Podlesice (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł

50°33′49″N 19°32′2″E

- błąd

39 m

WD

50°33'N, 19°32'E

- błąd

2320 m

Odległość

1600 m

Podlesice
wieś
Ilustracja
Panorama Podlesic z Góry Zborów
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

zawierciański

Gmina

Kroczyce

Liczba ludności (2008)

301

Strefa numeracyjna

34

Tablice rejestracyjne

SZA

SIMC

0136633

Położenie na mapie gminy Kroczyce
Mapa konturowa gminy Kroczyce, po lewej znajduje się punkt z opisem „Podlesice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Podlesice”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Podlesice”
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa konturowa powiatu zawierciańskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Podlesice”
Ziemia50°33′49″N 19°32′02″E/50,563611 19,533889

Podlesice – wieś w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej[1].

Wieś królewska Podleszyce położona była w powiecie lelowskim, wchodziła w skład klucza wsi, stanowiącego uposażenie wojewodów krakowskich[2]. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim.

Turystyka i wspinaczka[edytuj | edytuj kod]

Podlesice znajdują się na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. W obrębie miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Góra Zborów, ponadto najcenniejsze przyrodniczo rejony objęto ochroną specjalną (tzw. Ostoja Kroczycka). Przez miejscowość przebiegają najważniejsze szlaki turystyczne Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Warowni Jurajskich, Rzędkowicki Szlak i Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd[3].

Ze względu na dużą liczbę skałek wapiennych w bezpośrednim sąsiedztwie wsi, a także z uwagi na rozbudowaną bazę noclegową, Podlesice są jedną z kilku wspinaczkowych stolic Polski. Największe rejony wspinaczkowe rozciągają się na północ i północny zachód od wsi. Są to pokryte gęstą siecią dróg wspinaczkowych ostańce i mury skalne Skał Podlesickich, Skał Kroczyckich i Skał Morskich. Ogródki skalne znajdują się w rezerwacie przyrody Góra Zborów (na Górze Zborów), na Kołaczyku, w Kruczych Skałach. Dalej na północ to: Góra Pośrednia, Góra Popielowa, Łysak, Jastrzębnik i Słupsko, zaś po południowej stronie drogi wojewódzkiej nr 792 KroczyceŻarki znajdują się: Dudnik, Ruskie Skały, Wilczy Kamień, Apteka oraz Biblioteka.

Opis miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Podlesice posiadają rozbudowaną bazę turystyczną: hotele, pensjonaty, agroturystyka, placówki gastronomiczne. We wsi znajdują się siedziby kilku szkół wspinania, siedziba Grupy Jurajskiej GOPR, Centrum Dziedzictwa Kulturowego Jury, sklep ze sprzętem alpinistycznym i turystycznym oraz pole namiotowe.

W Podlesicach, nieopodal parkingu w rezerwacie Góra Zborów, przy Kruczych Skałach i Jaskini Głębokiej kręcono sceny do filmu Dwa światy (oryg. Spellbinder, reż. Noel Price).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Władysław Pałucki, Studia nad uposażeniem urzędników ziemskich w Koronie do schyłku XVI wieku, Warszawa 1962, s. 126.
  3. Mapa. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000. Warszawa: ExpressMap, 2015. ISBN 978-83-88112-71-3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]