Podróż apostolska Jana Pawła II do Dominikany, na Bahamy i do Meksyku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podróż apostolska do Dominikany, na Bahamy i do Meksyku
Ewangelizacja Ameryki Łacińskiej dzisiaj i w przyszłości
Papież Jan Paweł II
Termin pielgrzymki 25 stycznia1 lutego 1979
1. państwo  Dominikana
Miejscowości Santo Domingo
2. państwo  Meksyk
Miejscowości Meksyk, Puebla, Oaxaca, Guadalajara, Monterrey
3. państwo  Bahamy
Miejscowości Nassau

1. podróż apostolska Jana Pawła II odbywała się od 25 stycznia do 1 lutego 1979 roku. Papież odwiedził Dominikanę, Meksyk i Bahamy. Była to pierwsza zagraniczna pielgrzymka Jana Pawła II.

Przebieg pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Dominikana[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęła się ona 25 stycznia 1979 r. na rzymskim lotnisku Fiumicino. Stamtąd papież odleciał do Santo Domingo (Dominikana). Po wyjściu z samolotu Jan Paweł II ukląkł i pocałował ziemię. Stało się to zwyczajem w czasie wszystkich jego pielgrzymek. Przywitał go ówczesny prezydent Dominikany Antonio Guzmán Fernández. Po przywitaniu papież udał się do katedry zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Głównym punktem dnia była msza na Placu Niepodległości w stolicy kraju. Następny dzień swej pierwszej zagranicznej pielgrzymki Jan Paweł II rozpoczął od mszy w katedrze Zwiastowania NMP dla duchowieństwa i osób zakonnych. Potem papież udał się na spotkanie z mieszkańcami najuboższej dzielnicy Santo Domingo, Los Minas przed kościołem św. Wincentego. Tego samego dnia udał się do Meksyku.

Meksyk[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszym punktem pielgrzymki było otwarcie III Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej w miejscowości Puebla. Wypracowano tam stanowisko potępiające „ucisk ze strony liberalnego kapitalizmu”. Głównym celem pobytu Jana Pawła II w Meksyku było zwrócenie uwagi na dramaty życiowe pokrzywdzonych przez społeczne nierówności, również dążenie do apolityczności Kościoła. Ta pielgrzymka rozpoczęła długoletni spór papieża Polaka z teologią wyzwolenia. Jan Paweł II został w Meksyku przyjęty z entuzjazmem, wierni na trasach przejazdu wołali „Niech żyje Lolek”.

Wyspy Bahama[edytuj | edytuj kod]

Jan Paweł II odwiedził w czasie tej pielgrzymki także Wyspy Bahama.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.