny, Marcin Flint, w swojej recenzji napisał, że to najlepszy utwór muzyczny na płycie[15]. Zaś Rafał Samborski pochwalił podkład i aranżacje muzyczną[12][15].

Pocztówka z Polski Tour[edytuj | edytuj kod]

Pocztówka z Polski Tour
Ilustracja
Wykonawca trasy koncertowej
Taco Hemingway
Promowane albumy

Pocztówka z WWA, lato '19

Lokalizacje

Polska

Data rozpoczęcia

10 lutego 2020

Liczba koncertów

18

Taco Hemingway
Café Belga Tour
(2018)
Pocztówka z Polski Tour
(2020)

Trasa koncertowa polskiego rapera Taco Hemingwaya. Formalnie miała odbyć się pomiędzy 10 lutego, a 28 czerwca, ale przez pandemię COVID-19 terminy niektórych koncertów zostały zmienione. Trasa miała promować album Pocztówka z WWA, Lato '19.

Trasa obejmuje osiemnaście koncertów, w trzynastu miastach w Polsce[17].

Lista koncertów[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Państwo Obiekt
10 lutego 2020 Warszawa Polska Torwar
11 lutego 2020
2 marca 2020 Kraków Klub Studio
3 marca 2020
6 marca 2020 Opole Centrum Wystawienniczo-Kongresowe
7 marca 2020[a] Katowice Międzynarodowe Centrum Kongresowe
8 marca 2020 Rzeszów Millenium Hall
Termin przesunięty z powodu pandemii COVID-19[18] Wrocław Hala Stulecia
Termin przesunięty z powodu pandemii COVID-19 Poznań Międzynarodowe targi Poznańskie
Termin przesunięty z powodu pandemii COVID-19 Gdańsk Stocznia
Termin przesunięty z powodu pandemii COVID-19 Toruń CKK Jordanki
Termin przesunięty z powodu pandemii COVID-19 Szczecin Łasztownia
Termin przesunięty z powodu pandemii COVID-19 Lublin Targi
Termin przesunięty z powodu pandemii COVID-19[b] Łódź Wytwórnia

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyczny[edytuj | edytuj kod]

Profesjonalne recenzje
Średnia ocen
7.5/10
Oceny krytyków
Praca Ocena
CGM[15] 3/5 gwiazdek
Gazeta.pl[10] (pozytywna)
Gazeta Wyborcza[11] (pozytywna)
Interia.pl[12] 6/10 gwiazdek
Spider’s Web[19] 3.5/5 gwiazdek
Glam Rap[13] 9.5/10 gwiazdek
So Music[14] (pozytywna)
Allaboutmusic.pl[20] 7/10 gwiazdek
Polityka[21] 3/6 gwiazdek

Album spotkał się z pozytywnym przyjęciem krytyków. Marcin Filnt w swojej recenzji na stronie CGM wypunktował jego dobre i złe strony; stwierdził że płyta jest „w porządku”, ale brakuje jej wyrazistości. Pochwalił rapera za to, że przestał pisać o sobie, a wrócił do opisywania otaczającego go społeczeństwa, ale zwrócił uwagę na kilka słabszych wersów na albumie. Pozytywnie ocenił umieszczenie na płycie tekstów politycznych, ale uznał, że Trójkąt Warszawski jest wciąż najlepszą płytą w dorobku Taco[15]. Krytyk Przemysław Gulda z portalu Gazeta.pl również pozytywnie ocenił płytę w swojej recenzji. Szczególnie zwrócił uwagę na powrót artysty do korzeni swojej twórczości oraz na odejście od „depresyjnego” klimatu w poprzednich płyt. Pochwalił również gościnny występ Dawida Podsiadły[10]. Do podobnych wniosków doszedł Jarek Szubrycht z Gazety Wyborczej, doceniając odejście od autobiograficznej tematyki i skupienie się rapera na swoim otoczeniu. Stwierdził, że jest to jeden z najlepszych albumów w karierze muzyka. Pochwalił „letni” klimat płyty i dodał, że Taco celnie opisuje na niej Warszawę[11].

Rafał Samborski z portalu Interia.pl dosyć chłodno ocenił album. Krytyk zwrócił uwagę na nierówny poziom gości i stwierdził, że pomimo poprawy warsztatu artystycznego, Taco potrafi czasem zanudzić monotonnym flow. Pochwalił jednak rapera za odważne teksty polityczne zawarte na płycie[12]. Anna Nicz z portalu Spiders szczególnie doceniła zawarty na płycie opis Warszawy i ludzi w niej żyjących. Dodała również, że muzyk celnie wybrał gości oraz producentów na płytę[19]. Recenzent Michał Krawczyk z portalu glamrap.pl także wystawił płycie pozytywną recenzję, doceniając poziom tekstów oraz produkcji. Określił ją jako „idealnie umilającą lato”[13].

Dawid Musiał w opublikowanej recenzji na stronie SoMusic.pl również dobrze ocenił płytę. Docenił odwołania do dawnej twórczości Taco, dodał również, że goście zaproszeni na album udanie wpasowali się w jego klimat. Recenzent zwrócił jednak uwagę, że ze względu na tematykę może ona stracić wraz z upływem czasu[14]. Alicja Surmiak na portalu Allaboutmusic.pl oceniła album dość pozytywnie. W swojej recenzji doceniła trafne obserwacje o życiu warszawiaków, zwróciła jednak uwagę na brak spójności na albumie, która dotychczas towarzyszyła twórczości rapera[20]. Bartek Chaciński z tygodnika „Polityka” ocenił płytę dość chłodno, pisząc, że pomimo pozornej atrakcyjności rozczarowuje ona prostotą. Skrytykował „brak zaangażowania” ze strony rapera oraz mało konkretny pomysł na album[21].

Komercyjny[edytuj | edytuj kod]

Album przed premierą sprzedał się w 15 tys. egzemplarzy[9]. Artysta zadebiutował na pierwszym miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS po raz czwarty z rzędu i utrzymywała się na niej przez 42 tygodnie[3]. 21 sierpnia 2019 roku otrzymał certyfikat złotej płyty od ZPAV[22]. Płyta pobiła rekordy streamingowe Spotify ustanowione przez poprzednią płytę Soma 0,5 mg i została odtworzona ponad 3 miliony razy w dniu premiery. Również piosenka W piątki leżę w wannie, pobiła rekord ustanowiony przez singiel Tamagotchi i w dniu premiery została odtworzona prawie pół miliona razy[23]. W serwisie YouTube przez tydzień płyta osiągnęła 15 milionów odtworzeń[24]. 30 października 2019 roku sprzedaż albumu przekroczył 30 tys. egzemplarzy tym samym płyta zdobyła status platynowy[25]. W podsumowaniu roku przez serwis Spotify zajął trzecie miejsce w rankingu albumów najczęściej słuchanych przez polskich użytkowników. Taco Hemingway znowu zajął pierwsze miejsce w zestawieniu najczęściej słuchanych artystów[26]. 13 sierpnia 2020 roku album zdobył status podwójnie platynowej płyty, za sprzedaż 60 000 egzemplarzy, a 21 października sprzedaż albumu przekroczyła 90 tys. egzemplarzy pokrywając się statusem potrójnie platynowym[2].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Rezultat
2020 Top 10 LP/mixtape’ów RapGenius Polska[27] 6. miejsce
Muzyka hip-hop Bestsellery Empiku 2020[28] Nominacja
Najlepsze okładki płyt Cover awArts 2020 3. miejsce
Rap płyta roku Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop[29] 9. miejsce
Najpopularniejsze albumy w Polsce Statystyki Spotify 2020[30] 9. miejsce
Płyta roku Onet Najlepsi[31] Nominacja
Album roku hip-hop Fryderyki 2020 Wygrana
Wydanie roku Popkillery 2020[32] Nominacja

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł utworu TekstProdukcjaDługość
1.„Człowiek z dziurą zamiast krtani”Filip Szcześniak Rumak 4:08
2.„Antysmogowa maska w moim carry-on baggage” (z gościnnym udziałem Pezeta)Szcześniak, Paweł Kapliński 2K 4:03
3.„Leci nowy Future”Szcześniak 2K, Sergiusz 3:40
4.W piątki leżę w wannie” (z gościnnym udziałem Dawida Podsiadły)Szcześniak, Dawid Podsiadło Borucci 3:41
5.„WWA VHS” (z gościnnym udziałem Rasa)Szcześniak, Arkadiusz Sitarz Rumak 4:42
6.„Wytrawne (z nutą desperacji)”Szcześniak Catz ’n Dogz 3:11
7.„Wujek dobra rada”Szcześniak Emapea 2:54
8.„Tijuana” (z gościnnym udziałem Kiza)Szcześniak, Patryk Woziński Rumak 3:17
9.„Sanatorium” (z gościnnym udziałem Dawida Podsiadły i Rosalie.)Szcześniak, Podsiadło, Rosalie Hoffmann Pham 4:34
10.„Alert RCB” (z gościnnym udziałem Schaftera)Szcześniak, Wojciech Laskowski Zeppy Zep 3:20
11.„Kabriolety”Szcześniak Zeppy Zep 5:28
42:58:00

Sample

 • W utworze „Człowiek z dziurą zamiast Krtani” wykorzystano dialogi z filmu „Miasto na wyspach” w reżyserii Jana Dmowskiego i Bohdana Kosińskiego oraz dialogi z Polskiej Kroniki Filmowej[33].
 • W utworach „Antysmogowa maska w moim carry-on baggage”, „Leci nowy Future” oraz „WWA VHS” wykorzystano dialogi z Polskiej Kroniki Filmowej[34].
 • W utworze „WWA VHS” wykorzystano dialogi z programu „Sylwestrowej Gawędy o Winie” w wykonaniu Marka Kondrata[35].
 • W utworach „Wytrawne (z nutą desperacji)” oraz „Wujek dobra rada” wykorzystano dialogi z filmu „Miś” w reżyserii Stanisława Barei[36].
 • W utworze „Wujek dobra rada” wykorzystano sample z utworów „Dla dzieciaka” i „Tak miało być” zespołu Molesty, „Za dużo widzę” rapera Sokoła, „RHX Trzyma straże” zespołu RHX Skład oraz „Od dawna” zespołu Grammatik[37].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Pozycje w notowaniach OLiS[edytuj | edytuj kod]

OLiS jest ogólnopolskim notowaniem, tworzonym przez agencję TNS Polska na podstawie sprzedaży albumów muzycznych na nośnikach fizycznych (nie uwzględnia zatem informacji o pobraniach w formacie digital download czy odtworzeniach w serwisach streamingowych)[38].

Certyfikaty ZPAV[edytuj | edytuj kod]

Certyfikaty sprzedaży są wystawiane przez Związek Producentów Audio-Video za osiągnięcie określonej liczby sprzedanych egzemplarzy, obliczanej na podstawie kupionych kopii fizycznych i cyfrowych, a także odtworzeń w serwisach streamingowych[84].

Certyfikat Liczba egzemplarzy[84] Data
złota płyta 15 000 21 sierpnia 2019 [22]
platynowa płyta 30 000 30 października 2019 [25]
2x platynowa płyta 60 000 13 sierpnia 2020 [2]
3x platynowa płyta 90 000 21 października 2020

Historia wydania[edytuj | edytuj kod]

Data Format Wytwórnia
23 lipca 2019 streaming · digital download Taco Corp [8]
9 sierpnia 2019 CD Asfalt Records

Personel[edytuj | edytuj kod]

Za powstanie albumu odpowiedzialne są następujące osoby:

 • Pezet – gościnnie w utworze „Antysmogowa maska w moim carry-on baggage”
 • Dawid Podsiadło – gościnnie w utworze „W piątki leżę w wannie” i „Sanatorium”
 • Ras – gościnnie w utworze „WWA VHS”
 • Kizo – gościnnie w utworze „Tijuana”
 • Rosalie. – gościnnie w utworze „Sanatorium”
 • Schafter – gościnnie w utworze „Alert RCB”
 • Maciej „Rumak” Ruszecki – produkcja utworów „Tijuana”, „WWA VHS” i „Człowiek z dziurą zamiast krtani”
 • Zeppy Zep – produkcja utworów „Alert RCB” i „Kabriolety”
 • Borucci – produkcja utworu „W piątki leżę w wannie”
 • Kamil „2K” Kasprowiak – produkcja utworów „Leci nowy Future” i „Antysmogowa maska w moim carry-on baggage”
 • Sergiusz Pankowiak – produkcja utworu „Leci nowy Future”
 • Dawid Pham Ngoc – produkcja utworu „Sanatorium”
 • Catz 'n Dogz – produkcja utworu „Wytrawne (z nutą desperacji)”
 • Emapea – produkcja utworu „Wujek dobra rada”

Nagrań dokonano w Studiu Nagrywarka w Warszawie.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Koncert odbywający się 7 marca 2020 roku w Katowicach jest połączony z popołudniowym występem.
 2. Koncert odbywający się 28 czerwca 2020 roku w Łodzi jest połączony z popołudniowym występem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Taco Hemingway - Pocztówka z WWA, Lato '19, Discogs [dostęp 2019-07-25] (ang.).
 2. a b c Platynowe płyty CD przyznane w 2020 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2020-08-14]. (pol.).
 3. a b c Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 09.08.2019 - 15.08.2019. OLiS, 2019-08-21. [dostęp 2019-08-22]. (pol.).
 4. Taco Hemingway nagrywa „tajne projekty” - CGM.pl. CGM, 2019-02-07. [dostęp 2019-04-19]. (pol.).
 5. Fragment nowego utworu Taco Hemingwaya wyciekł do sieci - CGM.pl. CGM, 2019-02-09. [dostęp 2019-04-19]. (pol.).
 6. Nowa płyta Taco Hemingwaya? „Będzie kozacka” - CGM.pl. CGM, 2019-04-18. [dostęp 2019-04-19]. (pol.).
 7. a b Taco Hemingway wydaje nową płytę „Pocztówka z WWA, lato '19”! Znamy datę premiery, glamour.pl [dostęp 2019-07-16] (pol.).
 8. a b Taco Hemingway z nową płytą. „Pocztówka z WWA, lato '19" już w sieci, Onet Kultura, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-07-24] (pol.).
 9. a b Jak wygląda edycja deluxe nowej płyty Taco Hemingwaya? - CGM.pl, CGM, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 10. a b c d Przemysław Gulda: Taco Hemingway - recenzujemy nowy album. „Pocztówka z WWA, lato '19" przyszła priorytetem. Gazeta.pl - Kultura. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
 11. a b c d e f Jarek Szubrycht: Taco Hemingway niespodziewanie przyspiesza premierę płyty. „Pocztówka z WWA, lato '19" to jeden z najlepszych materiałów w jego karierze. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
 12. a b c d e f g h i j k l m n o Rafał Samborski: Taco Hemingway „Pocztówka z WWA, LATO '19": Letnia składanka [RECENZJA]. Interia.pl. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
 13. a b c d e f g h Michał Krawczyk, Taco Hemingway „Pocztówka z WWA, lato ’19” – recenzja, GlamRap.pl, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 14. a b c d e f g Taco Hemingway - „Pocztówka z WWA, Lato '19" [recenzja], SO!MUSIC, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 15. a b c d e f g h i j k l m n o Marcin Flint: Taco Hemingway – “Pocztówka Z WWA, lato 2019” (recenzja). CGM. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
 16. Taco Hemingway nie wyprze się wsparcia dla społeczności LGBT na nowej płycie? - CGM.pl, CGM, 3 sierpnia 2019 [dostęp 2019-12-06] (pol.).
 17. Taco Hemingway - koncerty POCZTÓWKA Z POLSKI TOUR ogłoszone! [DATY, MIASTA, BILETY], Eska [dostęp 2019-11-09].
 18. Going, Taco Hemingway Koncerty - Pocztówka z Polski Tour | Goingapp.pl, tacohemingway.goingapp.pl [dostęp 2021-05-04] (pol.).
 19. a b Anna Nicz: Zmienił się jego status, optyka, on sam także dojrzał. Sprawdzamy nowy album Taco Hemingwaya. Spider’s Web. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
 20. a b Taco Hemingway - Pocztówka z WWA, lato ’19 (2019), recenzja Alicji Surmiak, All About Music, 27 lipca 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 21. a b Bartek Chaciński, Recenzja płyty: Taco Hemingway, „Pocztówka z WWA, lato ’19”, polityka.pl, 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 22. a b Złote płyty CD przyznane w 2019 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-08-21]. (pol.).
 23. Taco Hemingway pobił kolejny rekord. Jego płyta „Pocztówka z WWA, lato ’19” najczęściej odtwarzanym albumem na Spotify. glamour.pl. [dostęp 2019-07-29]. (pol.).
 24. Nowa płyta Taco Hemingwaya z oszałamiającym wynikiem na YouTubie, Onet Kultura, 31 lipca 2019 [dostęp 2019-08-01] (pol.).
 25. a b Platynowe płyty CD przyznane w 2019 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-10-31]. (pol.).
 26. Kogo Polacy najczęściej słuchają na Spotify? Oto podsumowanie 2019 roku w Polsce i na świecie, AntyWeb, 3 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-06] (pol.).
 27. Rap Genius Polska na Instagramie: „Szóste miejsce w naszym zestawieniu Top 10 LP/mixtape’ów roku 2019 zajmuje album-niespodzianka „Pocztówka z WWA, Lato '19" od…”, Instagram [dostęp 2020-01-14] (pol.).
 28. MUZOTAKT.pl, Bestsellery Empiku 2020: NOMINACJE. Lista nominowanych do nagrody, Portal muzyczny – filmy, gwiazdy, muzyka, teledyski, koncerty, mp3, 8 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-14] (pol.).
 29. „G.O.A.T.” Polskim Albumem Roku 2019 - Plebiscyt Hip-Hop.pl, hip-hop.pl [dostęp 2020-01-14] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-27] (pol.).
 30. Polska rapem stoi – podsumowanie roku Spotify 2019 już dostępne!, spotify.prowly.com [dostęp 2020-01-14] (pol.).
 31. Najlepsze płyty 2019 roku. Wybór redakcji, Onet Kultura, 23 grudnia 2019 [dostęp 2020-02-15] (pol.).
 32. Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności. zpav.pl. [dostęp 2020-09-08].
 33. Człowiek Z Dziurą Zamiast Krtani by Taco Hemingway on WhoSampled, WhoSampled [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 34. Taco Hemingway (Ft. Pezet) – ANTYSMOGOWA MASKA W MOIM CARRY-ON BAGGAGE. [dostęp 2019-11-18].
 35. Yyy, chciałem swoją gawędę rozpocząć o winie, które stało się ostatnio niesłychanie modne, w związku z tym właśnie się nim zajmuję. Przedmiotem mojej troski szczególnie jest to, aby przede wszystkim zapić nieprzyjemny, cierpki, a czasem nawet kwaśny smak., Genius [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 36. Wytrawne (Z Nutą Desperacji) by Taco Hemingway on WhoSampled, WhoSampled [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 37. Tracks Sampled in Wujek Dobra Rada by Taco Hemingway on WhoSampled, WhoSampled [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 38. Jak powstaje OLiS. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-27]. (pol.).
 39. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-08-29]. (pol. • ang.).
 40. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-09-05]. (pol. • ang.).
 41. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-09-12]. (pol. • ang.).
 42. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-09-19]. (pol. • ang.).
 43. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-09-26]. (pol. • ang.).
 44. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-10-03]. (pol. • ang.).
 45. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-10-10]. (pol. • ang.).
 46. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-10-17]. (pol. • ang.).
 47. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-10-24]. (pol. • ang.).
 48. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-10-31]. (pol. • ang.).
 49. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-11-07]. (pol. • ang.).
 50. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-11-14]. (pol. • ang.).
 51. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-11-21]. (pol. • ang.).
 52. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-11-28]. (pol. • ang.).
 53. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-12-05]. (pol. • ang.).
 54. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-12-12]. (pol. • ang.).
 55. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-12-19]. (pol. • ang.).
 56. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-01-02]. (pol. • ang.).
 57. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-01-09]. (pol. • ang.).
 58. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-01-16]. (pol. • ang.).
 59. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-01-23]. (pol. • ang.).
 60. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-01-30]. (pol. • ang.).
 61. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-02-06]. (pol. • ang.).
 62. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-02-13]. (pol. • ang.).
 63. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-02-20]. (pol. • ang.).
 64. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-02-27]. (pol. • ang.).
 65. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-03-05]. (pol. • ang.).
 66. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-03-12]. (pol. • ang.).
 67. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-03-19]. (pol. • ang.).
 68. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-04-16]. (pol. • ang.).
 69. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-05-14]. (pol. • ang.).
 70. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-05-21]. (pol. • ang.).
 71. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-05-28]. (pol. • ang.).
 72. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-07-23]. (pol. • ang.).
 73. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-07-30]. (pol. • ang.).
 74. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-08-06]. (pol. • ang.).
 75. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-08-13]. (pol. • ang.).
 76. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-08-20]. (pol. • ang.).
 77. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-09-03]. (pol. • ang.).
 78. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-09-10]. (pol. • ang.).
 79. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2020-09-17]. (pol. • ang.).
 80. OLiS Miesięczny – Sierpień 2019. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-10-31]. (pol.).
 81. OLiS Miesięczny – Wrzesień 2019. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-10-31]. (pol.).
 82. Najlepiej sprzedające się płyty – podsumowanie 2019 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2020-01-27]. (pol.).
 83. Najpopularniejsze single radiowe i najlepiej sprzedające się płyty 2020 roku. ZPAV. [dostęp 2021-01-29].
 84. a b Regulamin przyznawania wyróżnień. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-08-01]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]