Podarunek dla Stalina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podarunek dla Stalina
Сталинге сыйлық
Gatunek

dramat
film historyczny

Data premiery

2 października 2008

Kraj produkcji

Kazachstan
Rosja,
Polska
Izrael

Język

kazachski
rosyjski
hebrajski

Czas trwania

97 minut

Reżyseria

Rustem Abdraszew

Scenariusz

Pawel Finn

Główne role

Dalen Szantemirow
Jekatierina Riednikowa
Nurżuman Ichtymbajew

Muzyka

Kuat Szildebajew

Zdjęcia

Hasan Kydryralijew

Scenografia

Aleksander Rorokin

Montaż

Sylvain Coutandin

Produkcja

Boris Czerdabajew

Wytwórnia

Aldongar Productions

Budżet

2 mln $

Podarunek dla Stalina (tyt. oryg. Сталинге сыйлық, ros. Подарок Сталину) – kazachsko-rosyjsko-izraelsko-polski film fabularny z 2008 roku w reżyserii Rustema Abdraszewa.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w roku 1949, w czasie przymusowych deportacji do Kazachstanu. Bohaterem filmu jest żydowski chłopiec Sasza, który po aresztowaniu rodziców wraz z dziadkiem zostaje deportowany. W czasie podróży dziadek umiera. Sasza trafia do aułu, w którym opiekuje się nim stary Kazach Kasym, który w czasie wojny stracił rodzinę. Ich sąsiadami są była więźniarka AŁŻIRu Wiera, Dunganka Faty i polski lekarz Jerzy.

Zbliżają się urodziny Stalina i dzieci przygotowują dla niego podarunki. Sasza chce podarować Stalinowi swoją ulubioną owcę, wierząc, że pomoże mu to odzyskać rodziców. W czasie ślubu Jerzego i Wiery dochodzi do kłótni z pijanym milicjantem Bałgabajem. Jerzy zostaje zamordowany, a wkrótce potem ginie Bałgabaj. W gronie podejrzanych jest także Sasza. Kasym decyduje się wysłać go pociągiem do Odessy, aby nie trafił do więzienia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pusan, a także trzy nagrody na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej w 2009, w tym Grand Prix dla najlepszego filmu oraz nagrodę aktorską dla Dalena Szantemirowa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]