Podlesice (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podlesice
Panorama Podlesic z Góry Zborów
Panorama Podlesic z Góry Zborów
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat zawierciański
Gmina Kroczyce
Liczba ludności (2008) 301
Strefa numeracyjna (+48) 34
Tablice rejestracyjne SZA
SIMC 0136633
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Podlesice
Podlesice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Podlesice
Podlesice
Ziemia50°33′49″N 19°32′02″E/50,563611 19,533889

Podlesice - wieś w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce na terenie wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Rozbudowana baza turystyczna: hotele, pensjonaty, agroturystyka, placówki gastronomiczne. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim. Podlesice leżą na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd oraz na Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd.

Wspinanie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na dużą liczbę skałek wapiennych w bezpośrednim sąsiedztwie wsi, a także z uwagi na rozbudowaną bazę noclegową, Podlesice są jedną z kilku wspinaczkowych stolic Polski. Największe rejony wspinaczkowe rozciągają się na północ i północny zachód od wsi. Są to pokryte gęstą siecią dróg wspinaczkowych ostańce i mury skalne Skał Podlesickich, Skał Kroczyckich i też Skał Morskich. Ogródki skalne znajdują się w rezerwacie przyrody Góra Zborów (Góra Zborów, Wzgórze Kołoczek, Krucze Skały) dalej na północ to: Pośrednia, Popielowa, Łysak i Jastrzębnik, zaś po południowej stronie drogi wojewódzkiej nr 792 Kroczyce - Żarki znajdują się: Gips, Góra Apteka, Wilczy Kamień, Apteka oraz Biblioteka. Na południe od Podlesic leży Góra Łężec. Około 3 km na zachód od wsi rozciąga się Faszystowski Ogródek, a jeszcze dalej na zachód - Skały Rzędkowickie. W samej wsi znajdują się siedziby kilku szkół wspinania, siedziba Grupy Jurajskiej GOPR oraz sklep ze sprzętem alpinistycznym i turystycznym.

Film[edytuj | edytuj kod]

  • 1995: Dwa światy (oryg. Spellbinder); (reż. Noel Price) - sceny w filmie m.in. nakręcono w Podlesicach nieopodal parkingu w rez. Góra Zborów, przy Kruczych Skałach i Jaskini Głębokiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]