Podkoszulek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mężczyzna w podkoszulku
Lekkoatleci (bieg na 1500 m) w kolorowych podkoszulkach

Podkoszulek (podkoszulka[1]) – element odzieży, noszony najczęściej przez mężczyzn. Zasadniczo zaliczany jest do bielizny i w podstawowym zastosowaniu noszony bywa pod koszulą (stąd nazwa). Klasyczny podkoszulek, zazwyczaj z cienkiej białej bawełny, okrywa jedynie tors, nie ma rękawów i ma dość głębokie wycięcie pod szyją; nieco przypomina swym kształtem dużą literę A, przez co w krajach anglojęzycznych nazywany często A-shirt, w odróżnieniu od T-shirt. Czasem podkoszulki wykonywane są nie z jednolitej tkaniny bawełnianej, tylko np. z siatki o dość dużych oczkach. Istnieją także podkoszulki z długim rękawem, noszone pod koszulę dla ochrony przed zimnem.

Niekiedy, szczególnie w miesiącach letnich, mężczyźni noszą podkoszulki także bez koszuli, jako jedyną górną część garderoby. Takie podkoszulki mogą być białe, kolorowe lub wielokolorowe.

Podkoszulek w takiej formie bywa też często używany jako koszulka gimnastyczna, element stroju sportowego, zwłaszcza przez lekkoatletów[2]; w tym zastosowaniu także bywa on biały lub w innych kolorach, czasem kilkukolorowy, może nawiązywać do barw narodowych kraju, który reprezentuje sportowiec.

Jednym z rodzajów podkoszulki jest bokserka, która różni się od podkoszulka charakterystycznymi wcięciami na plecach odsłaniającymi łopatki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik języka polskiego PWN. [dostęp 2011-02-17]. (pol.).
  2. Od mniej więcej początku XXI wieku sportowcy – szczególnie sprinterzy – coraz częściej używają specjalnych strojów, wygodniejszych i umożliwiających uzyskiwanie nieco lepszych wyników niż klasyczny zestaw podkoszulek plus spodenki.