Pocztówka z WWA, lato ’19

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pocztówka z WWA, Lato '19
Okładka
Album studyjny Taco Hemingwaya
Wydany 23 lipca 2019
9 sierpnia 2019 (CD)
Gatunek hip-hop · alternatywny hip-hop · pop-rap
Długość 42:58
49:57 (Edycja limitowana)
Wydawnictwo Taco Corp · Asfalt Records (CD)
Producent 2K Beatz · Borucci · Catz 'n Dogz · Emapea · Pham · Rumak · Sergiusz · Zeppy Zep
Album po albumie
Albumy studyjne

Pocztówka z WWA, Lato '19 – czwarty album studyjny polskiego rapera Taco Hemingwaya. Wydawnictwo ukazało się 23 lipca 2019 roku nakładem Taco Corp[1]. Nagrania zostały udostępnione na stronie internetowej rapera i w serwisie YouTube. Materiał, nagrany w lato 2019 roku, został wyprodukowany przez wielu producentów. Album reprezentuje stylistykę hip-hopową z wpływami popu. Główną tematyką tekstów są opowieści o Warszawie i życiu w niej.

Pocztówka spotkała się z dobrym przyjęciem krytyków muzycznych. Recenzenci szczególnie pochwalili artystę za poruszenie problemów politycznych Polaków oraz za trafne opisy otaczającego nas społeczeństwa. Album odniósł duży sukces komercyjny, odnotowując bardzo wysokie wyniki odtworzeń w serwisach streamingowych i debiutując na pierwszym miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS, rozchodząc się w ponad 30 000 egzemplarzach[2][3].

W ramach promocji wydawnictwa Hemingway wyruszył w trasę koncertową Pocztówka z Polski Tour, obejmującą największe miasta Polski.

Geneza, nagranie i wydanie[edytuj | edytuj kod]

W utworze otwierającym poprzednik albumu, Café Belga, raper zapowiadał możliwą przerwę od muzyki w 2019 roku, jednak 7 lipca w internecie ukazało się zdjęcie na którym można było zobaczyć rapera podczas sesji nagraniowej w studiu[4]. 9 lutego 2019 roku do internetu wyciekł fragment nowego utworu muzyka, który to wytwórnia Asfalt Records próbowała bezskutecznie usuwać[5]. W kwietniu tego samego roku, na profilu instagramowym studia nagraniowego w którym pracuje raper, pojawił się wpis który potwierdził powstawanie nowej płyty[6].  

Muzyk podczas koncertu na Stadionie Narodowym, 2019

16 lipca 2019 roku raper zapowiedział premierę nowego albumu pt. Pocztówka z WWA, lato '19 na 9 sierpnia oraz ruszyła przedsprzedaż albumu[7]. Muzyk na instagramie napisał że pomimo zapowiadanej przerwy, nie mógł się powstrzymać i jak co roku wyda nowy album w lato[7]. Dnia 23 lipca 2019 koło godziny 22 album niespodziewanie został wydany w wersji elektronicznej w serwisie YouTube oraz w serwisach streamingowych m.in takich jak Spotify, jak zawsze raper udostępnił cały album do pobrania za darmo w standardzie MP3 na swojej stronie internetowej[8].

9 sierpnia 2019 roku album został wydany w wersji fizycznej do kupienia w Asfalt Shop oraz w sklepach Empik. Album w przedsprzedaży został kupiony w 15 tys. egzemplarzy. Do wersji limitowanej fizycznego wydania Pocztówki z WWA zostały dołączone dwa utwory, które nie znalazły się w serwisach streamingowych. Za oprawę graficzną albumu odpowiada grupa Full Metal Jacket[9].

Analiza i interpretacja[edytuj | edytuj kod]

Przemysław Gulda przyznał że raper wrócił na albumie do swoich korzeni, tworząc alternatywny rap[10]. Natomiast Jarek Szubrycht stwierdził że na płycie muzyk przeplata alternatywny rap z trapem[11]. Rafał Samborski z portalu interia.pl stwierdził że płyta jest dosyć taneczna, pisząc „Nadworni beatmakerzy Taco, czyli Rumak i Borucci, znacząco się rozwinęli, proponując nieco bardziej taneczne i bujające produkcje niż te, z którymi są powszechnie kojarzeni.”[12]. Michał Krawczyk z portalu Glam Rap w swojej recenzji tak opisał płytę „Dominująca luźna tematyka i łagodne chilloutowe brzmienia sprawiają, że jest to płyta wybitnie wakacyjna, doskonale umilająca trwające obecnie lato.”[13]. Dawid Musiał opisał płytę jako niezwykłą mieszankę gatunków, od trapu do klasycznego hip-hopu[14].

Utwory[edytuj | edytuj kod]

"Pocztówka z WWA, Lato '19" trudno traktować jako pełnoprawny album: to zbiór kilku, jak to zgrabnie ujął gospodarz, "opowieści" [...] Dostajemy więc zbiór niejako singli, taką składankę i - jak to w tego typu przypadkach bywa - jest nierówno. [...] "Pocztówka..." nadal serwuje bardzo miłe widoki, a że wiatr przywiał też nieco kurzu prosto przed kadr? Trudno, czasami trzeba to zaakceptować.
– Rafał Samborski, „Interia.pl[12]

Pierwszy utwór „Człowiek z dziurą zamiast krtani” opisuje historie kilu osób po wschodniej stronie Warszawy[11]. Michał Krawczuk pochwalił wstawki z Kroniki Polskiej w piosence, Rafał Samborski zaś zwraca uwagę na słaby aranż muzyczny[13][12]. Marcin Flint z portalu CGM stwierdził że utwór jest nudny[15]. W „Antysmogowa maska w moim carry-on baggage” muzyk opowiada o życiu społeczeństwa w Warszawie, zwracając uwagę na zanieczyszczenie powietrza[13]. Krytycy zgodnie pochwalają wyróżniając się zwrotką gościnną Pezeta[13][12]. W utworze „Leci nowy Future” raper powraca do swojego alterego i porównuje swoje nawyki nocne do dziennych[12]. Rafał Samborski choć zachwala pomysł na wykonanie utworu, miejscami nazywa go banalnymi[12]. Krytycy muzyczni Marcin Flint i Rafał Samborsk zgodnie zachwalają flow i melodie w piosence[12]. W kolejnym utworze „W piątki leżę w wannie” opisujące życie młodych ludzi, Marcin Flint stwierdza że wokal Dawida Podsiadło to jeden z najlepszych momentów na płycie, krytyk Michał Krawczuk również go zachwala[15][13][14]. Rafał Samborski pochwalił tekst piosenki i dodał „...że nikt z głośnych ksywek w polskim rapie tak głośno nie mówił o pułapkach w jaką wpadają mężczyźni próbujący wpisywać się w kulturę maczo.”[12]. W piosence „WWA VHS” raper porównuje relacje kobiet i mężczyzn do wypożyczania kaset[10][14]. W recenzji portalu Interia.pl możemy przeczytać o słabym flow w utworze, oraz krytycy zgodnie nazwali zwrotkę Rasa odstając od Taco[15][12].

„Wytrawne (z nutą desperacji)” muzyk opisuje swoje ulubione wina oraz wyraża że nie przeszkadzają[15]u związki homoseksualne[16][11]. Marcin Flint w swojej recenzji[15]twierdził że nie potrafi wysłuchać utworu do końca. W „Wujka Dobra Rada” raper dzieli się poradami o życiu a w drugiej zwrotce wymienia znaki zodiaku[14]. Marcin Flint nazwał utwór majstersztykiem na poziomie koncepcyjnym[15]. Przemysław Gulda pochwalił utwór za celne wersy w tekście[15]. Marcin Flint stwierdził że Kizo w utworze „Tijuana” kompletnie nie pasuje[15]. W utworze „Sanatorium” raper opisuje swoją relację z Warszawą[12]. Rafał Samborski stwierdził że choć utwór jest dobrym pop'em, w śpiewaniu Taco brakuje vibe i luzu[12]. Na przekór, Marcin Flint w swojej recenzji pochwalił śpiew rapera[15]. W piosence „Alert RCB” raper wraz z schafterem wspominają nostalgicznie stare czasy[13]. Marcin Flint uważa że za dużo nostalgii znalazło się na samej płycie, natomiast Rafał Samborski krytykuje słaby podkład muzyczny utworu[15][15][12]. Utwór „Kabriolety” gdzie koncepcyjnie zwrotki to zmiany biegów, początkowo opisuje życie osobiste rapera kończąc na sprawach politycznych, opowiada o sytuacji Polaków, zapomogach socjalnych, ucieczki zagranicę, homofobi i rasizmie, jest najbardziej politycznym utworem w dyskografii rapera[14][11]. Krytyk muzyczny Marcin Flint w swojej recenzji napisał że to najlepszy utwór muzyczny na płycie[15]. Rafał Samborski chwali podkład i aranżacje muzyczną[12][15].

Pocztówka z Polski Tour[edytuj | edytuj kod]

Pocztówka z Polski Tour
Ilustracja
Trasa koncertowa Taco Hemingwaya
Promowane albumy Pocztówka z WWA, lato '19
Lokalizacje Polska
Data rozpoczęcia 10 lutego 2020
Data zakończenia 8 kwietnia 2020
Liczba koncertów 18
Trasy koncertowe Taco Hemingwaya

Trasa koncertowa polskiego rapera Taco Hemingwaya. Odbędzie się od 10 lutego do 8 kwietnia 2020 roku w ramach promocji albumu Pocztówka z WWA, Lato '19.

Trasa obejmuje osiemnaście koncertów, w trzynastu miastach w Polsce[17].

Lista koncertów[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Państwo Obiekt
10 lutego 2020 Warszawa Polska Torwar
11 lutego 2020
2 marca 2020 Kraków Klub Studio
3 marca 2020
6 marca 2020 Opole Centrum Wystawienniczo-Kongresowe
7 marca 2020[uwagi 1] Katowice Międzynarodowe Centrum Kongresowe
8 marca 2020 Rzeszów Millenium Hall
19 marca 2020 Gdańsk B90
20 marca 2020
21 marca 2020[uwagi 2] Łódź Wytwórnia
29 marca 2020[uwagi 3] Toruń CKK Jordanki
1 kwietnia 2020 Poznań Międzynarodowe targi Poznańskie
2 kwietnia 2020
4 kwietnia 2020 Lublin Targi
8 kwietnia 2020 Wrocław Hala Stulecia

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Koncert odbywający się 7 marca 2020 roku w Katowicach jest połączony z popołudniowym występem.
 2. Koncert odbywający się 21 marca 2020 roku w Łodzi jest połączony z popołudniowym występem.
 3. Koncert odbywający się 29 marca 2020 roku w Toruniu jest połączony z popołudniowym występem.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyczny[edytuj | edytuj kod]

Profesjonalne recenzje
Oceny krytyków
Praca Ocena
CGM[15] 3/5 gwiazdek
Gazeta.pl[10] (pozytywna)
Gazeta Wyborcza[11] (pozytywna)
Interia.pl[12] 6/10 gwiazdek
Spider’s Web[18] 3.5/5 gwiazdek
Glam Rap[13] 9.5/10 gwiazdek
So Music[14] (pozytywna)
Allaboutmusic.pl[19] 7/10 gwiazdek
Polityka[20] 3/6 gwiazdek

Album spotkał się z pozytywnym przyjęciem krytyków. Marcin Filnt w swojej recenzji na stronie CGM wypunktował jego dobre i złe strony; stwierdził że płyta jest "w porządku", ale brakuje jej wyrazistości. Pochwalił rapera za to, że przestał pisać o sobie, a wrócił do opisywania otaczającego go społeczeństwa, ale zwrócił uwagę na kilka słabszych wersów na albumie. Pozytywnie ocenił umieszczenie na płycie tekstów politycznych, ale uznał, że Trójkąt Warszawski jest wciąż najlepszą płytą w dorobku Taco[15]. Krytyk Przemysław Gulda z portalu Gazeta.pl również pozytywnie ocenił płytę w swojej recenzji. Szczególnie zwrócił uwagę na powrót artysty do korzeni swojej twórczości oraz na odejście od "depresyjnego" klimatu w poprzednich płyt. Pochwalił również gościnny występ Dawida Podsiadły[10]. Do podobnych wniosków doszedł Jarek Szubrycht z Gazety Wyborczej, doceniając odejście od autobiograficznej tematyki i skupienie się rapera na swoim otoczeniu. Stwierdził, że jest to jeden z najlepszych albumów w karierze muzyka. Pochwalił "letni" klimat płyty i dodał, że Taco celnie opisuje na niej Warszawę[11].

Rafał Samborski z portalu Interia.pl dosyć chłodno ocenił album. Krytyk zwrócił uwagę na nierówny poziom gości i stwierdził, że pomimo poprawy warsztatu artystycznego, Taco potrafi czasem zanudzić monotonnym flow. Pochwalił jednak rapera za odważne teksty polityczne zawarte na płycie[12]. Anna Nicz z portalu Spiders szczególnie doceniła zawarty na płycie opis Warszawy i ludzi w niej żyjących. Dodała również, że muzyk celnie wybrał gości oraz producentów na płytę[18]. Recenzent Michał Krawczyk z portalu glamrap.pl także wystawił płycie pozytywną recenzję, doceniając poziom tekstów oraz produkcji. Określił ją jako "idealnie umilającą lato"[13].

Dawid Musiał w opublikowanej recenzji na stronie SoMusic.pl również dobrze ocenił płytę. Docenił odwołania do dawnej twórczości Taco, dodał również, że goście zaproszeni na album udanie wpasowali się w jego klimat. Recenzent zwrócił jednak uwagę, że ze względu na tematykę może ona stracić wraz z upływem czasu[14]. Alicja Surmiak na portalu Allaboutmusic.pl oceniła album dość pozytywnie. W swojej recenzji doceniła trafne obserwacje o życiu warszawiaków, zwróciła jednak uwagę na brak spójności na albumie, która dotychczas towarzyszyła twórczości rapera[19]. Bartek Chaciński z tygodnika Polityka ocenił płytę dość chłodno, pisząc, że pomimo pozornej atrakcyjności rozczarowuje ona prostotą. Skrytykował "brak zaangażowania" ze strony rapera oraz mało konkretny pomysł na album[20].

Komercyjny[edytuj | edytuj kod]

Album przed premierą sprzedał się w 15 tys. egzemplarzy[9]. Artysta zadebiutował na pierwszym miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS po raz czwarty z rzędu[3]. 21 sierpnia 2019 roku otrzymał certyfikat złotej płyty od ZPAV[21]. Płyta pobiła rekordy streamingowe Spotify ustanowione przez poprzednią płytę Soma 0,5 mg i została odtworzona ponad 3 miliony razy w dniu premiery. Również piosenka W piątki leżę w wannie, pobiła rekord ustanowiony przez singiel Tamagotchi i w dniu premiery została odtworzona prawie pół miliona razy[22]. W serwisie YouTube przez tydzień płyta osiągnęła 15 milionów odtworzeń[23]. 30 października 2019 roku sprzedaż albumu przekroczył 30 tys. egzemplarzy tym samym płyta zdobyła status platynowy[2]. W podsumowaniu roku przez serwis Spotify zajął trzecie miejsce w rankingu albumów najczęściej słuchanych przez polskich użytkowników. Taco Hemingway znowu zajął pierwsze miejsce w zestawieniu najczęściej słuchanych artystów[24].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł utworu TekstProdukcjaDługość
1.„Człowiek z dziurą zamiast krtani”Filip Szcześniak Rumak 4:08
2.„Antysmogowa maska w moim carry-on baggage” (z gościnnym udziałem Pezeta)Szcześniak · Paweł Kapliński 2K 4:03
3.„Leci nowy Future”Szcześniak 2K · Sergiusz 3:40
4.W piątki leżę w wannie” (z gościnnym udziałem Dawida Podsiadło)Szcześniak · Dawid Podsiadło Borucci 3:41
5.„WWA VHS” (z gościnnym udziałem Rasa)Szcześniak · Arkadiusz Sitarz Rumak 4:42
6.„Wytrawne (z nutą desperacji)”Szcześniak Catz ’n Dogz 3:11
7.„Wujek dobra rada”Szcześniak Emapea 2:54
8.„Tijuana” (z gościnnym udziałem Kiza)Szcześniak · Patryk Woziński Rumak 3:17
9.„Sanatorium” (z gościnnym udziałem Dawida Podsiadło i Rosalie.)Szcześniak · Podsiadło · Rosalie Hoffmann Pham 4:34
10.„Alert RCB” (z gościnnym udziałem Schaftera)Szcześniak · Wojciech Laskowski Zeppy Zep 3:20
11.„Kabriolety”Szcześniak Zeppy Zep 5:28
42:58:00

Sample

 • W utworze „Człowiek z dziurą zamiast Krtani” wykorzystano dialogi z filmu „Miasto na wyspach” w reżyserii Jana Dmowskiego i Bohdana Kosińskiego oraz dialogi z Polskiej Kroniki Filmowej[25].
 • W utworach „Antysmogowa maska w moim carry-on baggage”, „Leci nowy Future” oraz „WWA VHS” wykorzystano dialogi z Polskiej Kroniki Filmowej[26].
 • W utworze „WWA VHS” wykorzystano dialogi z programu „Sylwestrowej Gawędy o Winie” w wykonaniu Marka Kondrata[27].
 • W utworach „Wytrawne (z nutą desperacji)” oraz „Wujek dobra rada” wykorzystano dialogi z filmu „Miś” w reżyserii Stanisława Barei[28].
 • W utworze „Wujek dobra rada” wykorzystano sample z utworów „Dla dzieciaka” i „Tak miało być” zespołu Molesty, „Za dużo widzę” rapera Sokoła, „RHX Trzyma straże” zespołu RHX Skład oraz „Od dawna” zespołu Grammatik[29].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Pozycje w notowaniach OLiS[edytuj | edytuj kod]

OLiS jest ogólnopolskim notowaniem, tworzonym przez agencję TNS Polska na podstawie sprzedaży albumów muzycznych na nośnikach fizycznych (nie uwzględnia zatem informacji o pobraniach w formacie digital download czy odtworzeniach w serwisach streamingowych)[30].

Notowania cotygodniowe
Tydzień 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Pozycja 1 1 1 5 5 6 10 8 17 17 16 23 21 19 21 24
Źródło [3] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45]


Notowania comiesięczne
Miesiąc Pozycja
Sierpień 2019[46] 1
Wrzesień 2019[47] 7

Certyfikaty ZPAV[edytuj | edytuj kod]

Certyfikaty sprzedaży są wystawiane przez Związek Producentów Audio-Video za osiągnięcie określonej liczby sprzedanych egzemplarzy, obliczanej na podstawie kupionych kopii fizycznych i cyfrowych, a także odtworzeń w serwisach streamingowych[48].

Certyfikat Liczba egzemplarzy[48] Data
złota płyta 15 000 21 sierpnia 2019 [21]
platynowa płyta 30 000 30 października 2019 [2]

Personel[edytuj | edytuj kod]

Za powstanie albumu odpowiedzialne są następujące osoby:

 • Maciej „Rumak” Ruszecki – produkcja utworów „Tijuana”, „WWA VHS” i „Człowiek z dziurą zamiast krtani”
 • Zeppy Zep – produkcja utworów „Alert RCB” i „Kabriolety”
 • Borucci – produkcja utworu „W piątki leżę w wannie”
 • Kamil „2K” Kasprowiak – produkcja utworów „Leci nowy Future” i „Antysmogowa maska w moim carry-on baggage”
 • Sergiusz Pankowiak – produkcja utworu „Leci nowy Future”
 • Dawid Pham Ngoc – produkcja utworu „Sanatorium”
 • Catz 'n Dogz – produkcja utworu „Wytrawne (z nutą desperacji)”
 • Emapea – produkcja utworu „Wujek dobra rada”

Nagrań dokonano w Studiu Nagrywarka w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Taco Hemingway - Pocztówka z WWA, Lato '19, Discogs [dostęp 2019-07-25] (ang.).
 2. a b c Platynowe płyty CD przyznane w 2019 roku (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-10-31].
 3. a b c Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 09.08.2019 - 15.08.2019 (pol.). OLiS, 2019-08-21. [dostęp 2019-08-22].
 4. Taco Hemingway nagrywa "tajne projekty" - CGM.pl (pol.). CGM, 2019-02-07. [dostęp 2019-04-19].
 5. Fragment nowego utworu Taco Hemingwaya wyciekł do sieci - CGM.pl (pol.). CGM, 2019-02-09. [dostęp 2019-04-19].
 6. Nowa płyta Taco Hemingwaya? "Będzie kozacka" - CGM.pl (pol.). CGM, 2019-04-18. [dostęp 2019-04-19].
 7. a b Taco Hemingway wydaje nową płytę „Pocztówka z WWA, lato '19”! Znamy datę premiery, www.glamour.pl [dostęp 2019-07-16] (pol.).
 8. Taco Hemingway z nową płytą. "Pocztówka z WWA, lato '19" już w sieci, Onet Kultura, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-07-24] (pol.).
 9. a b Jak wygląda edycja deluxe nowej płyty Taco Hemingwaya? - CGM.pl, CGM, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 10. a b c d Przemysław Gulda: Taco Hemingway - recenzujemy nowy album. "Pocztówka z WWA, lato '19" przyszła priorytetem (pol.). Gazeta.pl - Kultura. [dostęp 2019-07-28].
 11. a b c d e f Jarek Szubrycht: Taco Hemingway niespodziewanie przyspiesza premierę płyty. "Pocztówka z WWA, lato '19" to jeden z najlepszych materiałów w jego karierze (pol.). Gazeta Wyborcza. [dostęp 2019-07-28].
 12. a b c d e f g h i j k l m n o Rafał Samborski: Taco Hemingway "Pocztówka z WWA, LATO '19": Letnia składanka [RECENZJA] (pol.). Interia.pl. [dostęp 2019-07-28].
 13. a b c d e f g h Michał Krawczyk, Taco Hemingway „Pocztówka z WWA, lato ’19” – recenzja, GlamRap.pl, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 14. a b c d e f g Taco Hemingway - "Pocztówka z WWA, Lato '19" [recenzja], SO!MUSIC, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 15. a b c d e f g h i j k l m n o Marcin Flint: Taco Hemingway – “Pocztówka Z WWA, lato 2019” (recenzja) (pol.). CGM. [dostęp 2019-07-28].
 16. Taco Hemingway nie wyprze się wsparcia dla społeczności LGBT na nowej płycie? - CGM.pl, CGM, 3 sierpnia 2019 [dostęp 2019-12-06] (pol.).
 17. Taco Hemingway - koncerty POCZTÓWKA Z POLSKI TOUR ogłoszone! [DATY, MIASTA, BILETY], Eska [dostęp 2019-11-09].
 18. a b Anna Nicz: Zmienił się jego status, optyka, on sam także dojrzał. Sprawdzamy nowy album Taco Hemingwaya (pol.). Spider’s Web. [dostęp 2019-07-28].
 19. a b Taco Hemingway - Pocztówka z WWA, lato ’19 (2019), recenzja Alicji Surmiak, All About Music, 27 lipca 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 20. a b Bartek Chaciński, Recenzja płyty: Taco Hemingway, „Pocztówka z WWA, lato ’19”, www.polityka.pl, 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
 21. a b Złote płyty CD przyznane w 2019 roku (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-08-21].
 22. Taco Hemingway pobił kolejny rekord. Jego płyta „Pocztówka z WWA, lato ’19” najczęściej odtwarzanym albumem na Spotify (pol.). www.glamour.pl. [dostęp 2019-07-29].
 23. Nowa płyta Taco Hemingwaya z oszałamiającym wynikiem na YouTubie, Onet Kultura, 31 lipca 2019 [dostęp 2019-08-01] (pol.).
 24. Kogo Polacy najczęściej słuchają na Spotify? Oto podsumowanie 2019 roku w Polsce i na świecie, AntyWeb, 3 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-06] (pol.).
 25. Człowiek Z Dziurą Zamiast Krtani by Taco Hemingway on WhoSampled, WhoSampled [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 26. Taco Hemingway (Ft. Pezet) – ANTYSMOGOWA MASKA W MOIM CARRY-ON BAGGAGE.
 27. Yyy, chciałem swoją gawędę rozpocząć o winie, które stało się ostatnio niesłychanie modne, w związku z tym właśnie się nim zajmuję. Przedmiotem mojej troski szczególnie jest to, aby przede wszystkim zapić nieprzyjemny, cierpki, a czasem nawet kwaśny smak., Genius [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 28. Wytrawne (Z Nutą Desperacji) by Taco Hemingway on WhoSampled, WhoSampled [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 29. Tracks Sampled in Wujek Dobra Rada by Taco Hemingway on WhoSampled, WhoSampled [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 30. Jak powstaje OLiS (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-27].
 31. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-08-29].
 32. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-09-05].
 33. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-09-12].
 34. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-09-19].
 35. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-09-26].
 36. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-10-03].
 37. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-10-10].
 38. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-10-17].
 39. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-10-17].
 40. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-31-10].
 41. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-11-07].
 42. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-11-14].
 43. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-11-21].
 44. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-11-28].
 45. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol. • ang.). ZPAV. [dostęp 2019-12-05].
 46. OLiS Miesięczny – Sierpień 2019 (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-31-10].
 47. OLiS Miesięczny – Wrzesień 2019 (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-31-10].
 48. a b Regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-08-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]