Podlesice (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podlesice
Panorama Podlesic z Góry Zborów
Panorama Podlesic z Góry Zborów
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat zawierciański
Gmina Kroczyce
Liczba ludności (2008) 301
Strefa numeracyjna (+48) 34
Tablice rejestracyjne SZA
SIMC 0136633
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Podlesice
Podlesice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Podlesice
Podlesice
Ziemia50°33′49″N 19°32′02″E/50,563611 19,533889

Podlesice – wieś w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej[1].

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim.

Turystyka i wspinaczka[edytuj | edytuj kod]

Podlesice znajdują się na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. W obrębie miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Góra Zborów, ponadto najcenniejsze przyrodniczo rejony objęto ochroną specjalną (tzw. Ostoja Kroczycka). Przez miejscowość przebiegają najważniejsze szlaki turystyczne Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Warowni Jurajskich, Rzędkowicki Szlak i Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd[2].

Ze względu na dużą liczbę skałek wapiennych w bezpośrednim sąsiedztwie wsi, a także z uwagi na rozbudowaną bazę noclegową, Podlesice są jedną z kilku wspinaczkowych stolic Polski. Największe rejony wspinaczkowe rozciągają się na północ i północny zachód od wsi. Są to pokryte gęstą siecią dróg wspinaczkowych ostańce i mury skalne Skał Podlesickich, Skał Kroczyckich i Skał Morskich. Ogródki skalne znajdują się w rezerwacie przyrody Góra Zborów (na Górze Zborów), na Kołaczyku, w Kruczych Skałach. Dalej na północ to: Góra Pośrednia, Góra Popielowa, Łysak, Jastrzębnik i Słupsko, zaś po południowej stronie drogi wojewódzkiej nr 792 KroczyceŻarki znajdują się: Dudnik, Ruskie Skały, Wilczy Kamień, Apteka oraz Biblioteka.

Opis miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Podlesice posiadają rozbudowaną bazę turystyczną: hotele, pensjonaty, agroturystyka, placówki gastronomiczne. We wsi znajdują się siedziby kilku szkół wspinania, siedziba Grupy Jurajskiej GOPR, Centrum Dziedzictwa Kulturowego Jury, sklep ze sprzętem alpinistycznym i turystycznym oraz pole namiotowe.

W Podlesicach, nieopodal parkingu w rezerwacie Góra Zborów, przy Kruczych Skałach i Jaskini Głębokiej kręcono sceny do filmu Dwa światy (oryg. Spellbinder, reż. Noel Price).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Mapa. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000. Warszawa: ExpressMap, 2015. ISBN 978-83-88112-71-3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]