Podróż apostolska Jana Pawła II do Grecji, Syrii i na Maltę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podróż apostolska Jana Pawła II do Grecji, Syrii i na Maltę odbyła się w dniach 4 - 9 maja 2001 roku. Była to 93 podróż apostolska tego papieża. Jan Paweł II jako pierwszy w historii papież odwiedził Grecję, Syrię i Maltę.

Program w Grecji[edytuj | edytuj kod]

4 maja Papież przybył do Aten około godz. 11:00 (miejscowego czasu). Na lotnisku powitali go jeden minister, nucjusz apostolski i katolicki arcybiskup Aten. Po ceremonii powitania udał się do pałacu prezydenckiego. Papież udał się na osobistą rozmowę z prezydentem, premierem i przewodniczącym parlamentu. Później papież spotkał się z prawosławnym patriarchą i odbył z nim rozmowę. Na koniec obaj zwierzchnicy podpisali deklaracje. W nuncjaturze papież zjadł obiad z greckimi biskupami. Po południu Ojciec Święty odwiedził katolicką katedrę św. Dionizego. O 18:30 Jan Paweł II pojechał na Areopag, skaliste wzgórze nieopodal Akropolu, gdzie w starożytności odbywały się posiedzenia ateńskiego trybunału i gdzie św. Paweł wygłosił swoją słynną mowę, zapisaną w 17. rozdziale Dziejów Apostolskich. Później papież powrócił do nuncjatury na nocleg. Wcześniej odmówiono Ojcze nasz po grecku. 5 maja O godz. 8:00 papież udał się do Pałacu Sportu w ośrodku olimpijskim odprawiona tam została Msza Św. w obrządku łacińskim. Po mszy papież wraz z greckim ministrem spraw zagranicznych udał się na lotnisko i poleciał do Damaszku w Syrii.

Program w Syrii[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Święty został powitany gromkimi oklaskami. W ceremonii powitalnej prezydent Syrii powiedział, że widzi w papieżu orędownika pokoju i zaapelował o poparcie dla Syrii, Libanu i Palestyńczyków w walce z ,,izraelskim uciskiem. Jan PAWEŁ II też wygłosił przemówienie. Później udał się na nocleg. 6 maja Następnego dnia odbyła się msza święta na stadionie Abbasydów w Damaszku. Uczestniczyli w niej oprócz katolików różnych obrządków także wierni innych wspólnot chrześcijańskich. Przybyli na nią żołnierze syryjscy stacjonujący na wzgórzach Golan. Witający Papieża patriarcha Grzegorz III Laham powiedział po polsku: „Jan Paweł II, kochamy cię!”. Później odbyło się spotkanie ekumeniczne. 7 maja PApież odwiedził meczet Ommajadów (w którym się znajduje relikwia głowy Jana Chrzciciela, świętego katolickiego). Papież odwiedził też miejsca związane św. Pawłem z Tarsu odwiedził kościółek który upamiętnia jego ucieczkę w koszu z Damaszku. Jan Paweł II odbył podróż na wzgórza Golan gdzie toczy się walka. 8 maja Ostatnim spotkaniem było spotkanie papieża z młodymi. Odbyło się ono w grekomelchickiej katedrze. Później papież udał się na lotnisko i poleciał na Maltę.

Program na Malcie[edytuj | edytuj kod]

Papież został powitany przez prezydenta Malty i episkopat. Prezydent i Jan Paweł wygłosili przemówienia. Później udał się na nocleg do nuncjatury. 9 maja Odbyła się msza święa na placu Granai we Florianie. Beatyfikował na niej 5 błogosławionych, pierwszych maltańczyków wyniesionych do chwały ołtarzy Ignacego Falzoniego (1813—1865), który zasłynął dziełami miłosierdzia, s. Marię Adeodatę Pisani (1806—1855) oraz ks. Jerzego Precę (1880—1962), założyciela Stowarzyszenia Nauki Chrześcijańskiej. Z tej okazji dzień 9 maja ogłoszono na Malcie świętem narodowym. Później papież zjadł obiad z biskupami Malty. Udał się na lotnisko i poleciał do Rzymu. Lecąc widział Wyspę św. Pawła znaną z Dz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]